Ուկրաինայի հակամարտությունը գաղթական Է դարձրել 1 միլիոն 700 հազար մարդու. հետազոտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի հակամարտությունն իրենից հետո թողել Է 1 միլիոն 700 հազար գաղթականների, որոնցից շուրջ մեկ միլիոնը ներքին վերաբնակներ են, իսկ ավելի քան 700 հազարը գտնվում են հարեւան երկրներում, առաջին, հերթին Բելառուսում եւ Ռուսաստանում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Կարիտաս» կաթոլիկական բարեգործական կազմակերպությունը:
Հինգ միլիոն մարդ մարդասիրական օգնության կարիք ունի, նրանցից 3,2 միլիոնը դասվում Է ամենախոցելի կատեգորիաներին. դրանք տարեցներ են, հաշմանդամներ եւ երեխաներ, մեջբերում Է Վատիկանի ռադիոն «Կարիտասի» հայտարարությունը:
«Աշխատավարձերի եւ թոշակների կրճատումը, որոնք ծառացել են այդ շրջանների (նկատի են առնվում Դոնեցկի եւ Լուգանսկի մարզերը) բնակիչների առջեւ, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքի, մասնավորապես, դպրոցների, հիվանդանոցների, մանկապարտեզների ավերումը, պարենի ձեռքբերման դժվարությունները եւ շարունակվող ռազմական գործողությունները՝ այս ամենն անտանելի իրավիճակ են ստեղծում շատ մարդկանց համար»,- հայտարարել Է «Կարիտասի» միջազգային բաժանմունքի անհետաձգելի օգնության պատասխանատու Սյուզաննա Տկալեցը, որը նոր Է վերադարձել այդ շրջաններ կատարած ուղեւորությունից:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, «Կարիտասի» միջազգային եւ եվրոպական ցանցը մի քանի բաժանմունքներ ունի Ուկրաինայում: Կազմակերպությունն օգնություն Է ցույց տվել 50 հազար մարդու՝ մթերքով եւ առաջին անհրաժեշտության առարկաներով, նաեւ տրամադրվել Է հոգեբանական օգնություն: Ընդամենը դրա համար «Կարիտասը» ծախսել Է շուրջ 6 միլիոն երվո, նշված Է հաղորդագրության մեջ:
Օգնություն Է տրամադրվում նաեւ Բելառուսում եւ Ռուսաստանում գտնվող գաղթականներին: Շուրջ 550 ընտանիքներ «Կարիտասի» խնամքի տակ են գտնվում Ռուսաստանի Դոնի Ռոստով քաղաքում: Բելառուսում, որտեղ պաշտոնապես գրանցվել Է 50 հազար գաղթական, կազմակերպությունն օգնություն Է ցույց տալիս 1180 մարդու:

Исследование: конфликт на Украине сделал беженцами 1 млн 700 тыс. человек
Конфликт на Украине оставил после себя 1 млн 700 тыс. беженцев, из которых около миллиона являются внутренними беженцами, а более 700 тыс. находятся в соседних странах, в первую очередь, в Белоруссии и России, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Пять миллионов человек нуждаются в неотложной гуманитарной помощи, из них 3,2 миллиона относятся к самым уязвимым категориям - это пожилые, инвалиды и дети, цитирует Ватиканское радио заявление "Каритас".
"Сокращение зарплат и пенсий, с которыми были вынуждены столкнуться жители этих районов (имеются в виду Донецкая и Луганская области), а также разрушение инфраструктуры, в частности, школ, больниц, детсадов, трудности с доступом к продовольствию и продолжающиеся военные действия, - все это создает неприемлемую ситуацию для многих людей", - заявила ответственная за неотложную помощь международного отделения "Каритас" Сузанна Ткалец, только что вернувшаяся из поездки в эти районы.
Международная и европейская сеть "Каритас" имеет несколько отделений на Украине. Организация оказала помощь 50 тыс. человек - продуктами и предметами первой необходимости, также предоставлялась психологическая помощь. Всего на это "Каритас" израсходовала около 6 млн евро, указывается в сообщении.
Помощь предоставляется также беженцам в Белоруссии и в России. Около 550 семей находятся на попечении "Каритас" в российском городе Ростов-на-Дону. В Белоруссии, где были официально зарегистрированы 50 тыс. беженцев, организаия оказывает помощь 1180 человек.