Costa Concordia զբոսանավում կոկաինի խոշոր խմբաքանակ է եղել. La Republica
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Costa Concordia զբոսանավում, որը 2012 թվականին խորտակվել է Իտալիայի ափերի մոտ, կոկաինի խոշոր խմբաքանակ է եղել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է իտալական La Republica-ն, որի տրամադրության տակ հայտնվել է մաֆիայի բանակցությունների ձայնագրությունը:
«Նդրագենտա» խմբավորման պարագլուխները բանակցությունների ձայնագրության մեջ քննարկում են զբոսանավի խորտակումը եւ թմրանյութերի այն խմբաքանակը, որը գտնվում էր նավի վրա: Ձայնագրությունն արվել է իտալական ֆինանսական ոստիկանության կողմից, որը թմրառեւտրի դեմ պայքարի շրջանակներում կալանավորել է «նդրագենտայի» 20 անդամի:
Հետաքննությունը կապված է Հարավային Ամերիկայից մեծ խմբաքանակներով կոկաինի մատակարարումների հետ, որոնք, ինչպես ենթադրում է հետաքննությունը, սննդամթերքի տեսքով զբոսանավեր էին բեռնվում Դոմինիկյան Հանրապետության Պերուի, Պանամայի եւ Ֆլորիդայի նավահանգիստներում: Հետաքննության վարկածով, զբոսանավի անձնակազմի անդամները օգնում էին Costa Concordia անցկացնել քրեական բեռը: Ընդսմին նավի խորտակումից հետո այն այդպես էլ չհայտնաբերվեց:
Ինչպես պնդում է La Republica-ն, թմրանյութերի մաքսանենգության համար մաֆիան, բացի Costa Crociere ընկերության նավերից, որին պատկանում էր Costa Concordia-ն, օգտագործել է նաեւ Norwegian Cruise Lines եւ MSC Cruises ընկերությունների զբոսանավերը, որոնք նավարկում են Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկրների միջեւ:
Costa Concordia-ն խորտակվել է 2012 թվականի լույս հունվարի 14-ի գիշերը, երբ նավը խութերի բախվեց՝ չափից ավելի մոտենալով Ջիլիո կղզու ափին: Նավի վրա եղել են շուրջ 4,2 հազար ուղեւորներ եւ անձնակազմի անդամներ: Աղետի հետեւանքով զոհվել է 32 մարդ:
2014 թվականի հուլիսին նավը քարշակվել է Ջենովայի նավահանգիստ եւ այժմ օգտահանման գործընթացում է: Costa Concordia-ի խորտակման հետեւանքով վերջին զոհվածի մնացորդները հայտնաբերվել են անցյալ տարվա նոյեմբերին:
2015 թվականի փետրվարին Իտալիայի Գրոսետո քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը Costa Concordia-ի հրամանատար Ֆրանչեսկո Սկետինոյին մեղավոր է ճանաչել նավի խորտակման մեջ եւ նրան դատապարտել է 16 տարվա ազատազրկման:

На Costa Concordia перевозили партию кокаина
На борту круизного лайнера Costa Concordia, потерпевшего крушение в 2012 году у берегов Италии, находилась крупная партия кокаина. Как передает Арменпресс, об этом сообщает итальянская La Repubblica, в распоряжении которой оказалась запись переговоров мафии.
Боссы группировки «ндрангетаե на записи переговоров обсуждают крушение лайнера и партию наркотиков, которая находилась на его борту. Запись была сделана финансовой полицией Италии, задержавшей в рамках борьбы с наркоторговлей 20 членов «ндрангетыե.
Расследование связано с поставками больших партий кокаина из Южной Америки, которые, как полагает следствие, загружались на борт круизных лайнеров в портах Доминиканской республики, Перу, Панамы и Флориды под видом продуктов питания. Криминальный груз, по версии следствия, помогли пронести на борт Costa Concordia члены экипажа лайнера. При этом после крушения судна он так и не был обнаружен.
Как утверждает La Reppublica, для контрабанды наркотиков мафия, помимо судов компании Costa Crociere, которой принадлежала Costa Concordia, использовала также суда круизных компаний Norwegian Cruise Lines и MSC Cruises, курсирующие между Европой, Северной Америкой и странами Карибского бассейна.
Сosta Concordia затонула в ночь на 14 января 2012 года, когда корабль напоролся на риф, слишком близко подойдя к берегу острова Джильо. На его борту находились около 4,2 тысячи пассажиров и членов экипажа. В результате катастрофы погибли 32 человека.
В июле 2014 года судно было отбуксировано в порт Генуи, сейчас находится на утилизации. Останки последнего погибшего при крушении Costa Concordia были найдены в ноябре прошлого года.
В феврале 2015 года суд первой инстанции итальянского города Гроссето признал капитана Costa Concordia Франческо Скеттино виновным в крушении судна и приговорил к 16 годам лишения свободы.