ՌԴ նախագահն ու Պետդումայի պատգամավորները կմասնակցեն Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին. Նարիշկին
ՌԴ նախագահն ու Պետդումայի պատգամավորները կմասնակցեն
Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին. Նարիշկին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ոսկեզօծ» դահլիճում մարտի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հանդիպումը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները եւ ռուսական պատվիրակության անդամները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, հույս է հայտնել, որ այս այցը նույնպես կխթանի մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները, կնպաստի հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը:
Աժ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ այդ ոճրագործությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի ողջ հանրության կողմից:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով Ռուսաստան-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների մասին, նշել է, որ դրանք գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ զարգանում են բավականին դինամիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Սերգեյ Նարիշկինը նշել է, որ ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Պետական դումայի պատգամավորներ: Պետդումայի խոսնակը նշել է, որ առաջիկայում կընդունվի համապատասխան փաստաթուղթ, որը կարտահայտի ռուսական կողմի վերաբերմունքը պատմական այդ իրողության նկատմամբ:
Սերգեյ Նարիշկինը կարեւորել է նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում և բարեկամ հայ ժողովրդի անուրանալի դերն այդ մեծ հաղթանակի գործում:

Президент РФ и депутаты ГД РФ примут участие в мероприятиях годовщины Геноцида армян: Нарышкин
В «Позолоченном зале» НС Армении 30-го марта состоялась встреча председателя НС Армении Галуста Саакяна с председателем ГД РФ Сергеем Нарышкиным, в которой участвовали вице-спикеры НС Армении, председатели постоянных комиссий НС Армении, руководители фракций и члены российской делегации.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении, Галуст Саакян приветствовал гостей, после чего заявил, что этот визит оживит межправительственные отношения между обеими странами и будет способствовать укреплению межпарламентского сотрудничества. Он сказал также, что в основе стратегического партнерства между обеими странами лежит вековая дружба народов этих стран.
Галуст Саакян отметил значение конструктивной роли РФ в обеспечении стабильности и безопасности регионе, а также в процессе карабахского мирного процесса.
По поводу 100-летия Геноцида армян Галуст Саакян сказал, что это преступление должно быть признано и осуждено всем мировым сообществом.
Председатель ГД РФ Сергей Нарышкин, говоря о межправительственных отношениях между обеими странами, отметил, что они находятся на высоком уровне и развиваются динамично.
По поводу мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, Сергей Нарышкин сказал, что президент РФ Путин и депутаты ГД РФ примут участие в мероприятиях годовщины Геноцида армян.  Он также сообщил, что в ближайшее время ГД РФ примет соответствующий документ, который отразит отношение российской стороны к этому факту.
Сергей Нарышкин сказал, что очень важны мероприятия, посвященные 70-летию Победы в ВОВ, которые будут организованы в Армении, так же, как важна роль армянского народа в достижении этой победы.