Վինձորի դղյակի անձնակազմը գործադուլով Է սպառնում Եղիսաբեթ Բ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Բ թագուհուն պատկանող Վինձորի դղյակի սասարկու անձնակազմը մտադիր Է գործադուլ անցկացնել ի նշան աշխատանքի վարձատրության պայմանների դեմ բողոքի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինչպես մարտի 30-ին հայտարարել Է սպասարկման ոլորտի աշխատողների եւ հասարակական ծառայողների արհմիությունը, դղյակի աշխատակիցները գանգատվում են աշխատանքի վարձատրության  անբավարար մակարդակից, իսկ գործադուլը, եթե այն կայանա, կլինի առաջինը պատմության մեջ, երբ բողոքի ակցիայի Է դուրս գալիս թագավորական ընտանիքին սպասարկող անձնակազմը:
«Այդ աշխատակիցները լոյալ են գործատուի նկատմամբ եւ պատրաստ են անել բացարձակապես ամեն ինչ, որպեսզի դղյակի հյուրերն սպասարկվեն արքայաբար: Բայց վրդովեցուցիչ Է, որ այդ մարդկանց խիստ քիչ են վճարում եւ կարծում են, թե նրանք կարող են անվճար աշխտատել»,- լրագրողներին հայտարարել Է արհմիության ղեկավար Մարկ Սերվոտկան:
Նրա խոսքով՝ դղյակի ծառայողների գործատուն ոչ միայն չի բարձրացնում նրանց աշխատավարձը, այլեւ պահանջում Է, որ նրանք անցկացնեն անվճար Էքսկուրսիաներ եւ որպես թարգմանիչներ հանդես գան հյուրերի համար:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Մեծ Բրիտանիայի թագուհին Վինձորի դղյակում անցկացնում Է հանգստյան օրերը, այնտեղ նաեւ պետական ընդունելություններ են կազմակերպվում Զատկի ամսվա ընթացքում: Ընդամենը դղյակում աշխատում Է 200 մարդ, նրանցից 120-ն արհմիության անդամ Է:

Персонал Виндзорского замка угрожает Елизавете Второй забастовкой
Обслуживающий персонал принадлежащего королеве Великобритании Елизавете Второй Виндзорского замка намерен провести забастовку в знак протеста против условий оплаты труда, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как заявил в понедельник профсоюз работников сферы обслуживания и общественных служащих, сотрудники замка жалуются на недостаточный уровень оплаты труда, а забастовка, если она состоится, станет первой в истории, когда на акцию протеста выходит персонал, обслуживающий королевскую семью.
"Эти сотрудники лояльны работодателю и готовы сделать абсолютно все, чтобы гости замка обслуживались по-королевски. Но возмутительно, что этим людям ужасно мало платят и думают, что они могут работать бесплатно", — заявил журналистам глава профсоюза Марк Сервотка.
По его словам, работодатель служащих замка не только не повышает им зарплату, но и требует, чтобы те проводили бесплатные экскурсии и выступали как переводчики для гостей.
Королева Великобритании проводит в Виндзорском замке выходные, в нем также проводятся государственные приемы в течение пасхального месяца. Всего в замке работают 200 человек, 120 из них — члены профсоюза.