Պերմյակովին կդատեն ՀՀ տարածքում. ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր
ԳՅՈՒՄՐԻ, 29 ՄԱՐՏԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի դատավարությունը տեղի կունենա ՀՀ տարածքում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մարտի 29-ին Գյումրիում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին:
Լեոնիդ Սլուցկին փաստեց, որ գործընթացի շուրջ արդեն իրականացվել է 4 հազար հարցաքննություն, ավելի քան 19 տարաբնույթ փորձաքննություն: Լրագրողի հարցադրմանը, որ իրենք «տեղեկատվական բլոկադայի» մեջ են գործի քննության առումով, Սլուցկին պատասխանեց, որ դա այդպես չէ:
«Մենք բոլորս ցավակցում ենք: Այս ողբերգությունը բոլորիս հիշողության մեջ կմնա ինչպես իրադարձություն, որը մենք մինչև վերջ չենք կարող ըմբռնել: Սա ցավ է, որի համար սգում և ցավակցում ենք: Դեպքի առաջին իսկ օրվանից մեր նախաձեռնությամբ ստեղծվեց համատեղ միջխորհրդարանական աշխատանքային խումբ, որը հետևում է գործընթացին: Հասկանալի է` առաջին օրերի  ընթացքում, ելնելով գործի նախաքննական ընթացքից, տեղեկատվությունն ավելի փակ էր, բայց ահռելի գործ է կատարվել այս ընթացքում»,- ասաց նա:
Խորհրդարանականը շեշտեց` ՌԴ քննչական մարմինները, համագործակցելով ՀՀ քննչական մարմինների հետ,  շատ մեծ գործ են կատարել: Կա մեծ առաջընթաց:
«Ես իրավունք չունեմ բարձաձայնել քննության մանրամասները, բայց հայկական կողմի խնդրանքով զինվորական դատավարությունը  լինելու է Հայաստանի տարածքում՝ Գյումրիում, իսկ դատավճիռն էլ կլինի համազոր»,-նշեց Լեոնիդ Սլուցկին՝ վստահեցնելով, որ հետագայում էլ քննչական գործընթացը կլինի ռուսական կողմի վերահսկողության տակ:
«Այս քննությունը մեր բոլորի պատվի հարցն է: Ոչ միայն քաղաքական գործիչների, այլ նաև ցանկացած ռուս քաղաքացու, քանի որ հայ ազգը մեզ համար եղբայրական ազգ է: Այսօր մեզ շատ բան է միացնում: Հարուցված է 4 քրեական գործ, որից գլխավորը` 2 և ավելի մարդկանց սպանության հատկանիշներով: Կարծում եմ այն մանրամասները, որոնք մինչ այս դեռ բացահայտված չեն, կբացահայտվեն առաջիկայում: Կրկնում եմ` դատը կլինի  Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և բաց՝ հասարակության  համար: Մոտ ժամանկներում կրկին կլինենք Գյումրիում և կխոսենք այս գործի ընթացքի մասին»,-նշեց Լեոնիդ Սլուցկին:
Ռուսաստանի Դաշնության  Պետդումայի պատվիրակությունը այս օրերին Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ , եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի երրորդ համատեղ նիստին մասնակցելու նպատակով: Պատգամավորները Գյումրիում հարգանքի տուրք մատուցեցին Գյումրիում հունվարի 12-ին զոհված Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հիշատակին:

Пермякова будут судить на территории Армении – депутат Госдумы РФ
Суд  по делу Пермякова, обвиняемого в  расстреле  семьи Аветисянов в Гюмри,  состоится на территории Армении.
Как передает Арменпресс, об этом  29 марта на встрече с журналистами в Гюмри заявил  председатель Комитета Госдумы  по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связей с соотечественниками   Леонид Слуцкий
Слуцкий сообщил, что по факту  проведено 4 тысячи допросов,  более 19 различных экспертиз. С утверждением журналиста, что они «в  информационной блокаде» о подробностях этого дела, Слуцкий не согласился.
«Мы все разделяем эту скорбь.  Эта трагедия останется в нашей памяти как событие, которое мы так и смогли понять. С первого же дня этого происшествия по нашей инициативе  была создана совместная межпарламентская рабочая группа, которая внимательно следит за динамикой процесса.  Понятно, что в первые дни, исходя из чрезвычайности дела,  информация  была более сдержанной и закрытой, но зато за это время была проведена огромная работа», - сказал он.
Слуцкий подчеркнул,  что следственные органы РФ в сотрудничестве со своими коллегами в РА  проделали очень  большую работу. Прогресс очевиден.
«Я не вправе озвучить детали расследования, но скажу, что по просьбе  армянской стороны судебный процесс  пройдет  на территории Армении – в Гюмри, а приговор будет  равноценным», - отметил Леонид Слуцкий, заверив, что расследование  и далее будет под контролем российской стороны.
«Этот процесс – вопрос чести для каждого из нас.  И не только для политиков, но и для  любого российского гражданина, ведь армяне – братский для нас народ. Нас многое объединяет. Возбуждено 4 уголовных дела, главное из которых – по признакам убийства 2 и более людей. Думаю, те детали, которые до сих пор еще не раскрыты, будут раскрыты в скором времени. Повторяю: судебный процесс  пройдет  на территории Армении и будет открытым для общественности.  В ближайшее время мы вновь будем в Гюмри и поговорим об этом деле», - сказал он.
В эти дни делегация Госдумы РФ находится в Армении с целью участия в третьем  совместном заседании Комитета Госдумы  по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связей с соотечественниками и Комитета  НС РА по внешним отношениям. В Гюмри депутаты почтили память  членов семьи Аветисян, расстрелянной в Гюмри 12 января.