«Բարձր արժանապատվության օրինակ». Եռաբլուրում հարգեցին Աշոտ Նավասարդյանի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀԿ հիմնադիր Աշոտ Նավասարդյանի ծննդյան 65-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորությամբ Հանրապետական կուսակցության անդամները, գործընկերներն ու մտերիմները Եռաբլուր պանթեոնում հարգեցին նրա հիշատակն ու ծաղիկներ դրեցին գերեզմանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Նավասարդյանին բնութագրեց որպես զուսպ, բարեկիրթ, բարձր արժանապատվության օրինակ:
«Անհատականություն էր, չէր սիրում կեղծիքը: Միակ գաղափարախոսությունը Հայատանի անկախությունն էր եւ պատահական չէ, որ ՀՀԿ-ի հիմնադիր նախագահը դարձավ: Նրա մտորումները Ղարաբաղյան շարժման, հաղթանակի շուրջ էին: Լինելով անկախության բանակի գլխավոր հրամանատար, առաջիններից էր, որ եզրահանգեց, որ պետք է կուսակցություն ձեւավորվի: Նրան ոգեւորված կամ բարկացած կտեսնեիք, եթե խախտումներ կատարվեին հայրենիքի նկատմամբ: Ոչ թե իշխանավորի թիկնոց էր իր վրա կրում, այլ նրա ցանկությունն էր` ունենալ հայկական պետություն: Նա համախմբում էր բոլորիս անկախության գաղափարի շուրջ»,- ասաց Սահակյանը` հավելելով, որ Նավասարդյանից շատ բան են սովորել:
Նրա դուստրը` Անուշ Նավասարդյանը խոստովանում է, որ հոր ցանկացած հոբելյանից կամ տարելիցից առաջ կրկին վերընթերցում է անցյալի էջերը ու եւս մեկ անգամ համոզվում, որ իր հոր մոտ բացակայում էր «եսասիրության»-ի զգացողությունը: «Իր բոլոր գաղափարներն ու երազանքները ուղղված էին համազգային, համապետական արեժքների ձեւավորմանը եւ ոչ երբեք անձին կամ անձնականին: Այս առումով բացառիկ անձանցից մեկն է եւ պետական գործչին հատուկ մտածելակերպ եւ բնավորություն ուներ եւ իր բոլոր քայլերն ու գաղափարերն ուղղված էին հզոր պետության կերտմանը»,- ասաց Անուշ Նավասարդյանը:
Հայ քաղաքական, պետական գործիչ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության հիմնադիր նախագահը Աշոտ Նավասարդյանը մեծ ներդրում ունի Հայաստանի անկախության ձեռքբերման եւ պետականաշինության գործում: Նա եղել է ընդհատակյա Ազգային միացյալ կուսակցության (ԱՄԿ, 1968) և խորհրդի (1973) անդամ։ Հետագայում հետևել է Գարեգին Նժդեհի «Ցեղակրոն» գաղափարախոսությանը, հանդես եկել խորհրդային ամբողջատիրական համակարգի քննադատությամբ, Հայ դատի պաշտպանությամբ։ Հայ ժողովրդի ապագան կապել է ազատ, անկախ և միացյալ Հայաստանի հետ։ Իր գաղափարների տարածման համար երեք անգամ կալանավորվել է: Դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման ու 5 տարի աքսորի:  1987թ. ազատվելուց հետո շարունակել է քաղաքական գործունեությունը, մասնակցել է Հայաստանի պաշտպանության և Արցախի ազատագրման մարտերին: 1990թ. հիմնադրել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը և եղել նրա առաջին ղեկավարը:
Հանկարծամահ է եղել 1997 թվականի նոյեմբերի 3-ին, 47 տարեկանում։
ՀՀԿ հիմնադիր Աշոտ Նավասարդյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ ՀՀԿ- ականները այցելեցին Եռաբլուր: Լուսանկարները` Էդուարդ Սեպետչյանի

«Образец высокого достоинства» - в Ераблуре почтили память Ашота Навасардяна
В связи 65-летием основателя  РПА  Ашота Навасардяна, члены  РПА, коллеги и близкие во главе со спикером НС РА Галустом Саакяном  и мэром Еревана Тароном Маркаряном почтили его память, возложив цветы на его могилу.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами Галуст Саакян  охарактеризовал Ашота Навасардяна как чрезвычайно сдержанного, образованного человека с высоким чувством собственного достоинства.
«Это была индивидуальность, не терпящая фальши.  Его единственной идеологией была независимость Армении, и не случайно он стал основателем РПА. Все его мысли вращались вокруг идеи освобождения Арцаха. Будучи  верховным  командующим  Армии независимости, он был среди первых, кто задумал создание   новой партии.  Его можно было увидеть взволнованным или разгневанным, если   речь шла о несправедливости в отношении родины. Он никогда не носил мантии высокопоставленного чиновника, его целью было одно – независимая родина. Он всех сплотил вокруг этой идеи», - сказал Саакян, добавив, что многому научился у Ашота.
Дочь Навасардяна – Ануш, призналась, что перед  датой юбилея отца вновь нахлынули воспоминания о прошлом. «Все его помыслы и желания были устремлены на создание  общенациональных, общегосударственных ценностей и никогда не касались  личного. В этом смысле он был личностью исключительной», - сказала АнушНавасардян.
Армянский политический и государственный деятель, создатель Республиканской партии  Ашот Навасардян внес большой вклад в обретение независимости Армении. Он был членом подпольной  Объединенной  национальной партии (1968) и Совета партии (1973). Был последователем учения Нжде «Цегакрон», критиковал тоталитарную советску систему, защищал Ай Дат.
Будущее армянского народа он видел только в независимой  Армении. За свои взгляды трижды был арестован.  Было сужден на 17 лет заключения и  5 лет ссылки. После освобождения в 1987г. продолжал политическую деятельность, участвовал в сражениях  Арцахской войны.
В 1990г. основал Республиканскую партию Армении и стал ее первым председателем.
Скоропостижно скончался в возрасте 47 лет  -  3 ноября 1997г.
Представители РПА посетили пантеон «Ераблур» по случаю дня рождения основателя РПА Ашота Навасардяна. Фото: Эдуарда Сепетчяна