Համաշխարհային ֆուտբոլի լեգենդները մեծ հաճույքով են ժամանել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային ֆուտբոլի աստղերը մեծ ուրախությամբ են համաձայնել մասնակցելու հայկական ֆուտբոլի լեգենդ Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված հոբելյանական հանդիպմանը:
Վենսան Կանդելան բացահայտեց հայերի և իր կապը` փաստելով, որ մեծացել է Շառլ Ազնավուրի երգերի ներքո: «Ես մեծացել եմ Շառլ Ազնավուրի երգերի ներքո, ինչպես նաև խաղացել եմ Յուրի Ջորկաեֆի հետ, ով հայ է: Կցանկանայի միաժամանակ շնորհակալությունս հայտնել թե' Խորեն Հովհաննիսյանին, թե' կազմակերպիչներին: Վստահ եմ, որ շատ լավ հանդիպում է սպասվում մեզ»,- ասաց Կանդելան:
Մադրիդի «Ռեալ»-ին նախկին ֆուտբոլիստ, լեգենդար Իվան Զամորանոն Հայաստան ժամանելուն պես արդեն նկատել է հայերի հյուրընկալությունը: «Ես շատ երջանիկ եմ Հայաստանում լինելու համար: Արդեն հասցրել եմ զգալ հայերի հյուրընկալությունը: Ես երեք տարի խաղացել եմ Յուրի Ջորկաեֆի հետ, և իհարկե, խոսել նրա հետ հայերի մասին: Սակայն, հույս ունեմ, որ կհասցնեմ ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանի հետ»,- ընդգծեց Զամորանոն: Չիլիի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստը շնորհակալություն հայնտեց հրավերի համար և վստահեցրեց, որ հանդիպումը ԽՍՀՄ և աշխարհի թիմեր միջև հետաքրքրիր է լինելու:
Պորտուգալացի Պաուլո Ֆերերյան ծանոթ չէ հայկական ֆուտբոլին, սակայն նշեց. «Ինձ շատ հաճելի է լինել այստեղ, հույս ունեմ` վաղը հաճույք կստանանք խաղից»,- ասաց նա:
Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված խաղին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել ֆուտբոլի տարբեր ժամանակների բազմաթիվ լեգենդներ: Հանդիպումը կկայանա մարտի 28-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան մարզադաշտում:
Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված ֆուտբոլային խաղի կապակցությամբ Հայաստան ժամանած աշխարհի հավաքականի ֆուտբոլիստների մամուլի ասուլիս:Լուսանկարները` Գևորգ Պերկուպերկյանի

Звезды мирового футбола с большим удовольствием приехали в Армению
Звезды мирового футбола с большой радостью согласились принять участие в матче между сборными СССР и мира, посвященном 60-летию легендарного армянского футболиста Хорена Ованнисяна.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 27 марта бывший защитник сборной Франции Венсан Кандела рассказал, что вырос под песни Шарля Азнавура. «Я также играл с Юрием Джоркаеффом, который является армянином. Хотел бы поблагодарить и Хорена Ованнисяна, и организаторов. Уверен, что нас ждет очень хорошая встреча», - сказал Кандела.
Чилийский футболист, который играл в мадридском «Реале», Иван Саморано заметил гостеприимность армян с первого момента прибытия в Ереван. «Я очень рад визиту в Армению. Уже успел почувствовать гостеприимность армян. Я три года играл с Юрием Джоркаеффом, и, конечно, говорил с ним об армянах. Однако, надеюсь, успею ближе познакомиться с Арменией», - подчеркнул Саморано.
Чилиец поблагодарил за приглашение и заверил, что матч между сборными СССР и мира будет очень интересным.
Португальский футболист Паулу Феррейра не знаком с армянским футболом, однако отметил: «Мне очень приятно быть здесь. Надеюсь, завтра мы получим удовольствие от игры».
Напомним, что 28 марта в Ереване состоится посвященный 60-летию легендарного армянского футболиста Хорена Ованнисяна матч между сборными СССР и мира. На поле выйдут выдающиеся мировые и советские футболисты 80-90 годов.
Пресс-конференция, посвященная футбольной встрече между сборной СССР и сборной мира, посвященной 60-летию Хорена Ованнисяна.Фото: Геворга Перкуперкяна