Քանի դեռ չեն ճանաչվել և դատապարտվել ցեղասպանությունները, չի կարելի բացառել դրանց կրկնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 27-ին ընդունել է Արտերկրի հույների խորհրդի պատվիրակության անդամներ Ֆոտի Չիտլիդիսին, Վադիմ Անաստասիադիին, Սոֆյա Պրոկոպիդուին, Արկադի Խիտարովին, Աննա Խիտարովային, Էդուարդ Պոլատովին եւ հույն հայտնի պատմաբան Կոնստանտինոս Ֆոտիադիսին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին եւ նախաձեռնության հեղինակներին՝ մարտի 24-ին միաձայն ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով պատվիրակությանը, նշել է, որ ԱԺ հայտարարության ընդունումն ինքնանպատակ չի եղել. ճանաչելով հույների եւ ասորիների նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունը՝ Հայաստանի խորհրդարանը դատապարտում է երբեւէ իրականացված բոլոր ցեղասպանությունները: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ քանի դեռ չեն ճանաչվել եւ դատապարտվել ցեղասպանությունները, չի կարելի բացառել դրանց կրկնության հնարավորությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ հյուրերը կարեւորել են տարբեր ժամանակներում տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման եւ պատմական արդարության վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են հայ եւ հույն եղբայր ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդումն ու ընդհանուր հարցերում համագործակցության սերտացումը:
Հյուրերը ԱԺ փոխնախագահին են փոխանցել հույն ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ հրատարակված գրքեր:

Пока не признаны и не осуждены геноциды, нельзя исключать возможности их повторения
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанов 27 марта принял членов делегации Совета зарубежных греков Ф.Читлидис, В.Анастасиади, С.Прокопиду, А.Хитарова, Э.Полатова, известного греческого историка К.Фотиадиса и др.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, члены делегации поблагодарили НС и авторов инициативы за единогласно принятое 24 марта заявление НС “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской империи”.
Вице-спикер НС, приветствуя делегацию, отметил, что принятие заявления не было самоцелью – признавая геноцид греков и ассирийцев в Османской империи, парламент Армении осуждает все когда-либо совершенные геноциды. По его словам, пока не признаны и не осуждены геноциды, нельзя исключать возможности их повторения.
В этом контексте Э.Шармазанов и гости подчеркнули важность признания, осуждения геноцидов разных времен в отношении разных народов, необходимость восстановления исторической справедливости.
Собеседники отметили важность укрепления связей и сотрудничества между братскими армянским и греческим народами.