Ռուսաստանը վեց ուղղություններով Հայաստանին դրամաշնորհային միջոցներ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության գործընթացի շրջանակում ՀՀ-ին տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու համաձայնագրի նախագծին: Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Պավել Սաֆարյանը նշեց, որ դրանով Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի 47 մլն դոլարի և 130 մլն ռուբլու անհատույց օժանդակություն:
Սաֆարյանի խոսքով՝ Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված վեց ուղղություններով (մաքսային վարչարարություն, տեխնիկական կարգավորումներ, սանիտարական, ֆիտոսանիտարական և անասնաբուժական միջոցառումներ, վիճակագրություն, արդյունաբերություն, ընդհանուր տեղեկատվական տարածքի կառուցում և ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ստեղծում) միջոցառումների իրականացման նպատակով Հայաստանը դիմել էր ՌԴ-ին՝ դրամաշնորհային միջոցներ տրամադրելու հարցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սաֆարյանը նշեց, որ ռուսական կողմին ներկայացվել էր նաև համապատասխան աշխատանքների համար անհրաժեշտ աշխատանքների, ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերման, վերապատրաստումների և ուսուցման մանրամասն նախահաշիվը: «Ռուսական կողմն այդ գումարների շրջանակում ՀՀ-ին ապահովելու է համապատասխան ծառայությունների գործունեության համար անհրաժեշտ սարքավորումներով, տեխնիկայով, ծրագրային միջոցներով: Միաժամանակ, ռուսական կողմը կկազմակերպի ՀՀ ներկայացուցիչների ուսուցումը և որակավորման բարձրացումը»,- ասաց փոխնախարարը:
Սաֆարյանի խոսքով՝ նշված վեց ուղղություններով միջոցառումների իրականացումը խիստ անհրաժեշտ է` ԵՏՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության հետ կապված գործընթացները սահուն, հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար՝ ապահովելով այդ ուղղություններով ՀՀ լիազոր և պատասխանատու մարմինների գործառույթների հստակ իրականացումը ԵՏՄ նորմերին և կանոնակարգերին համապատասխան:

Russia to allocate grant funds to Armenia
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS: The Government of the Republic of Armenia approved the draft agreement on providing a technical assistance to Armenia in the framework of the Eurasian Economic Union membership between the governments of the Republic of Armenia and the Russian Federation. The Deputy Minister of Finance of the Republic of Armenia Pavel Safaryan stated that by that Russia will allocate a free aid of 47 million US dollars and 130 million Russian rubles to Armenia.
According to Safaryan, Armenia has applied to the Russian Federation with the request to provide grant funds for the implementation of events in six directions (customs administration, technical regulations, sanitary, phytosanitary and veterinary measures, statistics, industry, building a common information space and integrated information system), defined by the roadmap of the Customs Union and the United Economic Space. Armenpress reports that the Deputy Minister of Finance of the Republic of Armenia stated that the detailed budget of the necessary works, goods, services and trainings for the corresponding works was also presented to Russian side.
“In the framework of these funds, the Russian side will provide Armenia with the necessary equipment, devices and software for the implementation of the corresponding services. At the same time the Russian party will organize the training and professional development of the Armenian representatives”, - said Safaryan.