Հայերը պետք է հետ պահանջեն թուրքերի գողացած ողջ գույքը. նորվեգացի միսիոներուհու թոռան բացառիկ հարցազրույցը
Հայերը պետք է հետ պահանջեն թուրքերի գողացած ողջ գույքը. նորվեգացի
միսիոներուհու թոռան բացառիկ հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգացի միսիոներուհի Բոդիլ Կատարինե Բյորնը 1905թ. չէր կարող պատկերացնել, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենար իր կյանքի վրա «Կին միսիոներներ» կազմակերպության կողմից Օսմանյան կայսրություն իր գործուղումը: Նա ականատես է լինում 1915թ. Մուշի կոտորածներին, խնամում և մահից է փրկում հարյուրավոր անօթևան երեխաների, կանանց: Իսկ 1917թ. Բոդիլ Բյորնը Նորվեգիա է վերադառնում երկու տարեկան Ռաֆայել անունով մի տղայի հետ, ում, իր խոսքերով, որդեգրել էր: Մկրտությունից հետո տղային կոչում են մեծ մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի պատվին: «Արմենպրես»-ը ներկայացում է հարցազրույց Բոդիլ Բյորնի թոռան` Յուսսի Ֆլեմմինգ Բյորնի հետ, ով ակամա չէր կարող անտարբեր մնալ իր հոր պատմական հայրենիքի անցյալի ու ներկայի հանդեպ:
-Որքանո՞վ շարքային նորվեգացիները տեղյակ են Հայոց ցեղասպանության և Բոդիլ Բյորնի պես մարդկանց սխրագործությունների մասին:
-Շարքային նորվեգացիները տեղյակ չեն Հայոց ցեղասպանության մասին: Սակայն 1920-ական թվականներին Նորվեգիայում մարդիկ ավելի լավ էին տեղեկացված, քանի որ թերթերում հաճախ էին հայտնվում Բոդիլի և այլոց հոդվածներն աղետի վերաբերյալ: Նաև մեծացավ նորվեգական հանրության ուշադրությունը Ֆրիտյոֆ Նանսենի ճանապարհորդության և 1922 թ. Խաղաղության նոբելյան մրցանակը ստանալու արդյունքում: Սակայ հետզհետե այն մատնվեց մոռացության:
-Ե՞րբ և ինչպե՞ս դուք հայտնաբերեցիք հսկայական մարդասիրական աշխատանքի մասին, որն իրականացրել էր Ձեր տատիկը:
-Ես միշտ իմացել եմ տատիկիս կատարած աշխատանքի մասին, քանի որ մենք միասին էինք ապրում, մինչև նրա մահը 89 տարեկանում: Այդ ժամանակ ես 15 տարեկան էի:
-Ինչպե՞ս այդ պատմությունն ազդեց Ձեր հետագա կյանքի վրա:
-Ես մեծացել եմ իմանալով, որ կիսով հայ եմ, կիսով ֆինն, սակայն նաև նորվեգացի: Երբեք չեմ ունեցել խնդիրներ իմ ծագման վերաբերյալ: Երբեք ուշադրություն չեմ դարձրել, թե ծագումնաբանությանս, թե տատիկիս սխրանքների վրա: Սովորական տղա էի, որն ապրում էր սովորական ընտանիքում: Մայրս խոսում էր մի փոքր ծիծաղելի նորվեգա-շվեդերեն, ֆիննական ակցենտով: Հայրս, իմ ընկերների հայրերի համեմատ, ուներ արտասովոր արտաքին, և վարժ խոսում էր մի քանի լեզուներով՝ անգլերեն, ֆրանսերեն, ֆիններեն և արաբերեն: Եվ ես հպարտ էի այդ հանգամանքով: Իսկ նրա հայկական ծագումը չէի կարևորում, քանի որ Հայաստանի մասին չէին խոսում նորություններով, այն անհասանելի էր մեզ համար՝ լինելով ԽՍՀՄ-ի մի մաս: Իմ հայրը հայ էր, մայրս ֆինն էր, ես ծնվել էի Ստոկհոլմում, իմ եղբայրը՝ Ֆինլանդիայում, քույրս՝ Նորվեգիայում, տատիկս նորվեգացի էր: Ես հպարտանում էի իմ ընտանիքով:
- 2008 թ. «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում Բոդիլ Բյորնին նվիրված «Նրանք ինձ մայրիկ են կոչում» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումից հետո այն ի՞նչ ընթացք ունեցավ:
-Այո, ֆիլմը ցուցադրվել է բազում վայրերում՝ Բոդիլի հայրենի Կրագերո քաղաքի կինոթատրոնում, տեղի գրադարանում, Դամասկոսի դանիական համալսարանում, Հալեպի Հայկական մշակութային կենտրոնում, Երևանի Նարեկացի մշակութային կենտրոնում, նորվեգական հեռուստաալիքով և այլն:
-1917 թ. Բոդիլ Բյորնը վերադարձավ Նորվեգիա հայ տղայի հետ, ում, իր խոսքերով, որդեգրել էր և անվանակոչել Ֆրիդրիխ: Հայտնի է դարձել, որ 2005 թ. Սուրբ  Ծննդյան տոնին դուք զանգ եք ստացել մի անծանոթից, ով հավաստում էր, որ բարեկամական կապերի մեջ էր ձեզ հետ: Նա ձեզ հավատացնում էր, որ իր հայրը կարճատև հարաբերություններ էր ունեցել ձեր տատիկի հետ Մուշ քաղաքում: Ինչպիսի՞ շարունակություն ունեցավ այդ պատմությունը:
-Տեր-Մինասյան ազգանունով այդ մարդու ԴՆԹ-ն ոչ մի ընդհանրություն չուներ իմ ԴՆԹ-ի հետ: Սակայն չէր բացառվում, որ այդ մարդու կնոջ՝ Անահիտի հայրը կարող էր ծանոթ լինել Բոդիլի հետ, քանի որ նա ևս Մուշից էր: Ես չշարունակեցի այդ գործը, սակայն առ այսօր ինձ հետաքրքրում են այդ տխրահռչակ օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունները:
-Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը հասնելու համար` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ոճրագործությունից 100 տարի անց այն դեռ չի ստացել լիարժեք գնահատական միջազգային հանրության կողմից, որն էլ իր հերթին նպաստում է, որ աշխարհում նման դեպքերը կրկնվեն:
-Սոցիալական ցանցերը ապացուցել են իրենց ուժը մարդկանց տեսակետների փոփոխման հարցում և նման կերպ արդեն հաջողվել է լույս սփռել  մի շարք ազգային և միջազգային խնդիրների վերաբերյալ: Նույնիսկ քաղաքագետները կիրառում են Ֆեյսբուքն ու Թվիթերը, որպեսզի լույս սփռեն և առաջ տանեն իրենց հուզող հարցերը: Կարևոր է, որպեսզի ամբողջ  2015 թ. լինի հիշատակի տարի և ոչ միայն ապրիլի 24-ը: Կարծում եմ, ապրիլի 24-ը պետք է դառնա համաշխարհային հանրության կողմից ճանաչման ընթացքի սկիզբ այնպիսի ուժգնությամբ` կարծես Հայոց ցեղասպանությունը տեղի էր ունեցել հենց երեկ: Հայերը պետք է հետ պահանջեն թուրքերի կողմից գողացված հայկական ընտանիքներին պատկանող ողջ գույքը, ինչպես դա արեցին հրեաները ողջ Եվրոպայով մեկ: Շատ կարևոր է մերկացնել թուրքական քարոզչությունն ամեն անգամ, երբ նրանք կաշառում են օտարերկրյա քաղաքական գործիչներին, պատմաբաններին, որպեսզի վերջիններս կեղծեն պատմությունը:
-Դուք ծրագրո՞ւմ եք այցելել Հայաստան և կանգնել հայ ժողովրդի կողքին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանշական օրը:
-Իհարկե, ես Հայաստան եմ գալու, որպեսզի ապրիլի 24-ի այդ խորհրդանշական օրը ներկա գտնվեմ Ծիծեռնակաբերդում: Ինչպես նաև ինձ հետ բերելու եմ Կրագերոյի քաղաքապետի գլխավորությամբ մի խումբ նորվեգացիների, իմ ընտանիքի անդամներին և ընկերներիս, որպեսզի նրանք տեսնեն, թե ինչպես աշխարհի բոլոր անկյուններից հայերը միասին հիշատակի տուրք են մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Claim back all property belonging to Armenians stolen by Turks: Bodil Biørn's grandson
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. In 1905, the “Women Missionary Organization” sent Bodil Katharine Biørn to the Ottoman Empire as a missionary nurse, but at that time the Norwegian missionary could not even imagine what impact it could have in her life.
In 1915, she witnessed the Mush massacres, including the persecution and annihilation of the orphans in her custody and the murder of numerous Armenian priests, teachers and assistants. During the genocide, while many of her colleagues reverted to the role of bystander, Bodil Katharine Biørn became a witness and a messiah; saving the lives of hundreds of homeless Armenian women and children.
Moreover, Biørn adopted a 2 years old Armenian orphan, who survived the genocide and in 1917, she took the boy named Rafael with her to Norway and baptized him as Nansen. Nansen (originally named Rafael) became her only son, as Biørn never got married in her life.
“Armenpress” introduces an exclusive interview with Bodil Katharine Biørn’s grandson Jussi Flemming Biørn.
- Do ordinary Norwegian people know about Armenian Genocide and feat of people like Bodil Biorn?
- Ordinary Norwegian people don't know about the Armenian Genocide today. In the 1920's people in Norway had more knowledge because of numerous newspaper articles by Bodil and others bring the light to the catastrophe. The attention of Fridtjof Nansen who had traveled to Armenia and the Nobel peace prize he received in1922 also made people aware of the tragedy. But then little by little it was forgotten.
- When and how did you found out the great humanitarian work that your grandmother has been done?
- I always knew about my grandmother’s work as we lived together until she died at the age of 89. I was 15 at the time.
- How did it influence on your following life?
- I grew up knowing I was 1/2 Armenian and 1/2 Finnish. But also Norwegian. I had no problem with my mixed origin. I didn't pay much attention to this growing up. I was an ordinary boy living in an ordinary family. My mother spoke a bit funny Norwegian/Swedish with Finnish accent. My father had a more exotic looks than father of my friend, but then again he spoke fluently several languages, English, French, Finnish and Arabic. I felt proud. My Armenian origin was not important at the time, because Armenia was never in the news, it was a closed country for us, part of the Soviet Union. I had an Armenian father, my mother was Finnish, I was born in Stockholm, my brother was born in Finland, my sister in Norway. My grandmother was Norwegian. I was proud of my family.
- Since 2008 when the movie “They call me mother” dedicated to your grandmother was shown in Yerevan during “Golden Apricot” international film festival, was it shown somewhere else?
- The film has been screened several times, in the movie theater in Krageroe, hometown of Bodil, in the local library, in The Danish Institute in Damascus, in the Armenian cultural centre in Aleppo, in the Naregatsi Art Institute in Yerevan and Norwegian I TV2. In addition several other occasion in Norway connected to Armenia.
- In 1917, Bodil Biorn arrived in Norway with an Armenian boy whom she named Fridtjof and who she claimed to have adopted. As we know during Christmas 2005, you have received a surprising call from an unknown person claiming to be a relative. He explained that his father, a member of the Armenian Resistance, had a short relationship with Bodil in the town of Mush. The name of this man was Ruben. Does this story have a continuation?
- It turned out that this man, whose family name was Ter-Minissian had not the DNA that could be traced to my DNA. Never the less it's more likely that his wife, Anahit's father had a relationship to Bodil, as he was from Mus. I haven't followed this trail but I still wonder what really happened during those troubled days.
- What kind of actions are needed in international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, taking in to account the fact that 100 years after the crime it had not achieved the proper appraisal from the international society?
-The social media has proved to be a powerful weapon to change people's views and several issues have been brought in to the light both national and international. Even the politicians use Facebook and Twitter to highlite and bring forward issues they like to emphasize. Make 2015 a whole year of remembrance and don't stop at April 24. Make April 24. the beginning of international recognition like the Armenian genocide happened yesterday. Claim back all property belonging to Armenian families stolen by the Turks as the Jude's successfully have done in all Europe. Undress the Turkish propaganda every time they bribe foreign politicians and historians to falsify the history and never let them rest. It's a growing opinion in Turkey who like to recognise what happened, even give back property in order to continue as a proud  people.
- Are You planning to visit Armenia and stand beside the Armenian people on a symbolic date - the anniversary of Armenian Genocide?
- I will visit Armenia on the symbolic date April 24. and take part in the ceremony in Tzitsnerkaberd. I will also bring a groupe of Norwegians, headed by the mayor of Krageroe, members of my family and friends who will experience how the Armenians from all over the world commemorate the victims of the Armenian Genocide.