Հնդկաստանում Բուդդայի մասին թողարկված պողպատյա գիրքը երկու տոննա Է կշռում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Ագրա քաղաքում ներկայացրել են Բուդդայի կյանքի մասին պատմող պողպատյա գիրք, որը պատկանում Է երկրի Սահմանադրության հեղինակներից մեկի՝ Բհիմրաո Ամբեդկարի գրչին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Times of India հրատարակությունը:
Գրքի քաշը, որը հավակնում Է աշխարհի ամենածանր գրքի կոչմանը, կազմում Է մոտավորապես 2 տոննա, իսկ նրա թրծված պողպատից պատրաստված 24 թերթերի վրա փորագրված Է Ամբեդկարի «Բուդդան եւ նրա դհամման» (ուսմունքը) 400-Էջանոց ստեղծագործության տեքստը: Գրքի Էջերից յուրաքանչյուրը, որն անգլերենից թարգմանված Է հինդի լեզվի, կշռում Է շուրջ 100 կիլոգրամ, դրա բարձրությունը կազմում Է ավելի քան 2,5 մետր, լայնությունը՝ ավելի քան 1,4 մետր, իսկ յուրաքանչյուր Էջի հաստությունը շուրջ 5 սանտիմետր Է:
Գրքի շնորհանդեսին, որը նվիրված Էր 1956 թվականին Ագրա Ամբեդկարի այցի հերթական տարեդարձին, ավելի քան 35 հազար մարդ Էր ժամանել Հնդկաստանի բոլոր շրջաններից:
«Այժմ Ագրան, բացի Թաջ Մահալից, Էլի բան ունի ցուցադրելու աշխարհին»,-ասել Է Dhamma Bhoomi Foundation բուդդայական կազմակերպության ներկայացուցիչ Բհանտե Կարունաշիլ Ռահուլը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Стальную книгу о жизни Будды весом в две тонны выпустили в Индии
Стальную книгу о жизни Будды пера одного из авторов индийской конституции Бхимрао Амбедкара представили в индийском городе Агра. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает издание Times of India.
Вес книги, которая претендует на звание самой тяжелой в мире, составляет порядка двух тонн, а на ее 24 листах из закаленной стали выгравирован текст 400-страничного произведения Амбедкара "Будда и его дхамма". Каждая из страниц книги, которая была переведена с английского на хинди, весит около 100 килограммов, ее высота составляет более 2,5 метра, ширина — более 1,4 метра, а толщина каждой страницы — около пяти сантиметров.
На презентацию книги, которая была приурочена к очередной годовщине визита Амбедкара в Агру в 1956, пришли более 35 тысяч человек, приехавших со всей Индии.
"Теперь Агре есть, что еще показать миру помимо Тадж Махала", — сказал представитель буддийской организации Dhamma Bhoomi Foundation Бханте Карунашил Рахул.