Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մեջ որևէ մեկը չի կարող դերակատարում ունենալ. ՀՀ ԱԳ նախարար
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մեջ որևէ մեկը չի կարող
դերակատարում ունենալ. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը համապատասպանում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Թուրքիայի, թե՛ տարածաշրջանի շահերին: Բայց, ցավոք, Թուրքիան քաջություն և իմաստություն չունեցավ՝ վավերացնելու և կյանքի կոչելու համաձայնեցված և ստորագրված արձանագրությունները: Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է սլովենական «Dnevnik» օրաթերթի հետ հարցազրույցում:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցն ամբողջությամբ:
Լրագրող` Ալեշ Գաուբ. Ձեր երկիրը Կովկասում շատ հետաքրքիր տեղ է զբաղեցնում: Ռուսաստանը Հայաստանի կարևորագույն դաշնակիցն է: Կարո՞ղ եք ներկայացնել ինձ, թե որքան լավ դաշնակից է Ռուսաստանը Հայաստանի համար:
Էդվարդ Նալբանդյան. Դաշնակից բառը շատ խոսուն է, այն իր մեջ խորը իմաստ է պարունակում, նշանակում է ավելին, քան զուտ լավ, բարեկամական հարաբերություններ: Ռուսաստանի հետ մենք ունենք շատ ամուր պատմական կապեր: Մեր բարեկամությունը անցել է ժամանակի փորձությունը:
Ալեշ Գաուբ. Ես այս հարցն ուղղում եմ, քանի որ Ռուսաստանը ձեր սահմաններին ունի երկու տարբեր հակամարտություններ, չլուծված խնդիրներ... սպառազինություն է վաճառում ձեր դե ֆակտո թշնամուն` Ադրբեջանին: Այդ իսկ պառճառով հետաքրքիր է, թե ինչպես է այս փաստը ազդում Մոսկվայի հետ ձեր հարաբերությունների վրա:
Էդվարդ Նալբանդյան. Մենք կնախընտրեինք, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին զենք չվաճառեր:
Մենք չենք խնդրում մեր բարեկամ երկրներին, գործընկերներ պետություններին Հայաստանի համար ինչ-որ բան անել` ընդդեմ ուրիշների: Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման առումով մեր ակնկալիքը մի կողմին աջակցելը չէ՝ ընդդեմ մյուսի, այլ՝ միջազգային հանրության մոտեցումը ներկայացնող Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արտահայտված դիրքորոշմանը սատարելն է: Իսկ Ռուսաստանը երեք համանախագահներից մեկն է: Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումը արտահայտվել է այդ երկրների Նախագահների կողմից արված հինգ հայտարարություններում:
Մեր դիրքորոշումը համահունչ է Մինսկի խմբի համանախագահների, առաջարկներին: Մենք ողջունել ենք համանախագահ երկրների հինգ հայտարարությունները և նշել, որ պատրաստ ենք գնալու կարգավորման՝ նրանց կողմից առաջարկված՝ միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:
Ալեշ Գաուբ. Որտե՞ղ ենք այս հակամարտության հետ կապված բանակցություններում... երկու տասնամյակ Մինսկի խմբի բանակցություններում տեղաշարժ չի նկատվում: Արդյո՞ք հզոր տերությունների շահերից է բխում Կովկասում այս տարածքային վեճի կարգավորումը:
Էդվարդ Նալբանդյան. Չեմ կարծում, որ մենք պետք է մեղադրենք մեծ տերություններին կամ փոքր երկրներին, կամ այլոց: Վերջին վեց տարիների ընթացքում երեք համանախագահները մեծ ջանքեր են գործադրել` որպես միջնորդներ, կազմակերպել են շուրջ 20 գագաթաժողովներ, մի քանի տասնյակ հանդիպումներ նախարարական մակարդակով, տարածաշրջանային անթիվ այցեր են իրականացրել:
Իրականում, հակամարտության կողմերից մեկը` Ադրբեջանը, հակադրվում է համանախագահների կողմից արված առաջարկությունների հիման վրա կարգավորմանը: Ադրբեջանը մերժում է հակամարտության կարգավորման և վստահության հաստատման միջոցների վերաբերյալ բոլոր առաջարկությունները:
Ալեշ Գաուբ. Արդյո՞ք Ադրբեջանը ավելի ուժեղ է` հաշվի առնելով իր էներգետիկ ռեսուրսները` գազը և նավթը...
Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը պարծենում է իր հզորությամբ, բայց դա մեծ պատրանք է: Մի երկիր, որը քարոզում է պատերազմ, այլ ոչ թե խաղաղություն, չի կարող հզոր լինել: Տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մեծացրել է իր ռազմական բյուջեն շուրջ 30 անգամ, սաստկացրել է իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ատելության քարոզչությունը և անդադար սպառնում է ուժ կիրառել:
Բոլոր պատերազմներից հետո կողմերը պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղանի շուրջ, բայց առավել վատ պայմաններում: Մենք հնարավորություն ունենք՝ շարունակելու բանակցությունները երեք համանախագահների հետ միասին: Ինչու՞ չօգտագործել այս հնարավորությունը՝ առաջ մղելու միջազգային հանրության առաջարկությունների հիման վրա կարգավորման գործընթացը:
Ալեշ Գաուբ. Լեռնային Ղարաբաղի՞ պատճառով էր, որ Հայաստանը աջակցեց Ղրիմի անկախության հանրաքվեին:
Էդվարդ Նալբանդյան. Եթե նկատի ունեք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևը, ապա մենք հակված չենք առավելություն տալու միջազգային իրավունքի սկզբունքներից մեկին՝ մյուս սկզբունքների նկատմամբ: Մենք չենք կարող ձևացնել, թե միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները հավասար են, բայց նրանցից մեկն ավելի հավասար է, քան՝ մյուսները: Ամեն դեպքում, ինքնորոշման իրավունքը ամրագրված է որպես ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակ:
Երբ համանախագահներն առաջարկում են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքները՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշման իրավունք, Ադրբեջանը ընտրում է միայն մեկ սկզբունք՝ տարածքային ամբողջականություն` արհամարհելով մյուս երկուսը: Այս մոտեցումը չի կարող տանել կարգավորման:
Ալեշ Գաուբ. Անցյալ տարի Ղրիմի բռնակցումից ի վեր Արևմուտքն ու Ռուսաստանը ընկղմվել են նոր Սառը պատերազմի մեջ, ինչպես որ այժմ այդ հարաբերությունները բնութագրվում են: Այս նոր Սառը պատերազմը ազդեցություն թողնու՞մ է ձեր երկրի վրա: Արդյո՞ք դուք ստիպված եք ընտրություն կատարել բարեկամների միջև:
Էդվարդ Նալբանդյան. Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանի և այլ պետությունների միջև խնդիրները բխում են որևէ մեկի շահերից, լինի դա Եվրոպան, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, թե այլ պետություն: Առճակատումը լուծումներ գտնելու լավագույն ճանապարհը չէ: Բոլոր խնդիրները կարող են լուծվել երկխոսության, բանակցությունների միջոցով, հենց այդ պատճառով մենք առաջիններից էինք, որ ողջունեցինք Մինսկ 1 և Մինսկ 2 համաձայնությունները:
Ալեշ Գաուբ. Եթե վերադառնամ… Բայց դուք, ըստ էության, հարկադրված եք ընտրություն կատարել բարեկամների միջև: Անցյալ տարի շատ անսպասելի էր Հայաստանի կողմից ԵՄ հետ ասոցացման հատվածից հրաժարումը՝ ԵԱՏՄ-ին միանալու պատճառով, որը դիտարկվում է որպես Վլադիմիր Պուտինի գործիք՝ իր վերահսկողության տակ պահելու նախկին Խորհրդային Միության պետությունները:
Էդվարդ Նալբանդյան. Միգուցե տեղյակ չեք, բայց Հայաստանը նախկինում էլ բազմաթիվ անգամներ արտահայտել է իր ցանկությունը՝ միանալու Մաքսային միությանը, Եվրասիական միությանը: Մենք դա հրապարակայնորեն արտահայտել ենք Նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի մակարդակով: Իրականում, Հայաստանը հրավիրված չէր՝ Մաքսային միության մաս կազմելու, և դա բացատրվում էր այն հանգամանքով, որ մենք չունենք ընդհանուր սահման Մաքսային միության անդամ պետությունների հետ:
Աշխատանքային հատուկ խումբ ստեղծվեց՝ Հայաստանի կառավարության, Եվրասիական միության հանձնաժողովի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որը հանգեց այն եզրակացության, որ հնարավոր է դառնալ Մաքսային միության, իսկ հետագայում արդեն՝ Եվրասիական միության անդամ՝ առանց ընդհանուր սահմանների առկայության: Այս եզրակացությունից հետո՝ 2013թ. սեպտեմբերին հաստատեցինք Միությանը անդամակցելու մեր ցանկությունը: Հաստատվեց ճանապարհային քարտեզ, և անցյալ տարեսկզբից սկսեցինք բանակցությունները: Դրանք ավարտվեցին և Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ դարձավ այս տարվա հունվարից:
Ալեշ Գաուբ. Բավարարվա՞ծ եք առաջին արդյունքներով...
Էդվարդ Նալբանդյան. Միայն երկու ամիս է անցել: Եվրասիական միությանը անդամակցությունը կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Այն դյուրացնում է մուտքը պաշտպանված ապրանքաշուկաներ, Եվրասիական միության ծառայությունների միասնական շուկա, ներդրումներ ներգրավել, արտոնյալ կարգով օգտվել ռեսուրսներից, տրանսպորտային միջանցքներից, ապահովել ապրանքների, կապիտալի, ծառայությունների և մարդկանց ազատ տեղաշարժը: Ես այդ ոլորտի մասնագետ չեմ, տնտեսագետ չեմ, բայց առավելություններն ակնհայտ են:
Ալեշ Գաուբ. Եվրասիական տնտեսական միության վերջնարդյունքը պետք է լինի ազատ առևտրի պայմանագիրը ԵՄ հե՞տ: Արդյո՞ք մոտ ապագայում տեսնում եք նման հեռանկար` հաշվի առնելով Ռուսաստանի և ԵՄ միջև առկա քաղաքական տարաձայնությունները:
Էդվարդ Նալբանդյան. Կարծում եմ՝ դա հնարավոր է միգուցե ոչ այսօր կամ վաղը, բայց, ավելի ուշ` վստահաբար, որովհետև դա բխում է այս ընդարձակ տարածաշրջանի բոլոր պետությունների շահերից: Ընդհանուր անվտանգության և տնտեսական տարածքի, Լիսաբոնից Վլադիվոստոկ ազատ առևտրի գոտու գաղափարը նոր չէ, այն հնչեցվել է տարբեր մայրաքաղաքներում: Կարծում եմ՝ բոլորիս ընդհանուր շահերից է բխում այդ գաղափարի իրականացումը:
Ալեշ Գաուբ. Հարավային Կովկասը միշտ ընկալվում էր որպես հզոր տերությունների շահերի կիզակետում գտնվող տարածաշրջան: Բառացիորեն այսօր ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ 3000 զինվորներ կպաշտպանեն Բալթյան երկրները` զսպելու Ռուսաստանի ագրեսիան: Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք հնարավոր է ԱՄՆ-ի կողմից կովկասյան տարածաշրջանում նմանատիպ միջամտություն:
Էդվարդ Նալբանդյան. Կարիք չկա ներկայացնելու իրերն առճակատման տեսանկյունից, և ես չեմ դիտարկում տարածաշրջանում առկա զարգացումներն այս համատեքստում:
Ալեշ Գաուբ. Հարցնում եմ, որովհետև փորձում եմ պարզել՝ որոնք են ձեր մտահոգությունները՝ պայմանավորված տարածաշրջանի ռազմականացման սպառնալիքով:
Էդվարդ Նալբանդյան. Տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող գլխավոր վտանգը Ադրբեջանն է. պետություն, որ տասը տարիների ընթացքում իր ռազմական բյուջեն 163 մլն ԱՄՆ դոլարից հասցրել է գրեթե 5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, երկիր, որը սպառնում է ուժ կիրառել, պետություն, որ շարունակաբար հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, ատելության քարոզչությամբ: Սա է իրական սպառնալիքը: Եվ մենք պետք է մտածենք` ինչպես արձագանքել այս վտանգին և փորձել խաղաղ և բանակցված լուծումներ գտնել տարածաշրջանում առկա խնդիրներին:
Ալեշ Գաուբ. Ներկայումս ձեր ուշադրության կենտրոնում ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորու՞մն է, թե՞ Թուրքիայի հետ սահմանների վերաբացման հարցը: Վերջին անգամ, կարծես թե այս գործընթացները մի փոքր համընկան, բայց, հետո, կարծես հայտնվեցին փակուղու մեջ:
Էդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելը մեր Նախագահի նախաձեռնությունն էր՝ ուղղված առանց որևէ նախապայմանի հարաբերությունների կարգավորմանը: Մինչ դա մեր հարաբերությունները փակուղու մեջ էին: Մեր Նախագահը հրավիրեց Թուրքիայի Նախագահ Գյուլին` Հայաստանում ներկա գտնվելու ֆուտբոլային խաղին: Այս նախաձեռնությունը հայտնի դարձավ որպես «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն»: Մենք վարում էինք շատ ինտենսիվ և դժվար բանակցություններ: 2009թ. հոկտեմբերին՝ Ցյուրիխում, մենք ստորագրեցինք երկու արձանագրություններ: Սակայն Թուրքիան պատրաստ չեղավ` դրանք վավերացնելու և կյանքի կոչելու: Թուրքիան խախտեց pacta sunt servanda սկզբունքը: Այդ է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը, աշխարհի շատ երկրներ, ասում են, որ գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում:
Թուրքիան վերադարձավ նախապայմանների լեզվին` փորձելով կապակցել ղարաբաղյան հիմնահարցի հանգուցալուծումը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հետ: Բազմաթիվ երկրներ ընդգծում էին, որ ցանկացած փորձ՝ կապակցելու այս երկու գործընթացները, կվնասի երկուսին էլ: Թուրքական կողմի հին նախապայմաններից մեկը, որը վերակենդանացվեց Ցյուրիխից հետո, վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Բայց Հայաստանը անվերապահորեն հայտարարել և հաստատել էր՝ մենք երբեք հարցականի տակ չենք դնի Հայոց ցեղասպանության փաստը և նրա միջազգային ճանաչման ու դատապարտման կարևորությունը:
Ալեշ Գաուբ. Վերջին հարցը. Ռուսաստանը, որպես Թուրքիայի բարեկամ, կարո՞ղ է այս երկխոսությունը կրկին տեղափոխել նախորդ փուլ:
Էդվարդ Նալբանդյան. Առաջին հերթին Թուրքիայի կառավարությունը պետք է Թուրքիայի ժողովրդի բարեկամը լինի՝ գործի ի շահ իր ժողովրդի: Արդյո՞ք կարծում եք, թե Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը ավելի շատ է բխում այլ պետությունների շահերից, քան՝ Թուրքիայի և Հայաստանի: Իհարկե, այդ կարգավորումը համապատասպանում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Թուրքիայի, թե՛ տարածաշրջանի շահերին:
Բայց, ցավոք, Թուրքիան քաջություն և իմաստություն չունեցավ՝ վավերացնելու և կյանքի կոչելու համաձայնեցված և ստորագրված արձանագրությունները: Այսինքն՝ սա այն դեպքը չէ, երբ որևէ մեկը պետք է ինչ-որ դերակատարում ունենա՝ առաջ մղելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը: Առաջին հերթին Թուրքիան պետք է վերլուծի, թե ինչն է սխալ արել: Դեռ այն ժամանակ ես զգուշացնում էի, որ Թուրքիան իր այս մոտեցմամբ իր հռչակած «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականությունը կվերածի «զրո հարևանների առանց խնդիրների»: Այսօր բոլորը կիսում են այս տեսակետը:

Turkey has to reconsider what it has done wrong: Armenia’s FM
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Unfortunately, Turkey did not have courage and wisdom to ratify and implement agreed and signed protocols. So this is not about waiting for anybody to play a role to push forward normalization of relations between Armenia and Turkey. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian stated this in his recent interview to Slovenian daily newspaper “Dnevnik”. “Armenpress” introduces the interview in its entirety:
Aleš Gaube: Your country is in a very interesting position in the Caucasus, Russia is Armenia’s biggest ally, and can you explain me how good ally for Armenia is?
Edward Nalbandian: Saying ally is meaningful, it means many things, means more than good, friendly relations. With Russia we have very strong historical links. Our friendship passed the test of time.
Aleš Gaube: I’m asking because Russia here in two different conflicts on your borders unresolved disputes ...and approaches providing also arms sales to Azerbaijan - your de facto enemies, that’s why I’m asking how does this fact influence your relations with Moscow?
Edward Nalbandian: We would prefer Russia not to sell arms to Azerbaijan.
But we’re not asking friendly countries, partner countries to do something for Armenia against somebody else. What we are expecting concretely on Nagorno-Karabakh issue is not to support one side against the other, just to be in line with the position of the international community, expressed by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. And Russia is one of the three Co-Chairs. Five statements on the Nagorno-Karabakh settlement were adopted by the Presidents of Co-Chair countries - Russia, the United States and France.
Our position is in line with those statements, with the proposals of the Minsk Group Co-Chairs. We welcomed all those five statements of the Co-Chair countries and said that we are ready to go to the settlement on the basis of three principles of the international law and the elements, proposed by them.
Aleš Gaube: Where has this conflict ... or couple of decades, where hasn’t moved towards in the negotiations of the Minsk Group taking place for several years. Is it all in the interest of big powers that this territorial dispute in the Caucasus resolve?
Edward Nalbandian: I don’t think we have to blame big powers or small countries or anybody else. Over last six years three Co-Chairs have been working hard as mediators, they have organized around twenty Summits, several dozens of Ministerial meetings, they have made innumerable visits to the region.
One of the sides of the conflict - Azerbaijan, in reality is opposing the settlement on the basis of the proposals of the Co-Chairs. Azerbaijan is refusing all proposals on the conflict resolution and suggestions on confidence building measures.
Aleš Gaube: Is Azerbaijan in this case more powerful, is it more powerful because its energy capacities - gas and oil… ?
Edward Nalbandian: Azerbaijan is bragging about its power, but it is a big illusion. Country, which is preaching war, not peace couldn’t be powerful. Azerbaijan has increased military budget about 30 times in 10 years, has multiplied bellicose statements, hate speech, and regularly threatens to use force.
After all wars, sides have to return to the table of negotiations. but in worse conditions. We have a possibility to continue the negotiations together with three Co-Chairs. Why not to use this opportunity and this chance to move to the settlement, based on the proposals of the international community.
Aleš Gaube: Is it because of Nagorno-Karabakh that Armenia supported referendum of independence by Crimea?
Edward Nalbandian: If you mean the UN General Assembly resolution, we are not in favor of prioritising of one principle of international law over others. We couldn’t pretend that all principles of the international law are equal, but one of them is more equal than others. In any case, self-determination is the purpose of the Charter of the United Nations.
When the Co-Chairs are proposing three principles of the international law - non use of force and threat of force, territorial integrity and self-determination, Azerbaijan is picking up only one principle, that of territorial integrity, ignoring the other two. This approach can not lead to a solution.
Aleš Gaube: Since annexation of Crimea last year the West and Russia are stuck in new Cold War – how the relationships are now described – Does this new Cold War affect your country? Do you have to choose between the friends?
Edward Nalbandian: I do not think that problems between Russia and other countries could be in the interest of anybody - Europe, the United States, Russia and other countries. The confrontation is not the best way to find solutions. All problems can be solved through dialogue, negotiations, and that is why we were among the first who welcomed Minsk 1 and Minsk 2 agreements.
Aleš Gaube: If I return.. But you have to choose, actually, among friends. Last year was very unexpectedly that Armenia scrapped the association part of the European Union for joining the Eurasian Economic Union, which is considered as tool of Vladimir Putin to maintain a grip on the countries of former Soviet Union?
Edward Nalbandian: Maybe you are not aware, but Armenia before expressed many times its interest to join the Customs Union, Eurasian Union. We made it public through several statements by the President, Prime Minister, Foreign Minister. Simply Armenia was not invited to be the part of Customs Union. Since it was explained that we have no common border with the Customs Union member-states.
A Special Working group was created with the participation of the Armenian Government, Eurasian Union Commission representatives, which came to the conclusion that, it is possible to become a member of the Customs Union and then of the Eurasian Union without common borders. After this conclusion, in September 2013 we confirmed our will to join the Union. We adopted the roadmap and started negotiations from the beginning of the last year. We completed negotiations and became a member of the Eurasian Union since January of this year.
Aleš Gaube: Are you satisfied with first results of... ?
Edward Nalbandian: Only two months have passed. Membership in the Eurasian Union has important strategic significance for Armenia. It enables us to have facilitated access into protected markets of goods, united market of services of Eurasian Union, to attract investments, to have access to resources, to the transport corridors, to have free movement of goods, capital, services and people. I am not an expert in that field, I am not an economist, but the advantages are apparent.
Aleš Gaube: Final outcome of the Eurasian economic union should be free trade agreement with European Union? Do you see this happening in the perceiving future concerning, regarding the political difficulties between Russia and the European Union?
Edward Nalbandian: I think it is possible maybe not today or tomorrow, but certainly later, because this is in the interest of all countries of this wider area. The idea of common security and economic space, free trade area from Lisbon to Vladivostok is not a new one and was raised in different capitals. I think it is in the common interest to realise it.
Aleš Gaube: South Caucasus was always considered to be .. of different relations and … amongst big powers. Just today United States announced that 3000 soldiers Baltic states to deter Russian aggression. Do you think that some similar intervention of United States could happen also in Caucasus region?
Edward Nalbandian: There is no need of presenting things from the confrontational perspective and I am not looking on the developments in this region from this angle.
Aleš Gaube: I am asking because I am trying to find out what your concerns are maybe afraid of militarization of the region.
Edward Nalbandian: The main threat to the security and stability of the region is Azerbaijan - country, which increased its military budget from 163 million to almost 5 billion dollars in 10 years, country which is threatening to use force, country which is constantly making belligerent statements, propagating hate speech. This is the real threat. And we have to think how to address it, to find peaceful and negotiated solutions to the existing problems in the region.
Aleš Gaube: Are you focusing now more on resolving of the Nagorno-Karabakh issue or trying to open up again the borders with Turkey? Last time, it coincided a little bit and then both solutions got stalled?
Edward Nalbandian: That was the initiative of our President to start negotiations with Turkey, aimed at the normalization of relations without preconditions. Before it our relations were in a deadlock. Our President invited President Gül for a soccer match in Armenia. This initiative became known as “Football diplomacy”. We conducted very intensive and tough negotiations and came to the agreements. We signed two protocols in Zurich in October 2009. But Turkey was not able to ratify and implement them. Turkey failed to respect the principle of pacta sunt servanda. And that’s why the international community - many countries of the world - said the ball is on the Turkish court.
Turkey returned to the language of preconditions, trying to link Nagorno-Karabakh conflict settlement with Armenia-Turkey normalization. Many countries underlined that attempts to link the two issues could harm both processes. One of the old Turkish preconditions, reanimated after Zurich was related to the Armenian Genocide recognition. But Armenia unequivocally said and repeated: we will never question the reality of the Armenian Genocide and the importance of its international recognition and condemnation.
Aleš Gaube: Just the last question. Can Russia help you as a good friend of Turkey to again put this dialogue on a passed phase?
Edward Nalbandian: First of all Turkish Government has to be friend of the Turkish people to act in the interest of its people. Do you think that the normalization of Armenian-Turkish relations is more in the interest of any other country than Turkey and Armenia? Of course, this is in the interest of Armenia, in the interest of Turkey, in the interest of our region.
But, unfortunately, Turkey did not have courage and wisdom to ratify and implement agreed and signed protocols.So this is not about waiting for anybody to play a role to push forward normalization of relations between Armenia and Turkey. First of all, Turkey has to reconsider what it has done wrong. Back then I had warned that with this approach of Turkey, their proclaimed policy of “zero problems with neighbours” would turn into “zero neighbour without problems”. Nowadays everyone is reaffirming this view.