Անհայտ քաղաքակրթության հետքեր են հայտնաբերել Հոնդուրասի ջունգլիներում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնդուրասի ջունգլիներից վերադարձած հնագիտական արշավախումբը հայտարարել Է քաղաք-պետության ավերակների հայտնաբերման մասին, որը պատկանում Է Կենտրոնական Ամերիկայի՝ գիտությանն անհայտ քաղաքակրթության: Այդ քաղաքի մասին լուրերը շրջում Էին տակավին XVI դարի իսպանացի կոնկիստադորների ժամանակներից, իսկ տեղական լեգենդներում այն հայտնի Է եղել որպես «Կապիկների աստծու քաղաք»: Հայտնագործության մասին հաղորդել Է Fox News-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Արշավախմբի կազմում եղել են գիտնականներ ԱՄՆ-ից եւ Հոնդուրասից, ինժեներ (լիդարով աշխատելու մասնագետ), մարդաբան, Էթնոբուսաբան եւ Հունդուրասի հատուկ նշանակության զորակազմի 16 մարտիկներ, որոնք ապահովել են հետազոտությունների անվտանգությունը: Ավերակները հայտնաբերել են Լա Մոսկիտիայում՝ Հոնդուրասի այն տարածաշրջանում, որը ծածկված Է անանցանելի ջունգլիներով: Այնտեղ գիտնականները զննել եւ քարտեզագրել են պարիսպները, հրապարակները, գերեզմանաբլուրները եւ բուրգը: Այդ կառույցները պատկանել են անհայտ հնդկացիական մշակույթի, որի ծաղկումը վերաբերում Է 1000 – 1400 թվականներին: Հետնորդները (եւ կողոպտիչները) երբեք չեն հասել քաղաք, որը ծածկված Է խիտ բուսականությամբ:
Գիտնականները հայտնաբերել են 52 արտեֆակտ, այդ թվում՝ քարե նստոցներ, որմնանկարներ՝ օձերի եւ անգղների պատկերներով, ինչպես նաեւ «մարդ-յագուարի» գլուխ: Բոլոր գտածոները փաստաթղթավորված են, սակայն գիտնականները դրանք թողել են տեղում: Քաղաքի գտնվելու վայրը պահվում Է գաղտնի (որպեսզի կողոպտիչներն այն չավերեն):
Հիմնական վարկածի համաձայն՝ այդ ավերակները պատկանում են լեգենդար Սյուդադ Բլանկային (Սպիտակ քաղաքին), որի մասին Կառլոս V կայսրին գրել Է Էռնան Կորտեսը: Կոնկիստադորը տեղացի բնակիչներից լսել Է, որ այն տարածքում, որտեղ այժմ գտնվում Է Հոնդուրասը, կա մի պետություն, որը հարստությամբ հավասար Է ացտեկյանին:

Следы неизвестной цивилизации обнаружили в джунглях Гондураса
Археологическая экспедиция, вернувшаяся из джунглей Гондураса, заявила об открытии руин города-государства, принадлежавшего неизвестной науке цивилизации Центральной Америки. Слухи об этом городе ходили еще со времен испанских конкистадоров XVI века, а в местных легендах он был известен как «Город обезьяньего бога». Как передает Арменпресс, об этом сообщает Fox News.
В состав экспедиции вошли ученые из США и Гондураса, инженер (специалист по работе с лидаром), антрополог, этноботаник и 16 бойцов гондурасского спецназа, обеспечивающих безопасность исследований. Руины обнаружили в Ла-Москитии — регионе Гондураса, покрытого непроходимыми джунглями. Там ученые осмотрели и нанесли на карту стены, площади, курганы и пирамиду. Эти сооружения принадлежали неизвестной индейской культуре, расцвет которой пришелся на 1000-1400 годы. Потомки (и грабители) никогда не добирались до города, скрытого густой растительностью.
Ученые обнаружили 52 артефакта, в том числе каменные сиденья, фрески с изображением змей и грифов, а также голову «человека-ягуараե. Все находки были задокументированы, однако ученые оставили их на месте. Местоположение города держится в секрете (чтобы его не опустошили грабители).
Согласно основной гипотезе, эти развалины принадлежат легендарному Сьюдад Бланка (Белому городу), о котором императору Карлу V писал Эрнан Кортес. Конкистадор слышал от местных жителей, что на территории, где сейчас расположен Гондурас, скрывается государства, равное ацтекскому по богатству.