Սկսվել Է Kolga Tbilisi Photo 2015 միջազգային ֆոտոմրցույթի մասնակիցների գրանցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել Է Kolga Tbilisi Photo 2015 ամենամյա միջազգային ֆոտոմրցույթի մասնակիցների գրանցումը: Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները պետք Է մարտի 20-ից ոչ ուշ առցանց դիմում լրացնեն կազմակերպիչների kolga.ge պաշտոնական կայքում: Առաջվա պես միջազգային ժյուրին հաղթողներին կհայտարարի հինգ անվանակարգերում՝ դոկումենտալիստիկա, ռեպորտաժ, կոնցեպտուալ ֆոտոնախագիծ, մեկ կադր, շարժական ֆոտո ("Geocell"), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին:
Ֆոտոմրցույթի մրցանակային հիմնադրամն այս տարի կազմում Է ԱՄՆ-ի 6 հազար դոլար (12 հազար 840 լարի):
Առաջին չորս անվանակարգերի հաղթողները մրցանակ կստանան 1,5 հազար դոլարի (3210 լարի) չափով, իսկ շարժական հեռախոսով (Geocell-ի բաժանորդ) արված լավագույն ֆոտոյի հեղինակը նվեր կստանա iPhone 6:
Ցուցահանդեսի բացումը պլանավորված Է մայիսի 1-ին: Անցյալ տարի մրցույթին մասնակցել Է 38 երկիր, այս տարի կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ հյուրերի թիվը կավելանա:
Ինչպես ասված Է ֆոտոմրցույթի կազմակերպիչների պաշտոնական կայքում, բացի նախագծի մասնակիցների աշխատանքներից, ցանկացողները կկարողանան այցելել միջազգային հյուրերի կոլեկտիվ եւ անհատական ցուցահանդեսներ: Այս տարի նաեւ կկազմակերպվեն բազմաթիվ սեմինարներ, հանրային բանավեճեր եւ գործնական սեմինարներ:
Kolga Tbilisi Photo 2015 ֆոտոմրցույթը վերանվանվել Է 2012 թվականին, ավելի վաղ այն կրում Էր Kolga անվանումը:

Началась регистрация участников фотоконкурса Kolga Tbilisi Photo 2015
Стартовала регистрация участников ежегодного международного фотоконкурса Kolga Tbilisi Photo 2015. Желающим принять участие в конкурсе необходимо заполнить он-лайн заявку на официальном сайте организаторов kolga.ge не позднее 20 марта. Как и прежде, международное жюри выявит победителей в пяти номинациях:
- документалистика
- репортаж
- концептуальный фотопроект
- один кадр
- мобильное фото ("Geocell")
Призовой фонд фотоконкурса в этом году составляет 6 тысяч долларов США.(12 840 лари)
Победители первых четырёх номинаций получат приз в размере 1, 5 тыс долларов ( 3 210 лари), а автор лучшего фото, снятого на мобильный телефон (абонент «Geocellե) получит в подарок iPhone 6.
Открытие выставки запланировано на 1 мая. В прошлом году в конкурсе приняли участие фотографы из 38 стран, в этом году организаторы ожидают увеличение числа гостей.
Как говорится на официальном сайте организаторов фотоконкурса, кроме работ-участников проекта, желающие смогут посетить коллективные и персональные выставки международных гостей. Также в этом году будут организованы многочисленные семинары, публичные дискуссии и практические семинары.