Մոսկվայում վերջին հրաժեշտը կտան Բորիս Նեմցովին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի հետ հրաժեշտի արարողությունը, որին փետրվարի լույս 28-ի գիշերն սպանել են ՌԴ մայրաքաղաքի կենտրոնում, տեղի կունենա մարտի 3-ին Մոսկվայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՌՊՌ-Պառնաս կուսակցության համանախագահի հոգեհանգիստը տեղի կունենա Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:00-ից մինչեւ 14:00-ն Սախարովյան կենտրոնում: «Նեմցովին կթաղեն Տրոեկուրովյան գերազմանատանը, եւ այնտեղ Էլ կկատարվի հուղարկավորման կարգ»,- ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է ՌՊՌ-Պառնասի համերկրային խորհրդի բյուրոյի անդամներից մեկը:
Նեմցովը դարձել Էր արդի Ռուսաստանի ամենավառ քաղաքական գործիչներից մեկը:
«Նրան վիճակվեց աշխատելու կարեւոր պաշտոններում մեր երկրի համար դժվարին անցումային շրջանում: Նա միշտ շիտակ եւ ազնվորեն հայտարարում Էր իր դիրքորոշումը, պաշտպանում իր տեսակետը»,- ընդգծել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Նեմցովի մորը հղած ցավակցական հեռագրում:
«Բորիս Նեմցովը դարձավ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների շրջանի ամենատաղանդավոր քաղաքական գործիչներից մեկը: Գործում Էր բացահայտ, հետեւողականորեն եւ երբեք չԷր դավաճանում իր հայացքներին»,- նշել Է վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Նեմցովի հուղարկավորությանը մասնակցելու մտադրության մասին հայտնել են շատ խորհրդարանականներ, համերկրային եւ տարածաշրջանային, այդ թվում՝ Յարոսլավլի մարզի իշխանության մարմինների, օրենսդիր ժողովի, որտեղ նա աշխատում Էր, ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ, իրավապաշտպաններ, կուսակցությունների անդամներ՝ ինչպես Նեմցովի նախկին զինակիցներ, այնպես Էլ ախոյաններ:
Սգո արարողությանը կմասնակցեն նաեւ այլ երկրների ներկայացուցիչներ: Այսպես, ինչպես սպասվում Է, կժամանեն Լատվիայի արտգործնախարարության խորհրդարանական քարտուղար Զանդա Կալինյա Լուկաշեւիցան, Ռիգայի քաղաքագլուխ Նիլ Ուշակովը: Նեմցովին հրաժեշտ տալու կգան Մոսկվայում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարը, դիվանագիտական կազմի ներկայացուցիչներ:
Քաղաքական գործիչն սպանվել Է փետրվարի լույս 28-ի գիշերը Մոսկվայում Բոլշոյ Մոսկվորեցկի կամրջին: ՌԴ-ի Քննչական կոմիտեն հարուցել Է քրեական գործ «սպանություն» եւ «զենքի ապօրինի շրջանառություն» հոդվածներով:

В Москве пройдет прощание с Борисом Немцовым
Прощание с политиком Борисом Немцовым, убитым в ночь на 28 февраля в центре столицы, пройдет во вторник в Москве.
Гражданская панихида по сопредседателю партии РПР-Парнас пройдет в Сахаровском центре с 10:00 мск до 14:00 мск, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Похоронен Немцов будет на Троекуровском кладбище, и там же будет отпевание", - сообщил ТАСС член бюро федерального совета РПР-Парнас
Немцов стал одним из самых ярких политиков в современной России.
"Ему выпало работать на значимых постах в трудный переходный период для нашей страны. Он всегда прямо и честно заявлял свою позицию, отстаивал свою точку зрения", - подчеркивал президент РФ Владимир Путин в телеграмме соболезнования матери Немцова.
"Борис Немцов стал одним из самых талантливых политиков периода демократических преобразований в нашей стране. Действовал открыто, последовательно и никогда не изменял своим взглядам", - отмечал премьер-министр Дмитрий Медведев.
О намерении проводить в последний путь Немцова уже сообщили многие парламентарии, представители федеральных и региональных органов власти, в том числе Ярославской области, в заксобрании которой работал политик, общественные деятели, правозащитники, члены партий - как бывшие соратники, так и соперники Немцова.
В траурной церемонии примут участие и представители других государств. Так, как ожидается, приедет парламентский секретарь МИД Латвии Занда Калниня- Лукашевица, мэр Риги Нил Ушаков. Проститься с Немцовым придут глава делегации ЕС в Москве, представители дипломатического корпуса.
Политик был убит в Москве на Большом Москворецкому мосту в ночь на 28 февраля. СК РФ возбудил уголовное дело по статьям "убийство" и "незаконный оборот оружия".