Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան կմեծացնեն աջակցությունը սիրիական ընդդիմությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի թագավորն ու Թուրքիայի Նախագահը համաձայնության են եկել սիրիական ընդդիմությանը տրվող աջակցությունը  ավելացնելու շուրջ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին թուրքական «Անադոլու»-ին հայտնել է Թուրքիայի Նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը:
Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սաուդյան Արաբիա է ժամանել շաբաթ օրը: Թուրքիայի նախագահի այցի պաշտոնական մասը` Սաուդյան Արաբիայի թագավորի հետ հանդիպումը, կայացել է երկուշաբթի` մարտի 2-ին: Երկու երկրների առաջնորդները, բացի սիրիական ճգնաժամից, քննարկել են նաև իրավիճակը Իրաքում, Պաղեստինում, Եգիպտոսում և Եմենում:
Կիրակի սկսվել է ընդդիմադիր Ազատ սիրիական բանակի զինյալների ուսուցման և վերազինման թուրք-ամերիկյան ծրագիրը: Այն ենթադրում է մեկ տարվա ընթացքում կրթել 2 հազար զինյալի` Կենտրոնական Թուրքիայի ծայրամասերից մեկում: ԱՄՆ-ն տրամադրում է զինյալների զենքն ու սարքավորումները, իսկ ուսուցումը կիրականացնեն թուրքական և ամերիկյան զինվորականները: Բացի Թուրքիայից, այս ծրագրին մասնակցում են Սաուդյան Արաբիան և Քաթարը:
2011 թվականից Սիրիայում շարունակվում է զինված հակամարտությունը կառավարական ուժերի և տարբեր զինյալ խմբավորումների միջև: Պատերազմի արդյունքում, ՄԱԿ-ի տվյալներով, մահացել է ավելի քան 200 հազար մարդ, այդ թվում` հայեր: Կառավարական ուժերի դեմ կռվող խմբավորումներից ամենաակտիվն են «Իսլամական պետություն» խմբավորման զինյալները:

Саудовская Аравия и Турция увеличат поддержку сирийской оппозиции
Король Саудовской Аравии Салман ибн Абдул-Азиз Аль Сауд и президент Турции Тайип Эрдоган договорились об усилении поддержки сирийской оппозиции.  Как передает Арменпресс со ссылкой на "РИА Новости", об этом сообщает агентство Anadolu со ссылкой на источник в администрации президента Турции.
Эрдоган прибыл в Саудовскую Аравию в субботу. В воскресенье он совершил малое паломничество (умру), посетив мечеть Масджид аль-Харам (Запретную мечеть) в Мекке. Официальная часть визита турецкого президента и встреча с королем Саудовской Аравии Салманом прошли в понедельник в Эр-Рияде.
Кроме кризиса в Сирии, лидеры двух стран обсудили положение в Ираке, Палестине, Египте, Йемене. Отмечалось, что религиозная рознь негативно влияет на ситуацию в регионе. Предметом переговоров было также усиление сотрудничества двух стран в области экономики, вопросах безопасности и обороны.
В воскресенье началась реализация турецко-американской программы по обучению и оснащению боевиков оппозиционной Свободной сирийской армии (ССА). Программа предполагает обучение в течение года 2 тысяч боевиков ССА в провинции Кырыккале в центральной Турции. Оружие и боеприпасы для оснащения боевиков предоставят США, обучение будут проводить турецкие и американские военные. Кроме Турции, в программе обучения и оснащения боевиков ССА участвуют Саудовская Аравия и Катар.
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, в результате которого, по данным ООН, погибли более 200 тысяч человек. Правительственным войскам противостоят отряды боевиков, принадлежащие к различным вооруженным формированиям. Наиболее активными являются боевики группировки "Исламское государство".