Դունյա Միյատովիչը ԵԱՀԿ անդամ պետություններին կոչ է արել ապահովել լրագրողների անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի լրագրող Էլմար Հուսեյնովի մահվան 10-րդ տարելիցին ԶԼՄ-ների ազատության հարցով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը ԵԱՀԿ անդամ պետություններին կոչ է արել ապահովել լրագրողների անվտանգությունն ու խոսքի ազատության իրենց իրավունքը:
«Էլմար Հուսեյնովի մահվան տարելիցին պետք է բարձրացվի լրագրողերի անվտանգության հարցը: ԵԱՀԿ-ի տարածքում լրագրողների հանդեպ ահաբեկչություներն ու ճնշումները աճում են, իսկ հանգամանալից հետաքննության անցկացումը բավարար մակարդակի վրա չէ, ինչն էլ բացասական ազդեցություն է թողնում մամուլի ազատության վրա: Էլմար Հուսեյնովը, «Մոնիտոր» ամսագրի հիմնադիրն ու խմբագիրն էր, կրակոցից սպանվել է  2005թ. մարտի 2-ին: Ամսագիրը մշտական ճնշման տակ էր երկրի հեղինակություններից մեկի նկատմամբ քննադատական հոդվածի հրապարակման պատճառով: Հուսեյնովին սպանողները շարունակում են մնալ ազատության մեջ»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը:, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:

Дунья Миятович призвала страны ОБСЕ обеспечить защиту журналистов
Спецпредставитель ОБСЕ по свободе медиа Дунья Миятович выступила с заявлением в связи с 10-летием со дня убийства азербайджанского редактора Эльмара Гусейнова.
Как сообщает Арменпресс, Миятович заявила, что защита журналистов должна быть усилена на пространстве ОБСЕ. Атаки и давления на журналистов в регионе продолжают расти, в то время как расследование таких фактов не дает результатов.
«Учредитель и редактор журнала «Монитор» Эльмар Гусейнов был убит 2 марта 2005 года, До того сам Гусейнов и его журнал подвергались постоянному давлению и угрозам за свои статьи. Убийца Эльмара до сих пор на свободе», - сказано в заявлении.
Миятович призвала все страны ОБСЕ расследовать нападения на журналистов. «Такие ужасные преступления должны быть резко осуждены и приняты меры для их предотвращения»,  - сказано в заявлении.