Կանադացիները թղթադրամների վրա նախկին վարչապետին «վերածում են» դերասան Լեոնարդ Նիմոյի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի բազմաթիվ բնակիչներ են մասնակցել այն ակցիային, որը Canadian Design Resource ընկերությունը կազմակերպել Էր ամերիկացի դերասան Լեոնարդ Նիմոյի հիշատակին, ով խաղացել Է Սփոքի դերն «Աստղային ուղի»(Star Trek) կուլտային հեռուստատեսային սերիալում, եւ նրա դիմանկարներով են նկարազարդել հինգդոլարանոց թղթադրամները: Նիմոյը վախճանվել Է փետրվարի 27-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ակցիայի մասնակիցները գնդիկավոր գրիչով վարչապետ սըր Ուիլֆրիդ Լորիեի (1896 – 1911) դիմանկարը, որը պատկերված Է կանադական հինգդոլարանոց թղթադրամների վրա, վերածում են Սփոքի դիմանկարի եւ իրենց ստեղծագործությունը զետեղում են սոցցանցում: Twitter-ում դրանք, ինչպես նաեւ դերասանին նվիրված բոլոր պատկերները նշված են  #Spock и #LiveLongAndProsper («Ապրիր երկար եւ բարգավաճիր», Սփոքի՝ ժողովրդի կողմից օգտավործվող ողջույնը) հեշթեգներով, հաղորդում Է Mashable.com  պորտալը:
Twitter-ի որոշ օգտատերեր նշում են, որ փողի հետ նման մանիպուլյացիաները այնքան Էլ օրինական չեն: Կանադայի Թագավորական դրամահատարանի կայքի համաձայն՝ ոչ ոք չի կարող «հալել մետաղադրամները կամ պատռել թղթադրամները, ինչպես նաեւ դրանք չօգտագործել ըստ նպատակի», այնուամենայնիվ, թղթադրամների նկարազարդումն արգելելու մասին խոսք չկա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Канадцы "превращают" экс-премьера на банкнотах в актера Леонарда Нимоя
Многочисленные жители Канады приняли участие в акции, устроенной компанией Canadian Design Resource в память об американском актере Леонарде Нимое, сыгравшем роль Спока в культовом телевизионном сериале "Звездный путь" (Star Trek), и разрисовали его портретами пятидолларовые купюры, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Нимой скончался 27 февраля.
Участники акции шариковой ручкой переделывают портрет премьера-министра сэра Уилфрида Лорье (1896-1911), изображенный на банкноте в пять канадских долларов, в портрет Спока и выкладывают свое творение в соцсеть. В Twitter эти посты, как и все, посвященные актеру, помечены хэштегами #Spock и #LiveLongAndProsper ("Живи долго и процветай", использовавшееся народом Спока приветствие), сообщает портал Mashable.com.
Некоторые пользователи Twitter опасаются, что такие манипуляции с деньгами не вполне законны. Согласно сайту Канадского королевского монетного двора, никто не может "плавить или рвать банкноты, а также использовать их не по назначению", тем не менее о запрете на разрисовывание купюр речи не идет.