Իրաքի տրանսպորտի նախարարը կարևորել է Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառության աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Իրաքի տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես ««Արմենպրես»ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնամիկայի նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը շնորհավորել է հյուրերին «Իրաքյան ավիաուղիների»` Հայաստան կատարած առաջին թռիչքի կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ ավիացիայի ոլորտում համագործակցության հաջող փորձը հիմք կհանդիսանա երկու երկրների առևտրատնտեսական արդյունավետ փոխգործակցության համար:
Իրաքի տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և կարևորել երկու երկրների գործարար համայնքների ներկայացուցիչների հանդիպումը` առևտրաշրջանառությունը զարգացնելու նպատակով:
Այդ համատեքստում էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը իրաքցի գործարարներին հրավիրել է Հայաստան` ապրիլի 26-28-ը Երևանում անցկացվող «Արտադրված է Հայաստանում Էքսպո 2015» (“Made in Armenia Expo 2015”) ցուցահանդեսին մասնակցելու, տեղում գործարար կապեր հաստատելու և հետագայում միասին աշխատելու նպատակով: Նա նաև մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի գործարար միջավայրը և արտահանման տեսանկյունից նպաստավոր ուղղությունները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Իրաքի Հանրապետությունում Հայաստանի դեսպանի միջոցով Իրաքի գործարար համայնքին փոխանցել Հայաստանի ներդրումային փաթեթը և այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն` ներդումային և գործարար միջավայրերի վերաբերյալ:

Министр транспорта Ирака считает важным рост торгового оборота с Арменией
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян 27 февраля принял министра транспорта Ирака Бакира Джабера аль Зубаиди и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики Армении, Чшмаритян поздравил гостей с первым прямым авиарейсом «Иракских авиалиний» в Армению и выразил уверенность в том, что успешный опыт сотрудничества в сфере авиации станет основой для эффективного торгово-экономического взаимодействия между двумя странами.
Министр транспорта Ирака поблагодарил за теплый прием и отметил важность встречи представителей бизнес общин двух стран с целью развитию торгового оборота. В этом контексте Карен Чшмаритян пригласил иракских предпринимателей принять участие в выставке «Made in Armenia Expo 2015», который пройдет в Ереване 26-28 апреля, чтобы на месте создать бизнес связи и совместно работать в дальнейшем.
Министр экономики также представил гостям бизнес среду и направления экспорта Армении.
В ходе встречи была достигнута договоренность о передаче посредством посла Армении в Ираке инвестиционного пакета Армении и другой необходимой информации иракским предпринимателям.