Գագիկ Բեգլարյանը կարևորել է Երևան-Էրբիլ չվերթը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդիին և նրա գլխավորած պատվիրակությունը, ովքեր Երևան էին ժամանել փետրվարի 26-ին առաջին անգամ կայացած Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից, փետրվարի 27-ի առավոտյան տրանսպորտի և կապի նախարարության ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ պատվիրակությունը եղել է Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում, ծաղիկներ դրել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին և մեկ րոպե լռությամբ հարգել  20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցուցադրված նյութերին: Այնուհետև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունում Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդիի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է իրաքցի գործընկերոջ այցը Հայաստան՝ Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթով, որպես տրանսպորտի ոլորտում հայ-իրաքյան հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման կարևոր քայլ:
Շնորհակալություն հայտնելով Գագիկ Բեգլարյանին ջերմ ընդունելության համար՝ Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդին շեշտել է, որ Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթի մեկնարկով նոր հնարավորություններ են բացվում երկու երկրների առևտրաշրջանառության, ուղևորափոխադրումների և գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար:

Министр транспорта и связи Армении придает важность открытию авиарейса Багдад- Эрбиль-Ереван в плане развития армяно-иракских отношений
Министр транспорта и связи Армении придает важность открытию авиарейса Багдад-
Эрбиль-Ереван в плане развития армяно-иракских отношений
С официальным визитом в Армении находится министр транспорта Ирака Бакир Джабер аль Зубаиди и возглавляемая им делегация. Иракская делегация прибыла в Ереван 26 февраля по первому прямому авиарейсу между Багдадом и столицей Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства транспорта и связи Армении, утром 27 февраля в сопровождении представителей министерства транспорта и связи Армении иракская делегация посетила Мемориал жертв Геноцида армян, возложила цветы к вечному огню и минутой молчания почтила память невинных жертв.
Делегация также посетила Музей-институт Геноцида армян, ознакомился с представленными экспонатами. Далее возглавляемую министром транспорта Ирака делегацию принял министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян.
Приветствуя высокопоставленного гостя, Бегларян отметил важность визита иракского коллеги в Армению по прямому авиарейсу Багдад-Эрбиль-Ереван как шага по укреплению и развитию армяно-иракских отношений в сфере транспорта.
Выразив благодарность за теплый прием, Бакир Джабер аль Зубаиди подчеркнул, что началом прямых рейсов Багдад-Эрбиль-Ереван открываются новые возможности для развития товарооборота, пассажирских перевозок и партнерских отношений между двумя странами.