Գագիկ Բեգլարյանը կարևորել է Երևան-Էրբիլ չվերթը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդիին և նրա գլխավորած պատվիրակությունը, ովքեր Երևան էին ժամանել փետրվարի 26-ին առաջին անգամ կայացած Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից, փետրվարի 27-ի առավոտյան տրանսպորտի և կապի նախարարության ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ պատվիրակությունը եղել է Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում, ծաղիկներ դրել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին և մեկ րոպե լռությամբ հարգել  20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցուցադրված նյութերին: Այնուհետև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունում Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդիի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է իրաքցի գործընկերոջ այցը Հայաստան՝ Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթով, որպես տրանսպորտի ոլորտում հայ-իրաքյան հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման կարևոր քայլ:
Շնորհակալություն հայտնելով Գագիկ Բեգլարյանին ջերմ ընդունելության համար՝ Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր ալ Զուբաիդին շեշտել է, որ Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ ուղիղ չվերթի մեկնարկով նոր հնարավորություններ են բացվում երկու երկրների առևտրաշրջանառության, ուղևորափոխադրումների և գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար:

Gagik Beglaryan attached importance to Yerevan-Erbil flight in terms of development of bilateral relations
Gagik Beglaryan attached importance to Yerevan-Erbil flight in terms of development of
bilateral relations
YEREVAN, 27 FEBRUARY, ARMENPRESS. Minister of Transport of Iraq Baqir Jabr al-Zubeidi and his delegation are on an official visit to Armenia and arrived in Yerevan via the first Baghdad-Yerevan-Erbil direct flight on February 26th.
As the news service of the Ministry of Transport and Communication of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, on the morning of February 27, the delegation, with the accompaniment of representatives of the Ministry of Transport and Communication, visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex, laid flowers at the memorial to the victims of the Armenian Genocide and respected the memory of the innocent victims of the first genocide of the 20th century with a moment of silence.
After a visit to the Armenian Genocide Museum-Institute, the delegation led by Minister Baqir Jabr al-Zubeidi was received by the Minister of Transport and Communication of the Republic of Armenia Gagik Beglaryan. Greeting the high-ranking guests, Beglaryan attached importance to his Iraqi counterpart’s visit to Armenia via the Baghdad-Yerevan-Erbil direct flight as an important step aimed at enhancing and strengthening Armenian-Iraqi-relations in the transport sector.