ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը կօգնի երկու երկրների քաղաքների միջև համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորելով Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ` քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններն այսուհետ ևս կշարունակվեն, նաև հույս է հայտնել, որ շնորհիվ դեսպանի գործուն աջակցության Երևանի և ԱՄՆ քաղաքների միջև ձևավորված ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններն այսուհետ ևս կունենան արդյունավետ զարգացում:
«Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան միջև համագործակցությունն իսկապես եղել է արդյունավետ ու կառուցողական և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման համատեքստում մենք կարևորում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի դերը: Եվ հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսը և Քեմբրիջը Երևանի հետ քույր քաղաքներ են, ակնկալում եմ նաև Ձեր գործուն աջակցությունը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում ամերիկյան մեր քույր քաղաքների հետ համագործակցությունն առավել ամրապնդելու և ընդլայնելու հարցում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար՝ դեսպան Ռիչարդ Միլսն իր հերթին նշել է, որ պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու և օժանդակելու ամերիկյան այլ քաղաքների հետ երկուստեք կապերի ստեղծման և ամրապնդման ու խորացման հարցում ևս: «Վստահեցնում եմ, պարոն քաղաքապետ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը՝ երկու երկրների քաղաքների միջև բազմոլորտ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար, ինչպես տնտեսական ծրագրերի իրականացման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ: Ու հատկապես հաշվի առնելով նաև Ձեր պատրաստակամությունը՝ համոզված եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքը կտա ցանկալի արդյունք»,- նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ռիչարդ Միլսին մաղթել է հաջողություններ պատասխանատու պաշտոնում ու մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում բաց և պատրաստակամ է փոխգործակցության էլ ավելի ընդլայնման հարցում:

U.S. Ambassador to Armenia to help give new impetus to cooperation between U.S. and Armenian cities
YEREVAN, 27 FEBRUARY, ARMENPRESS. Mayor of Yerevan Taron Margaryan met with newly appointed U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Richard Mills. As the Department of Information and Public Relations of Yerevan Municipality reports to "Armenpress", congratulating the Ambassador on the start of his diplomatic mission in Armenia, the mayor expressed certainty that the cordial relations established with the U.S. Embassy would continue and voiced hope that the warm and friendly relations established between Yerevan and U.S. cities would develop more effectively due to the Ambassador's active support.
"The cooperation between Yerevan Municipality and the U.S. Embassy in Armenia has truly been effective and constructive, and in the context of development of Armenia-U.S. relations, we attach importance to the roles of the U.S. Ambassador to the Republic of Armenia and the Ambassador of the Republic of Armenia to the United States of America. Taking into consideration the fact that Los Angeles and Cambridge are sister cities with Yerevan, I also look forward to your active support to further strengthening and expanding cooperation with Yerevan's sister American cities in different sectors of municipal economy," the mayor underscored.
Expressing gratitude for the cordial reception and the congratulatory remarks, Ambassador Richard Mills mentioned that he was willing to support and assist within the limits of his powers in the establishment, strengthening and deepening of bilateral relations with other U.S. cities. "I assure you, Mr. Margaryan, that I will do everything possible to give new impetus to the multifaceted cooperation between the cities of the two countries," the Ambassador mentioned.