Իրանի ռազմածովային ուժերը «նոր ռազմավարական զենք» են փորձարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) զինված ուժերի լայնամասշտաբ վարժանքների վերջին օրը «նոր ռազմավարական զենք» Է փորձարկել, սակայն դրա բնութագրերը դեռեւս հայտնի չեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես»-ը:
Իրանի ռազմածովային ուժերի լայնածավալ վարժանքներն սկսվել են փետրվարի 25-ին Օրմուզի նեղուցում: Վարժանքների ընթացքում Իրանը փորձել Է խոցել պայմանական թիրախը՝ ամերիկյան ավիակրի տեսքով մակետը:
Իրանի պետական հեռուստատեսության հաղորդման համաձայն՝ ԻՀՊԿ-ի հրամանատար փոխծովակալ Ալի Ֆադավին հայտարարել Է, որ նոր զենքը ապագայում կարող Է «որոշիչ» դեր խաղալ ռազմածովային ուժերի գործողություններում: Նոր զենքի բնութագրերի մասին ավելի մանրամասն տեղակատվություն նա չի հայտնել: Տեղական հեռուստատեսությունը ցուցադրել Է ջրի տակից հրթիռների արձակման կադրեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВМС Ирана испытали "новое стратегическое оружие"
Иранский Корпус стражей исламской революции (КСИР) в последний день крупномасштабных учений вооруженных сил испытал "новое, стратегическое оружие", однако его характеристики пока неизвестны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Ассошиэйтед пресс со ссылкой на государственное телевидение Ирана.
Крупномасштабные учения ВМС Ирана начались в среду в Ормузском проливе. В ходе учений Иран пытался поразить условную цель в виде макета американского авианосца.
Командующий КСИР контр-адмирал Али Фадави заявил, что новое оружие в будущем может сыграть "решающую" роль в операциях ВМС. Более подробную информацию о характеристиках нового оружия он не сообщил. Как отмечает агентство, местное телевидение показало кадры с запуском ракет из-под воды.