Հայաստանը պատրաստ է ընդունել փախստական ասորիների, եթե նրանք հասնեն երկրի սահմանի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանություններն անմիջապես արձագանքեցին ասորական համայնքի կոչին` ընդունել Սիրիայում իրենց բնիկ տարածքներից տեղահանված ասորի փախստականներին: Ի պատասխան փետրվարի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հնցեչված ահազանգի, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանն «Արմենպրես»-ին ասաց, որ Հայաստանի Հանրապետությունն օրենսդրորեն հանձնառու է անկախ սեռից և ազգային պատկանելությունից հալածանքի ենթարկվող անձանց պաշտպանել`տրամադրելով նրանց օրինական բնակության իրավունք, որոշակի սոցիալական և մշակութային իրավունքներ, և չվերադարձնել իրենց ծագման երկիր: «Խնդիրը միայն նրանում, է որ այդ անձինք ինչ-որ ճանապարհով պետք է հասնեն Հայաստան, որպեսզի իրենց խնդիրը ներկայացնեն ՀՀ իշխանություններին. իրենք պետք է սահմանին համապատասխան դիմում գրեն, որից հետո կսկսվի օրենքով սահմանված գործընթացը»,- հավելեց Եգանյանը:
Հայաստանի ասորական համայնքի ներկայացուցիչ Ռազմիկ Խոսրոևն ասուլիսի ընթացքում կոչ էր արել ՀՀ կառավարությանը` համապատասխան որոշում ընդունել և թույլատրել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից Սիրիայի իրենց բնակավայրերից տեղահանված ասորիներին առանց արգելքի գալ Հայաստան: «Ժամանակին նման մի որոշում ընդունվել էր սիրիահայերի համար, այժմ մենք ցանակնում ենք, որպեսզի նմանատիպ կարգավիճակ տրվի նաև ասորիներին»,-ասաց Խոսրոևը և հավելեց, որ վերը նշված խնդրով իրենք գրավոր նամակով դիմելու են ՀՀ իրավասու մարմիններին:
Չիկագոյի համալսարանի դասախոս, ցեղասպանագետ Անահիտ Խոսրոևան նշեց, որ ԻՊ ահաբեկիչները փետրվարի 22-ի լույս 23-ի գիշերը Սիրիայում`Խաբուր գետի երկայնքով, հարձակում են իրականացրել մոտ 32 ասորաբնակ գյուղերի վրա, որի հետևանքով փախստական է դարձել մոտ 1200 ասորի ընտանիք: «Դեռևս փետրվարի սկզբից «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ահաբեկիչները հրովարտակներով տեղեկացնում էին ասորիներին, որ եթե իրենք հարկ չվճարեն ԻՊ-ին, ապա կարող են հավաքել իրերը և հեռանալ: Այդ հարձակումից զոհվել էին 4 ասորի տղամարդիկ, ովքեր զենքը ձեռքին պաշտպանում էին իրենց ընտանիքները»,-ընդգծեց նա և հավելեց, որ ահաբեկիչները պատանդ են վերցրել 500-ից ավելի ասորիների:
Անահիտ Խոսրոևան նկատեց նաև, որ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություններին անդրադառնալիս ամերիկյան և եվրոպական թերթերը, ինչպես նաև որոշ հեռուստաընկերություններ սկսել են շոշափել ասորիների անունը: «Եթե մի որոշ ժամանակ առաջ գրում և խոսում էին, որ սպանվել են քրիստոնյաներ, ապա հիմա նշում են, որ զոհվել են ասորիներ, ինչը մեծ առաջընթաց է»,-նշեց Անահիտ Խոսրոևան և հավելեց, որ վերջերս համացանցում տեղադրվել էր մի տեսահոլովակ, որտեղ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները ներխուժել էին Մոսուլի «Նինվե» թանգարան և մուրճերով ոչնչացնում էին ասորական քանդակները:
2014թ. հունիսին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը հայտարարել է Իսլամական խալիֆաթ ստեղծելու մասին, որը պետք է ընդգրկի Հալեպից մինչև Իրաքի Դիյալա ընկած տարածքները։ Ընդդիմադիր այլ կազմավորումների անդամներ անցնում են այդ խմբավորման կողմը՝ հավատարմության երդում տալով «Իսլամիստական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման «խալիֆ» Աբու Բաքըր ալ Բաղդադիին։
ԱՄՆ-ը  փորձում է ստեղծել միջազգային կոալիցիա ընդդեմ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության. առայժմ ԱՄՆ-ին իրենց աջակցությունն են հայտնել 50 երկրներ։

Армения готова принять беженцев-ассирийцев, если те дойдут до границ страны
Власти Армении немедленно отреагировали на призыв ассирийской общины принять выселенных из Сирии ассирийцев. Начальник миграционной службы МТУиЧС Гагик Еганян заявил «Арменпресс», что Армения законно имеет возможность защитиь, независимо от нации и пола, лиц, подвергшихся гонениям в других странах и не возвращать их в эти страны.
«Вопрос лишь в том, что эти лица должны как-то дойти до границ Армении, представить свои проблемы армянским властям, затем их вопрос получир законный ход»,- сказал Еганян.
Представитель ассирийской общины Армении Размик Хосроев призвал на пресс-конференции власти Армении принять решение и разрешить пострадавшим от действий ИГИЛ ассирийцам въезд в Армению.
«В свое время подобное решение было принято относительно сирийских армян, мы хотим, чтобы сейчас подобный статус был предоставлен ассирийцам Сирии»,- сказал Хосроев и добавил, что они письменно обратятся к властям Армении.
Преподаватель Чикагского университета, геноцидолог Анаит Хосроева сказала, что ИГИЛ 23-го февраля напал на 32 ассирийских поселения, в результате чего 1200 семьи стали беженцами. «Еще в начале февраля ИГИЛ оповещал ассирийцев, что, если те не уплатят им дань, то могут собирать вещи и убираться. Во время нападения 4 ассирийцев были убиты, когда с оружием в руках пытались защитить свои семьи»,- сказала она и добавила, что террористы взяли заложниками более 500 человек ассирийцев.
Анаит Хосроева заметила, что вопрос ассирийцев поднимался в последнее время при обуждении событий на Ближнем Востоке в американской и европейской прессе.  «Если раньше говорили о жертвах среди христиан, то сейчас начали упоминать и ассирийцев, что большой прогресс»,- сказала она и добавила, что в сети появился ролик о том, как террористы ворвались в музей в Мосуле и начали уничтожать ассирийские скульптуры.
В июне 2014 года террористическая организация «Исламское государство» заявило о создании Исламского халифата от Алеппо до Дияла, к ним начали присоединяться сторонники, приносящие клятву «халифу» ИГИЛ Абу Бакру аль Багдади. США пытается создать международную коалицию для борьбы с террористами ИГИЛ, пока о солидарности с США заявили 50 стран.