armeniangenocide100.org կայքի արգելափակումը Թուրքիայում կատարվել է պետության դրդմամբ. Շենսևեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ստեղծված www.armeniangenocide100.org կայքի հասանելիությունն անօրինական կերպով Թուրքիայի տարածքում գործող համացանցային մի շարք պրովայդերների կողմից արգելափակված է: Մասնավորապես, թուրքական TTnet համացանցային ծառայություններ մատուցող ընկերությունը, առանց որևէ իրավական նախազգուշացման և դատարանի կողմից ընդունված որոշման, իր օգտատերերի համար անհասանելի է դարձրել Ցեղասպանության հարյուրամյակի առնչությամբ բացված կայքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է թուրքական «Ոչ ասա ռասիզմին և խտրականությանը» («ԴուրԴե») կազմակերպության խոսնակ Լևենթ Շենսևերը:
«TTnet-ը, հավանական է, որ Ցեղասպանությունը ժխտելու պետական քաղաքականության դրդմամբ է գրաքննություն կիրառում: Այս արգելափակումը, անկասկած, խոսքի և տեղեկատվության հասանելիության ազատությունը խախտող, անօրինական գործողություն է: Որպես «ԴուրԴե» հարթակ, որը մշտապես դեմ է եղել թուրքական պետության կողմից Ցեղասպանության ժխտմանն ուղղված քաղաքականություններին, մենք դեմ ենք նաև նմանօրինակ գրաքննական ձեռնարկումներին և տեղեկատվության հասանելիության իրավունքի խախտմանը: Ինչպես թելադրում են ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքները` պահանջում ենք, որ նմանօրինակ գրաքննական ձեռնարկումներին անմիջապես վերջ տրվի»,- ասել է Շենսևերը:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ևս, ով ներկայում Ստամբուլում է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է, որ Թուրքիայում ArmenianGenocide100.org-ն արգելափակված է. «Երկու տարբեր պրովայդերով չբացեց։ VPN-ով նորմալ բացում է»:

armeniangenocide100.org was blocked due to Turkey's state policy
YEREVAN, 26 FEBRUARY, ARMENPRESS. Access towww.armeniangenocide100.org, created ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, has been illegally blocked by several Internet Service Providers in Turkey. In particular, the Turkish TTnet provider has blocked access to the website for its users without any warning and a court decision. This is what speaker of the “Say No To Racism and Discrimination” (DurDe) Organization Levent Şensever in an interview with “Armenpress”.
“TTnet is likely to be censuring due to Turkey’s state policy of denial of the Armenian Genocide. This block is definitely an illegal act violating freedom of speech and access to information. As representatives of the DurDe platform that has always been against the Turkish government’s policies aimed at denying the Armenian Genocide, we are also against such censure and the violation of the right to access to information. As the fundamental principles of democracy dictate, we demand an end to such censure,” Şensever said.