ԵվրԱզԷՍ-ի հակաճգնաժամային ֆոնդը կվերանվանվի Կայունության եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵվրԱզԷՍ-ի հակաճգնաժամային հիմնադրամը կվերափոխվի Կայունության եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի. նրա շահույթի մի մասը կծախսվի պետական սոցիալական ծրագրերի ֆինանսավորման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին, հայտնել Է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Կառավարության՝ փետրվարի 26-ի նիստում նա հիշեցրել Է, որ  10 մլրդ դոլար կանոնադրական կապիտալով այդ հիմնադրամը 2009 թվականին ստեղծվել Է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների դեմ պայքարելու համար:
«ԵվրԱզԷՍ-ի աշխատանքի դադարեցման կապակցությամբ հիմնադրամը կվերանվանվի Կայունության եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամ, որի շահույթի մի մասը հնարավոր կլինի օգտագործել սոցիալական բնագավառի պետական ծրագրեր ֆինանսավորելու համար»,-ասել Է Մեդվեդեւը:

Антикризисный фонд ЕврАзЭС переименуют в Евразийский фонд стабилизации и развития
Антикризисный фонд ЕврАзЭС будет преобразован в Евразийский фонд стабилизации и развития, часть его прибыли пойдет на финансирование государственных социальных программ, сообщил премьер РФ Дмитрий Медведев.
На заседании правительства в четверг он напомнил, что этот фонд с уставным капиталом в 10 млрд долларов был создан в 2009 году для борьбы с последствиями мирового экономического кризиса, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"В связи с прекращением работы ЕврАзЭС фонд сменит название на Евразийский фонд стабилизации и развития, часть прибыли фонда можно будет использовать для финансирования государственных программ в социальной сфере", - сказал Медведев.