Էկոնոմիկայի փոխնախարարը պարզաբանել է ՀՀ արտաքին առևտրի ցուցանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային վիճակագրության ծառայությունը հրապարակել է 2015թ. հունվարի վիճակագրական տվյալները. անցյալ տարվա հունվարի համեմատ 2015թ. նույն ամսին Հայաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը նվազել է 30.4 տոկոսվ, իսկ արտահանումը` 21.9  տոկոսով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառության վերաբերյալ վիճակագրությանը` նշեց, որ կան մի շարք գործոններ, որոնք պետք է հաշվի առնվեն, որպեսզի մեկնաբանությունների առումով ամեն ինչ հստակ լինի: «Առաջին գործոնը, որը ես կուզենամ ընդգծել, դա վիճակագրության մեթոդոլոգիան է: Ինչպես բոլորս գիտենք, հունվարի սկզբից Հայաստանը դարձել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր, ինչը միության անդամ երկրներ արտահանման-ներմուծուծման վիճակագրության վրա ունի որոշակի ազդեցություն: Հրապարակված թվերը, որոնք պաշտոնապես նշվել են որպես ծանուցում, ըստ էության, այն առևտրի մասով, որը վերաբերում է Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության այլ անդամ երկրների առևտրաշրջանռությանը, ենթակա են հստակ ճշգրտման, և այստեղ, թերևս, ամբողջ առևտուրը չէ, որ ներառված է: Այսինքն` եթե նախկինում` մինչև 2015թ. հունվարի 2-ը, Հայաստանից ապրանք էր արտահանվում Ռուսաստան, Ղազախստան կամ Բելառուս, դա հստակ երևում էր որպես Հայաստանից արտահանում դեպի այդ երկրներ, քանի որ սահմանին իրականացվում էին մաքսային ձևակերպումներ, և այդ ամենը վիճակագրության մեջ արտացոլվում էր շատ հստակ: Նույնն էր նաև ներմուծման առումով: Սակայն հունվարի 2-ից, երբ  Հայաստանը դարձավ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, առևտրաշրջանառության  մաքսային ձևակերպումներն այլևս այդ երկրների հետ առևտրի պարագայում չեն արվում, քանի որ մենք գտնվում ենք նույն տնտեսական գոտում: Այսինքն` ապրանքը սահմանին ձևակերպվում է որպես տարանցիկ (Վրաստանի տարածքով), տեղափոխվում է, օրինակ, Ռուսաստան և այնտեղ շարունակում է ազատ շրջանառությունը: Հետևաբար, այս դեպքում կլինի որոշ ապրանքային քանակություն և' արտահանման, և' ներմուծման առումով, որը վիճակագրության մեջ փոփոխությունների կբերի: Թե որքան կլինեն այդ փոփոխությունները, մենք կարող ենք դատել նախորդ տարվա ցուցանիշներից, ըստ որոնց, Ռուսաստանի հետ մեր ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը եղել է  մեր ամբողջ առևտրաշրջանռության 24 տոկոսը: Սա բավականին լուրջ ցուցանշ է, և սրա ընդհանուր ազդեցությունը վիճակագրության համար էական նշանակություն ունի: Այստեղ էական դեր կարող է խաղալ Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրների շրջանառության հաշվարկի մեթոդոլոգիան` արդյոք այդ թվերն ամբողջությամբ ներառվա՞ծ են, թե` ոչ: Ես կարծում եմ` այստեղ լուրջ ճշգրտման խնդիր կա»,- շեշտեց Մելքոնյանը:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ վիճակագրության վրա էական ազդեցություն է ունեցել դեկտեմբերին միջազգային շուկայում տեղի ունեցած կտրուկ տատանումները, մասնավորապես, ՌԴ ֆինանսական շուկայում գրանցված կտրուկ տատանումները: «Ինչպես գիտեք, ռուբլու փոխարժեքի անկման հետևանքով դրսից ներմուծվող ապրանքները ռուբլով բավականին թանկանում են Ռուսաստանի շուկայում, և այստեղ իրավիճակ է առաջացել, երբ այն արտահանողները, ովքեր պայմանագրերը ստորագրել էին դոլարային արտահայտությամբ, ռուսական ներմուծողի համար ոչ նպաստավոր իրավիճակ են ստեղծել, որովհետև ապրանքը տեղում բավականին թանկանում է: Այն պայմանագրերը, որոնք կնքված էին ռուբլով, մեր տեղական արտահանողների համար էին ստեղծում ոչ շահեկան վիճակ, և այս ամենը ժամանակի խնդիր է, որը ենթակա է ճշգրտման»,- հայտնեց Մելքոնյանը:
Երրորդ գործոնը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալը համարում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ կապված հայ գործարար հատվածի որոշ մասի սպասողական վիճակը: «Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ընթացակարգերին, գործիքներին, ձևակերպումներին: Եվ այս հունվարի և նախորդ հունվարի վիճակագրական տարբերությունները կարող են բացատրվել այդ սպասողական վիճակով, որովհետև, եթե հիշում եք` մինչև հունվարի կեսերը շատ գործարարներ դեռևս փորձում էին ընկալել, թե ինչ է փոխվել Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո»,- ընդգծեց փոխնախարարը:
Մելքոնյանը ներկայացրեց վիճակագրության վրա ազդեցություն ունեցող մեկ այլ գործոն ևս:«Գործարարները նախապես գիտեին, որ այն ապրանքների մասով, որոնք և' ներմուծվում են, և' արտահանվում, մաքսային դրույքաչափերի որոշակի փոփոխություններ կան, և որոշակի ներմուծումներ էին կատարել և պաշարներ կուտակել դեկտեմբերի ընթացքում»,- ասաց նա:
Գարեգին Մելքոնյանը նշեց, որ արտաքին առևտրաշրջանռության վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների վրա ազդեցություն ունեցող գործոն է նաև անցած տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբերին միջազգային շուկայում գրանցված գնային փոփոխությունները: «Ինչպես գիտենք, մեր արտահանման մեջ էական բաժին է կազմում պղնձի, մոլիբդենի և ոսկու հումքը, և միջազգային շուկայում այս ապրանքների գների անկումը, բնականաբար, եթե նույնիսկ քանակները պահպանվեին, առնվազն գոնե գումարային առումով կարտահայտվեր ՀՀ արտահանման ցուցանիշներում»,- հայտնեց Մելքոնյանը:
Վիճակագրական տվյալների վրա, ըստ փոխնախարարի, որոշակի ազդեցություն կարող է ունենալ նաև այն հանգամանքը, որ այս տարվա հունվարին տոնական, ոչ աշխատանքային օրերը շատ են եղել:

YEREVAN, 21 FEBRUARY, ARMENPRESS. The National Statistical Service of the Republic of Armenia has released the statistics for the month of January of 2015. According to the statistics, compared to January 2014, the overall trade turnover in Armenia reduced by 30.4%, while exports rose by 21.9%.
Touching upon the statistics on Armenia’s foreign trade turnover in an interview with “Armenpress”First Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan mentioned that there are several factors that need to be taken into consideration in order to make sure the interpretations are correct. “The first factor that I would like to emphasize is the methodology of the statistics. As we all know, Armenia acceded to the Eurasian Economic Union in January 2015, and accession has a certain impact on the statistics on imports and exports of the member states. The announced figures officially indicated as a notification, apparently in regard to the trade section that related to the trade turnover between Armenia and other member states of the Eurasian Economic Union have to be specified, and perhaps not all the trade has been included. This means that if prior to 2 January 2015 Armenia exported products to Russia, Kazakhstan or Belarus, that is clearly seen as export from Armenia to those countries since there were customs formulations on the border, and that was very clearly shown in the statistics. It was the same with imports. However, starting from January 2nd when Armenia joined the Eurasian Economic Union, there are no more customs formulations for trade with those countries since Armenia is in the same economic zone. This means that the product is formulated as transit (via Georgia) on the border, is moved to, say, Russia, and the free circulation continues there. Therefore, in this case there will be a certain amount of products for import and export, and that will lead to changes in the statistics. As to how many changes will be made, we can judge by the indicators of last year, according to which Armenia’s trade turnover with Russia made up 24 percent of Armenia’s entire trade turnover. This is quite a serious indicator, and the overall impact of this is of essential significance for the statistics. The methodology of calculations of turnover between Armenia and other member states of the Eurasian Economic Union can play an important role here. Are those figures included completely or not? I believe there is a problem with specification here,” Melkonyan underlined.
The Deputy Minister emphasized the fact that the major shifts in the global market in December 2014 had a significant impact on the statistics, particularly the major shifts recorded in the Russian financial market. “As you know, the prices of imported products in the Russian ruble go up as a result of the fall of the Ruble exchange rate, and we’re in a situation where the exporters who had signed contracts expressed in dollars have created an unfavorable situation for Russian importers because the price of the imported products is quite high in the local market. The contracts concluded in Rubles created an unfavorable situation for Armenia’s local exporters, and all this is a matter of time and needs to be specified,” Melkonyan informed.
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia says the third factor is that some Armenian businesspeople are waiting due to Armenia’s accession to the EEU. “This particularly refers to the procedures, instruments and formulations. The differences between the statistics of this January and last January can be explained by this situation because, if you recall, before mid-January, many Armenian businesspeople were trying to understand what had changed in Armenia following the country’s accession to the Eurasian Economic Union,” the Deputy Minister highlighted.
Melkonyan mentioned another factor that had an impact on the statistics. “Businesspeople knew in advance that there were certain changes in the customs rates for imports and exports. They had imported some products and had accumulated resources in December,” he said.
Garegin Melkonyan mentioned that the price changes recorded in the global market in November-December of last year were also a factor that had an impact on the statistics on foreign trade turnover. “As we know, the raw materials of copper, molybdenum and gold make up a large part of Armenia’s exports, and the fall of prices of these products in the global market would be expressed in Armenia’s export indicators at least in terms of prices, even if the amounts had remained the same,” Melkonyan informed.
According to the Deputy Minister, the fact that there were many non-working days in January can also have a certain impact on the statistics.