Տարվա ժամանակակից հայ հեղինակը Լևոն Խեչոյանն է. «Արմենպրես»-ն անցկացրեց «Տարվա բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունը
Տարվա ժամանակակից հայ հեղինակը Լևոն Խեչոյանն է. «Արմենպրես»-ն
անցկացրեց «Տարվա բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության Հայաստանի ամենապահանջված գրքերը ներկայացնող  «Երեւանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագիծն արդեն երկրորդ անգամ յուրահատուկ նախաձեռնությամբ ամփոփեց տարին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում, Մայրենի լեզվի խորհրդանշական օրը` փետրվարի 21-ին անցկացվեց «Տարվա բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունը և մի շարք անվանակարգերում հայտարարվեցին հաղթողները: Մրցանակաբաշխության նպատակն էր արժանին մատուցել տարվա ընթացքում ամենապահանջված գրական ստեղծագործությունների հեղինակներին, թարգմանիչներին, հրատարակիչներին:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը մրցանակաբաշխության մեկնարկին շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման մասնակիցներին՝ նախագիծն ուշադրության արժանացնելու համար:
«Այս տարի երկրորդ անգամ ամփոփում ենք տարին, որ մեզ համար ավարտում ենք փետրվարի 21-ին՝ Մայրենի լեզվի օրը: 52 շաբաթ փորձում ենք հաշվարկել այն գրքերը, որոնք մեր ընթերցողների ուշադրությունն են գրավում: Անցյալ տարի մենք իրականացրինք առաջին մրցանակաբաշխությունը, այս տարի` երկրորդը, և հույս ունենք, որ սա կդառնա լավ ավանդույթ: Մեր նախագիծը խղճի մտոք ենք իրագործում, որպեսզի խթանենք ընթերցանությունն ու ընթերցասիրությունը, որպեսզի ընթերցանությունը մեզ առավելապես հատուկ լինի»,- նշեց Արամ Անանյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենի համոզմամբ՝ մենք ժողովուրդ ենք, որը դարեր շարունակ չունենալով պետականություն, օտար նվաճողների հարձակումների ժամանակ անգամ, փրկագնում է ձեռագրերը: «Մարդիկ առաջնորդվում էին «Ոչ միայն հացիվ»-ի սկզբունքով, կարևորում էին գիրքը՝ որպես հիշողություն, մեր մշակութային ժառանգականության շարունակականության մի մաս»,- նշեց նա:
Մրցականակաբաշխությանը Տարվա ժամանանակից հայ հեղինակ ճանաչվեց (հետմահու) Լևոն Խեչոյանը՝ «Մհերի դռան գիրքը» վեպի համար:
«Տարվա արտասահմանյան բեսթսելեր» անվանակարգում առաջատարն են Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի` «Բուկինիստ» հրատարակչության  լույսընծայած ստեղծագործությունները («Նահապետի աշունը», «Սերը ժանտախտի օրերին», «Հարյուր տարվա մենությունը»):
Տարվա ամենապահանջված թարգմանությունը կատարել է Զավեն Բոյաջյանը: Նա թարգմանել է Ումբերտո Էկոյի «Վարդի անունը» ( «Անտարես» հրատարակչություն):
Տարվա մանկական գիրքը՝  «Աշխարհի իմաստուն հեքիաթներ»-ը կազմել է Շավարշ Կարապետյանը («Էդիթ Պրինտ» հրատարակչություն):
Բեսթսելերների տարվա հրատարակիչը «Անտարես»-ն է:
«Մանդիլիոն» գրքի համար հատուկ մրցանակ ստացավ երջանկահիշատակ Վահան Հովհաննիսյանը:
Լևոն Անանյանի անվան հատուկ մրցանակի արժանացավ «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունը՝ «Երիտասարդ գրողների անթոլոգիա»-ի համար:
Նախագծի բարեկամ ճանաչվեց Ալեքսան Մոսոյանը՝ նախագծին համակողմանի օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Մրցանակների արժանացածները կարևորեցին նախագծի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ «Երևանյան բեսթսելերը» և «Մանկական բեսթսելերը» խթանում են ընթերցանությունը:
«Երևանյան բեսթսելերը» միտված է հայ գրքի, գրականության, ընթերցանության խրախուսմանը: Նախորդ տարի եւս, համադրելով Գիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի օրերը` «Արմենպրես»-ն անցկացրեց մրցանակաբաշխությունը` վեց անվանակարգերում:
«Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծը «Արմենպրես»-ի հաջողված եւ ընթերցված նախագծերից է, որն արդեն ավելի քան 100 շաբաթ շարունակում է հավաքել և ներկայացնել գրախանութների տրամադրած տվյալները` ամենավաճառվող գրքերի մասին: Նախագծի` մանկական լսարանին միտված գրականությունը ներկայացնող մյուս տարբերակն է «Մանկական բեսթսելերը», որը հաջողությամբ շարունակում է իր ընթացքը: «Արմենպրես»-ի այս հատուկ նախագիծը գիրքն ու գրականությունը լավագույնս եւ անաչառ ներկայացնելու համար նախորդ տարի արժանացել էր «Գրքի ընկեր», իսկ այս տարի` «Գրական սըր» մրցանակին:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. “Armenpress” News Agency has summed up the results of Yerevan Bestseller exclusive project introducing the most demanded books. This is the second time “Armenpress” holds such an event. The award giving ceremony was held at the press centre of “Armenpress” on the symbolic day of the Armenian Language, which is marked on February 21. The winners in a row of nominations have been announced. The award giving targeting appreciation of the authors, translators, and publishers of the most demanded books of the year.
In the beginning of the ceremony, the Director of “Armenpress” News Agency Aram Ananyan expressed his gratitude to the participants of the events for their attention towards the project.
“This is the second time we sum up the year, which we complete on February 21 – the Day of the Armenian Language. We tried to find the books, which attracted the readers’ attention for 52 weeks. We held the first award giving ceremony last year. This year we hold the second ceremony and we are hopeful that this will become a good tradition. We are dedicated to the realization of this project to encourage reading and love towards reading to make it particularly characteristic of us,” Aram Ananyan noted.
Among other things, the Director of “Armenpress” News Agency underscored that we are a people, which rescued manuscripts for centuries, even during the attacks of foreign conquerors, when we were deprived of statehood. In addition, Aram Ananyan noted: “People were guided by the principle saying ‘Man shall not live by bread alone’; they highlighted the significance of the book as a part of our memory and continuity of our cultural legacy.”
Levon Khechoyan was posthumously declared “Year’s Contemporary Armenian Author” for his novel “The Secret of Mher’s Door”.
The works by Columbian author Gabriel García Márquez (“The Autumn of the Patriarch”, "Love in the Time of Cholera" and "One Hundred Years of Solitude") published by “Bookinist” Publishing House won in the nomination “Year’s Foreign Bestseller”.
Zaven Boyajyan won in the nomination “Year’s Most Demanded Translation”. Boyajyan translated "The Name of the Rose" by Italian author Umberto Eco, which was published by “Antares” Publishing House.