Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Էդվարդ Միլիտոնյանին պարգևատրել է «Ֆրանցիսկ Սկորինայի» շքանշանով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանն արժանացել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի «Ֆրանցիսկ Սկորինայի» շքանշանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ այս մասին հայտնում է BelTA լրատվական գործակալությունըˋ վկայակոչելով Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը: Շքանշանը տրվել է մշակութային և մարդասիրական կապերի ամրապնդման, տեղեկատվության և հրատարակչության ոլորտում միջազգային համագործակցության զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի, ինչպես նաև արտերկրում բելառուսական մշակույթը և գրականությունը հանրահռչակելու համար:
Նախագահի կողմից շքանշանների են արժանացել նաև Մոլդովայի արվեստագետների միության անդամ Վյաչեսլավ Իգնատենկոն և Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության տեղեկատվության, գովազդի և հրատարակչական գործի վարչության հրատարակչության բաժնի ղեկավար Չինգիզ Ալիևը:
Շքանշանն անվանվել է բելառուս հրատարակիչ Ֆրանցիսկ Սկորինայի պատվին, ով առաջիններից մեկն է Կիրիլյան այբուբենով գիրք հարատարակել: Շքանշանը տրվում է 1995 թվականի ապրիլի 13-ից արվեստի, գրականության, պատմական գիտությունների բնագավառներում կատարած աշխատանքների համար:

YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS: Belarusian President Alexander Lukashenko awarded the Francysk Skaryna medal to the Chairman of the Writers’ Union of Armenia Eduard Militonyan. Armenpress reports, citing BelTA News Agency that the press service of the Belarusian President informed about it. The relevant decree was signed by President Alexander Lukashenko on 16 February.
The medal has been presented in recognition of the significant contribution to closer cultural and humanitarian ties and to the development of international cooperation in information and publishing, and for the promotion of the Belarusian culture and literature abroad.
Lukashenko awarded the Francysk Skaryna medals also to Chingiz Aliyev, the head of the publishing sector of the department for publishing, advertizing, and information at the Culture and Tourism Ministry of Azerbaijan and Vyacheslav Ignatenko, a member of the Moldovan Artists' Union, deputy chairman of the national public association Belarusian Community in the Republic of Moldova.