Սերժ Թանկյանը երևանյան համերգը համարել է ցեղասպանության տարելիցի պատշաճ հիշատակում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք-երգիչ, երգահան, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը «Wake Up the Souls» շրջագայության գագաթնակետն է համարել երևանյան բացօթյա համերգը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ asbarez.com կայքը զրուցել է Թանկյանի հետ շրջագայության և այլ հարցերի շուրջ: Նշվում է, որ շրջագայության ընթացքում համերգներ կանցկացվեն Լոս Անջելեսում, Լոնդոնում, Քյոլնում, Լիոնում, Բրյուսելում, Ամստերդամում, Մոսկվայում և Երևանում:
Սերժ Թանկյանը նշել է, որ System of a Down խումբը երբևէ հանդես չի եկել Հայաստանում, և շրջագայության երևանյան անվճար համերգը կլինի Հայոց ցեղասպանության տարելիցի պատշաճ հիշատակում:
«Մենք նաև նախատեսում ենք, որ շոուն հեռարձակվի հեռուստատեսությամբ և համացանցով, որպեսզի յուրաքանչյուրը մեզ հետ լինի Երևանի Հանրապետության հրապարակում»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ «Wake Up the Souls»-ն իր առջև նպատակ է դրել ոչ միայն ավելացնել ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկումը, այլև արդարարության կոչնակ լինել: Թանկյանը ոգևորվել է թուրքական հասարակության որոշ հատվածների փոփոխությունից, որոնք «զարմանալի աշխատանք են անում՝ փորձելով այնպես անել, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվի»,- ընդգծել է երգիչը:
Թանկյանը խոսել է նաև իր մեկ այլ նախագծի` նոր «1915» ֆիլմի մասին, որը կներկայացվի այս տարի: Խաղարկային ֆիլմի հեղինակներն են Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեք Մուհիբյանը:  Ֆիլմը նկարահանվել է Լոս Անջելեսում: Կինոնկարը կներկայացվի ապրիլի 24-ին:
«Ես կարծում եմ, որ «1915»-ն իսկապես շատ հետաքրքիր, եզակի դրամա է, որը վերաբերում է մի յուրահատուկ թեմայի, որը ֆիլմերում չի ներկայացվել: Ինձ համար ֆիլմն առնչվում է սփյուռքի վնասվածքի՝ կորստի հետ: Հնարավոր է, որ դա անձնական է, սակայն կորստի ուղերձը համաշխարհային է»,- նշել է Թանկյանը՝ հավելելով, որ ամիսներ աշխատել է երաժշտության վրա: Նա հույս է հայտնել, որ ֆիլմը մրցանակներ կշահի:
Թանկյանը խոսել է նաև իր անձնական կյանքի մասին: «Հայրիկ լինելը հիասքանչ է: Սա ամենակարևոր բանն է ինձ համար»,- հավելել է նա՝ փաստելով, որ իր կյանքը փոխվել է:

Серж Танкян считает концерт в Ереване должным воздаянием памяти жертв Геноцида армян
Американский певец армянского происхождения, композитор, солист рок-группы «System of A Down» Серж Танкян считает пиком концертного турне «Wake up the Souls» концерт под открытым небом в Ереване.
Как сообщает Арменпресс, в интервью изданию asbarez.com Танкян рассказал о турне, посвященном 100-летней годовщине Геноцида армян. Отмечается, что концерты пройдут в Лос-Анджелесе, Лондоне, Брюсселе, Амстердаме, Москве и Ереване.
Танкян отметил, что рок-группа «System of A Down» никогда не выступала в Армении, и бесплатный ереванский концерт станет должным воздаянием памяти жертв Геноцида армян.
«Мы также планируем, что шоу будет транслироваться по телевидению и в интернете, чтобы каждый человек на земле мог присоединиться к нам на площади Республики в Ереване», - отметил музыкант, добавив, что целью турне «Wake up the Souls» является не только повышение информированности о Геноциде армян, но призыв к справедливости.
Танкян воодушевлен изменением некоторых слоев турецкого общества, которые «выполняют удивительную работу, пытаясь сделать так, чтобы Геноцид армян был признан».
Музыкант рассказал также о другом проекте – фильме «1915», который будет представлен 24 апреля. Авторами фильма являются Карин Ованнисян и Алек Мухибян. Фильм был снят в Лос-Анджелесе.
«Я думаю, что «1915» является очень интересным проектом, удивительная драма, которая затрагивает особую тему, которая не представляется в фильма. Для меня этот фильм связан с потерей, которую чувствует диаспора. Возможно, это очень лично, однако чувство потери общечеловеческое», - сказал Танкян, добавив, что несколько месяцев работал над музыкой фильма.