Էրդողանը ձգտում է նմանվել Բրիտանիայի թագուհուն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեծ հավակնություններ ունի նմանվելու Մեծ Բրիտանիայի միապետ Ելիզավետա Երկրորդ թագուհուն: Այս մասին հոդված է հրապարակվել բրիտանական հեղինակավոր The Telegraph պարբերականում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հոդվածագիրը նշում է, որ Էրդողանը, ով այժմ ունի աշխարհում ամենամեծ նախագահական պալատը, որն իր արժողությամբ շուրջ 384 միլիոն ֆունտ է, պնդում է, որ ինքը չի ձգտում լինել սուլթան, այլ ավելի շատ ցանկանում է լինել Մեծ Բրիտանիայի թագուհու նման: Ավելին, Թուրքիայի նախագահի համոզմամբ` Մեծ Բրիտանիան այն երկիրն է, որի օրինակին պետք է հետևեն իրենք:
Ի պատասխան միապետ լինելու և Օսմանյան կայրսության սուլթաններից ոգեշնչվելու մեղադրանքների` Էրդողանը սկսել է արդարանալ` ասելով. «Երբ խոսքը ԱՄՆ-ի մասին է, չենք ասում փադիշահական համակարգ: Երբ խոսքը Բրազիլիայի մասին է, չենք ասում փադիշահական համակարգ: Երբ խոսքը Հարավային Կորեայի մասին է, չենք ասում փադիշահական համակարգ: Երբ խոսքը Մեքսիկայի մասին է, չենք ասում փադիշահական համակարգ: Ինչո՞ւ եք պնդում, որ փադիշահական համակարգ կա միայն այն ժամանակ, երբ խոսք է գնում Թուրքիայի մասին»:
The Telegraph-ը, հիշեցնելով, որ «փադիշահ» անվանել են Օսմանյան կայսրության սուլթաններին, արձանագրում է, որ Էրդողանին նախորդած երկու նախագահները` Աբդուլլահ Գյուլը և Ահմեդ Նեջդեթ Սեզերը, երբևէ չէին նախագահել նախարարների հավաքը, մինչդեռ ներկայիս նախագահը գնաց այդ քայլին:
Բրիտանական պարբերականը նշում է, որ Էրդողանի այս մեկնաբանությունները հաջորդել են ՄԻԵԴ-ում Փերինչեքի գործով կայացած լսումներին, որում Հայաստանը ներկայացնում է Ամալ Քլունին և Լոնդոնի Doughty Street փաստաբանական գրասենյակի մյուս փաստաբանները:
«Թուրքիան չի ընդունում, որ կատարվածը եղել է Ցեղասպանություն և վիճարկում է 1.5 միլիոն մարդկանց մահը, սակայն իր հարցազրույցում նախագահն ասել է, որ եթե պատմությունն «իսկապես ցույց տա, որ մենք հանցանք ենք գործադրել, եթե մենք պարտավոր լինենք վճարել դրա համար, ապա որպես Թուրքիա մենք դա կընդունենք և համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք»,- Washington Post-ին է մեջբերում բրիտանական պարբերականը: Ի դեպ, Washington Post-ն իր հոդվածը վերնագրել է հեգնանքով` «Էրդողանն ասում է`պատմությունը կլինի «Հայոց ցեղասպանության» դատավորը: Իսկապե՞ս»:

I want to be like Queen of UK: Erdogan
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Turkish president Recep Tayyip Erdogan says rather than seeking to gain more powers, he wants to be like Queen Elizabeth II. As reports “Armenpress”, The Telegraph stated this. Despite living in the world's biggest residential palace that cost £384 million, Recep Tayyip Erdoğan insists he is not seeking to be a sultan, but more like the British Queen.
The Turkish president referred to the UK as an example for Turkey to follow as he explained that changes to the role of the president would not alter the Turkish republic's democracy.
"In my opinion, even the UK is a semi-presidency. And the dominant constituent is the Queen," Mr Erdoğan told Turkish state broadcaster, TRT.
The UK has a constitutional monarchy in which parliament decides and makes laws and the Queen's role is largely ceremonial.
Mr Erdoğan's comments, reported in Hurriyet Daily News, included an attack on those who said Turkey was becoming like a monarchy and that he aspired to be like an Ottoman sultan despite other countries also having presidents.
"Look, is there a ‘padishah system’ in the US at the moment? When it is the USA, it is not a padishah system; when it is Brazil, it is not a padishah system; when it is South Korea, it is not a padishah system, when it is Mexico, it is not a padishah system. Why is it only a padishah system when an idea like this is floated in Turkey?"
Padishah refers to the formal title used for Ottoman sultans during the empire. Those critical of Mr Erdoğan believe he is becoming more authoritarian because of his actions including taking the reins on foreign policy and chairing a cabinet meeting this month.
Ahmet Necdet Sezer and Abdullah Gül - the last two presidents of Turkey - had never chaired a government meeting.
Mr Erdoğan was elected as president in August last year after 11 years as the country's prime minister - the first time the country directly elected an individual to the post.
His palace is four times the size of Versailles, the palace in which Louis XIV, the “Sun King” of France resided with 1,000 rooms covering a total floor area of 3.1 million square feet.
His comments come after the recent appeal hearing by Armenia represented by Amal Clooney and the Doughty Street Chambers lawyers on Wednesday.
Mr Perinçek said the genocide was an "international lie" in Switzerland in 2005 but the country has laws which criminalise denial as racial discrimination and he was found guilty in 2008.