Սերիալների անընդհատ դիտումը գիտնականները բացատրել են դեպրեսիայով եւ մենակությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օստինի Տեխասի համալսարանը հրապարակել Է հեռուստասերիալների անընդհատ դիտման (այսպես կոչված binge-watching-ի) պատճառների հետազոտության արդյունքները: Գիտնականները կապ են գտել անընդմեջ մի քանի սերիաներ դիտելու ցանկության եւ դեպրեսիայի ու միայնակության միջեւ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Variety-ին:
«Թեեւ շատերը պնդում են, թե ամբողջությամբ սերիալը կլանելու սովորության մեջ ահավոր ոչինչ չկա, մեր հետազոտությունը ցույց Է տվել, որ հասարակությունը պետք Է վերագնահատի անընդմեջ դիտման ֆենոմենը»,- ասել հետազոտության հեղինակ Սուն Յոն հին:
Հետազոտությանը մասնակցել են 18-ից մինչեւ 29 տարեկան 300 կամավորներ: Դրա արդյունքներով գիտնականներին հաջողվել Է նաեւ կապ գտնել մի քանի սերիաներ անընդմեջ դիտելու եւ գերհոգնածության, ճարպակալման ու ինքնավերահսկողության պակասի միջեւ:

Запойный просмотр сериалов объяснили депрессией и одиночеством
Университет Техаса в Остине опубликовал результаты исследования причин запойного просмотра телесериалов (так называемого binge-watching). Ученые нашли связь между желанием увидеть сразу несколько серий подряд с депрессией и одиночеством. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Variety.
«Хотя многие утверждают, что в привычке поглощать сериал целиком нет ничего страшного, наше исследование показало, что обществу стоит переоценить феномен запойного просмотра», — призвала автор исследования Сун Ён-хи (Yoon-hi Sung).
В исследовании приняли участие 300 добровольцев в возрасте от 18 до 29 лет. По его результатам ученым удалось также установить связь между просмотром нескольких серий подряд и переутомлением, ожирением и нехваткой самоконтроля.