Ուկրաինական ճգնաժամը չպառակտեց ՀԱՊԿ-ն. Բորդյուժա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինական ճգնաժամը չի վատացրել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասնակից երկրների հարաբերությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին, հայտարարել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Ես որեւԷ սառնություն չեմ զգացել ու չեմ զգում ՀԱՊԿ-ի պետությունների միջեւ, ընդհակառակը, բոլորն Էլ շատ ակտիվ են, առաջարկություններ են անում»,-ասել Է Բորդյուժան «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալությունում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Մի շարք հարցերում մենք տարբեր հայացքներ ունենք, այս միջազգային կազմակերպության արվեստն Էլ հենց այն Է, որ գտնվի փոխհամաձայնություն, առայժմ մեզ դա հաջողվում Է»,-նշել Է նա:
Բորդյուժայի խոսքով՝ «չի եղել մի դեպք, որ մենք որեւԷ խնդրի լուծում չգտնենք»:
ՀԱՊԿ-ն ստեղծվել Է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի հիման վրա, որը ԱՊՀ-ի անդամ երկրների կողմից ստորագրվել Է 1992 թվականի մայիսի 15-ին: ՀԱՊԿ-ի մասնակիցներն են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը եւ Տաջիկստանը: Ուզբեկստանը 2012 թվականի հունիսի վերջին հայտարարել Է, որ կասեցնում Է իր մասնակցությունը կազմակերպության գործունեությանը:

Генсек ОДКБ: украинский кризис не привел к расколу внутри организации
Украинский кризис не привел к ухудшению отношений стран-участников Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), сказал генсек ОДКБ Николай Бордюжа,
"Я не почувствовал и не чувствую какого-то охлаждения между государствами в рамках ОДКБ, наоборот, все очень активные, вносят предложения", — сказал Бордюжа на пресс-конференции в МИА "Россия сегодня".
"По ряду позиций у нас есть разные взгляды, но в том и состоит искусство международной организации, чтобы найти консенсус, пока нам это удается", — отметил он.
По словам Бордюжи, "не было случая, чтобы мы не нашли решения какой-то проблемы".
ОДКБ была создана на основе Договора о коллективной безопасности, подписанного 15 мая 1992 года странами-членами СНГ. Участниками ОДКБ являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан. Узбекистан объявил в конце июня 2012 года, что приостанавливает свое участие в деятельности организации.