Ադրբեջանի իշխանությունները նևրոզային վիճակում են. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունն ու Ադրբեջանի քայլերը վկայում են, որ այդ երկրի իշխանությունները նևրոզի վիճակում են: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ արտահայտեց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Այն, ինչ կատարվում է սահմանին վերջին 8-9 ամիսներին, ըստ ծավալի, տարբերվում է դրանից առաջվա իրադարձություններից: Որոշակի գործողությունների սրացում է նկատվում ադրբեջանական կողմից, դրան պատասխան գործողություններ են լինում հայկական կողմից: Սովորաբար, հայկական կողմը ավելի խիստ է պատասխանների մեջ: Իրենց գործողություններով ադրբեջանցիները ռազմական հաջողություններ չեն գրանցում: Ադրբեջանում խուճապի հատկանիշներն ակնառու են, որը կարելի է տեսնել անզեն աչքով: Անօդաչուի դեպքը ցույց է տալիս որոշակի նևրոզը, որը առկա է ադրբեջանական իշխանությունների մոտ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությանը, որը, ըստ քաղաքագետի, ինչ-որ չափով տարբերվում է նախորդներից, կարելի է համարել հայ դիվանագիտական աշխատանքի արդյունք, բացի այդ` այն նաև ներկայիս իրավիճակի արդյունքն է: «Միսնկի խմբի դերակատարությունն այս պահին ոչ թե կոնֆլիկտի կարգավորումն է, քանի որ այն կարգավորել հիմա հնարավոր չէ: Դա անել հայերի ու ադրբեջանցիների փոխարեն, Մինսկի խումբը չի կարող: Մինսկի խմբի գործը ստատուս-քվոյի պահպանումն է, ինչն էլ արվում է»,-նշեց Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով` դժվար է գտնել այնպիսի ֆորմատ, որի պարագայում Ռուսաստանն ու Արևմուտքն ընդհանուր շահեր գտնեն ու աշխատեն միասին: Բայց Մինսկի խմբի պարագայում միասին աշխատում են: «Սա այն բանի արդյունքն է, որ ոչ մեկին պատերազմ այստեղ պետք չէ: Նրանք աշխատում են, որ ստատուս քվոն պահպանվի»,-եզրափակեց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը նախորդ տարվա օգոստոսի սրացումներից հետո կրկին լարվել է 2015թ. հունվարի առաջին իսկ օրերից: Ադրբեջանը թե Արցախի Հանրապետության, թե Հայաստանի դիրքերի ուղղությամբ դիվերսիոն բազմաթիվ փորձեր է արել, սակայն կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել: Ցավոք, հայկական կողմը յոթ զոհ ունի, այդ թվում` խաղաղ բնակիչ` 80-ամյա հովիվ:

Political scientist says the Azerbaijani authorities are neurotic
YEREVAN, 30 JANUARY, ARMENPRESS. The tension on the Armenian-Azerbaijani border and Azerbaijan’s actions go to show that the Azerbaijani authorities are neurotic. This is what political scientist, Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan said during a press conference. “In terms of volume, the incidents that have been taking place on the border for the past 8-9 months are different from the incidents that used to take place. One can notice that Azerbaijan is taking more action, and the Armenian side gives responses. The Armenian side is usually stricter when it gives responses. The Azerbaijanis aren’t achieving any success in their actions. Azerbaijan is in panic and it is visible to the naked eye. The incident connected to the UFO shows that the Azerbaijani authorities are neurotic to a certain extent,” Alexander Iskandaryan said, as “Armenpress” reports.
As far as the Minsk Group’s latest statement is concerned, the political scientist says it is, to a certain extent, different from previous statements and that it can be considered the fruit of the efforts of Armenian diplomats. In addition, it is also due to the current situation. “At this moment, the role of the Minsk Group is not to settle the conflict since settlement is currently impossible. The Minsk Group can’t do that for the Armenians and the Azerbaijanis. The Minsk Group’s task is to maintain the status-quo, and that’s what it’s doing,” Iskandaryan mentioned.