ՆԱՏՕ-ն կոնսուլտացիաներ է սկսում Վրաստանում ուսումնական կենտրոնի բացման շուրջ. Վերշբոու
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն մոտ ժամանակներս ակտիվ կոնսուլտացիաներ կսկսի Վրաստանում Վարժանքների միավորված կենտրոնի բացման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին, դաշինքի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն հայտարարել է հանրապետության պաշտպանության նախարար Մինդիա Ջանելիձեի հետ կայացած հանդիպումից հետո:
«Մենք քննարկեցինք խորհրդականների հիմնական թիմի ձեւավորման ընթացքը, որոնք կհավաքվեն մի քանի ամսից եւ կսկսեն աշխատել Վարժանքների միավորված կենտրոնի ստեղծման մանրամասների վրա»,- ասել է Վերշբոուն: Նա նշել է, որ ուսումնական կենտրոնում պատարստություն կանցնեն ոչ միայն վրացի զինվորականները, այլեւ դաշինքի անդամ երկրների ներկայացուցիչները:
«Նախ եւ առաջ պետք է որոշվի ոչ միայն կենտրոնի գտնվելու վայրը, այլեւ նրա խնդիրները, առաքելությունն ու նպատակները, նաեւ այն, թե ինչպես կենտրոնը դարձնել ավելի արդյունավետ, քանի որ այնտեղ պատրաստություն են անցնելու Վրաստանի զինված ուժերի զինծառայողները եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների զինուժերի ներկայացուցիչները»,- ընդգծել է Վերշբոուն:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը երկօրյա այցով Թբիլիսի է ժամանել հունվարի 29-ին: Այցի հիմնական նպատակը Վրաստան-ՆԱՏՕ գործակցության փաթեթի իրագործման մոնիթորինգն է: Վերշբոուն արդեն հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի, եվրաինտեգրացման հարցերի պետնախարար Դավիթ Բաքրաձեի, պաշտպանության նախարար Մինդիա Ջանելիձեի եւ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ:

НАТО начинает консультации по поводу открытия в Грузии учебного центра – Вершбоу
НАТО в ближайшее время начнет активные консультации по поводу открытия Объединенного центра учений и оценок в Грузии, заявил заместитель генсека альянса Александр Вершбоу после встречи с министром обороны страны Миндией Джанелидзе в четверг, 29 января.
«Мы рассмотрели ход формирования основной команды советников, которые соберутся через несколько месяцев и начнут работу над деталями Объединенного центра учений и оценок», - заявил Вершбоу. Он отметил, что в учебном центре будут проходить подготовку не только грузинские военные, но и представители стран – членов альянса, сообщает Арменпресс со ссылкой на Новости-Грузия.
«В первую очередь должны быть определено не только местоположение центра, но и его задачи, миссия и цели, как его сделать более эффективным, так как там будут проходить подготовку военнослужащие вооруженных сил Грузии  и представители вооруженных сил - стран членов НАТО", - подчеркнул Вершбоу.
Вершбоу прибыл в Тбилиси с двухдневным визитом в ночь на четверг. В рамках визита, основная цель которого – мониторинг имплементации существенного пакета Грузия-НАТО, Вершбоу уже встретился с председателем парламента Давидом Усупашвили, госминистром по евроинтеграции Давидом Бакрадзе, министром обороны Миндия Джанелидзе и главой грузинского правительства.