Փարիզում տեղի է ունեցել «Լուսանկարներ և զանգվածային ոճրագործություններ» խորագրով կոնֆերանս-ցուցահանդես
Փարիզում տեղի է ունեցել «Լուսանկարներ և զանգվածային ոճրագործություններ»
խորագրով կոնֆերանս-ցուցահանդես
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27  ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի Կառավարման բարձրագույն դպրոցում (ESG) hունվարի 25-ին տեղի է ունեցել «Լուսանկարներ և զանգվածային ոճրագործություններ» խորագրով կոնֆերանս-ցուցահանդես: Միջոցառմանը ներկա փորձագետները խոսել են զանգվածային ոճրագործությունների մասին` շեշտը դնելով դրանց վերաբերյալ տեղեկատվության տարածման գործում լուսանկարների և ֆիլմերի դերի ու ազդեցության վրա:
Ինչպես ««Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի  վարչությունից, միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել «Վան» միության նախագահ Սեդա Փափազյանը` «Լուսանկարների օգտագործումը Ֆրանսիայում Ադրբեջանի կողմից՝ քարոզչության նպատակով» թեմայով:
Սեդա Փափազյանը որպես օրինակ ներկայացրել է Խոջալուի դեպքերի մասին ադրբեջանական տարբեր աղբյուրների իրարամերժ փաստերը` ցուցադրելով այն լուսանկարները, որոնք ամենևին չվերաբերելով Խոջալուի դեպքերին` ադրբեջանական քարոզչական մեքենայի կողմից ներկայացվում են որպես այդպիսին` դրանցում հայկական զինվորականների մասնակցությունը «ապացուցելու» համար:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ակադեմիական և քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ, լրագրողներ, ուսանողներ:

Exhibition-Conference entitled “Photos and Mass Crimes” held in Paris
YEREVAN, 27 JANUARY, ARMENPRESS. On January 25, an exhibition-conference entitled “Photos and Mass Crimes” took place at the ESG Management High School in Paris.
The experts participating in the event discussed mass crimes, focusing on the role and influence of photos and films in disseminating information related to them.
During the event, Chairwoman of Van Union Seda Papazyan made a speech on “The use of photos in France by Azerbaijan with propaganda goals”.
As an example, Seda Papazyan presented contradictory facts about the Khojalu events from different Azerbaijani sources, demonstrating the photos, which did not relate to them at all, but were used by the Azerbaijani propaganda machine as such for "proving" the participation of the Armenian soldiers in the events.
Permanent Representative of the Nagorno Karabakh Republic to France Hovhannes Gevorgian, representatives of the academic and political circles, public figures and students were present at the event.