Նախորդ տարի բոլոր ճակատներով հաղթել ենք թշնամուն. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերն իրենց առջեւ դրված խնդիրը` Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության ապահովումը, իրականացնում են բարդ միջազգային եւ տարածաշրջանային զարգացումների պայմաններում: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գնահատմամբ հայկական զինված ուժերը իրավիճակի ճշգրիտ գնահատման նախաձեռնողականության եւ նոր մոտեցումների որդեգրման շնորհիվ կարողացել են ոչ միայն պաշտպանել երկրի սահմանները, այլեւ դառնալ բոլոր չափորոշիչներով 21-րդ դարին համապատասխանող բանակ: «Ադրբեջանը շարունակում է գերռազմականացման քաղաքականությունը, իր հասարակությունում ատելություն սերմանելով հայերի նկատամամբ, մերժողական դիրքորոշումը շարունակում ԼՂ բանակցային գործընթացում: Հակառակորդը մեկ տարվա ընթացքում եւ նաեւ այս տարի դիվերսիոն հետախուզական գործողություններ ու դիպուկահարների պատերազմ է իրականացնում, որոնք կրում են դիտավորյալ եւ պլանավորված բնույթ` շոշափել հայկական ուժերի պաշտպանությունը եւ սրել իրավիճակը: Սակայն, ամենաթույլ հաջողության դեպքում Ադրբեջանն ավելի լուրջ քայլեր կկատարեր: Նրանք լուրջ հաջողության չեն հասել, եւ նրանց զսպել է հայ զինվորը: Նախորդ տարի հակառակորդին հաղթեցինք բոլոր ճակատներում եւ մատնեցինք պարտության, ցավոք, ունեցանք նաեւ զոհեր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հունվարի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Օհանյանը փաստում է, որ մեկ տարի շարունակ Ադրբեջանն աննախադեպ լարվածության մեջ է պահել ՀՀ-ԼՂՀ սահմանները` պարտադրելով, որպեսզի հայկական կողմը քաղաքական զիջումների գնա: «Տեսնելով, որ հաջողությունների չի հասնում` Ադրբեջանն այս տարի սկսեց ավելի հանդուգն ու լկտի մոտեցամբ, այս անգամ էլ նրանք պարտվեցին: Հայ զինվորն իր տունն է պաշտպանում, նա ազնիվ է եւ հայրենասեր: Մենք չենք կորցրել մենք գտել ենք մեր իրական հերոսներին»,- ասաց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով` հակառակորդ պետությունը տեղեկատվական պայքար էլ է վարում, բոլոր հարթակներում հակահայկական քարոզչությունն առաջ մղում: «Սա լրջագույն վտանգ է տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության համար: Դրա համար նախորդ տարի ՀՀ պաշտպանական քաղաքականությունը պաշտպանական համակարգի զարգացման եւ ԶՈւ ռազմական կորողությունների ամրացման ու նաեւ միջազգային ինտեգրման ու հավաքական մեխանիզմների զարգացման վրա էր հենված: «Տարվա ընթացքում ձեռքբերումները բազմաթիվ են: Հատուկ չափորոշիչներ են ներդրվել, որոնցով ՀՀ զինված ուժերը չեն զիջում 21-րդ դարի բանակին: Կրթության բարձր մակարդակ կա, սպառազինության եւ վարժանքների առումով նույնպես տարին հաջող էր: Սրանք տեւական գործընթացներ են, որոնց արդյունավետությունն իր խոսքը դեռ կասի: Բանակի ներսում նույնպես փոփոխությունները շատ են: Բռի հրամանատարի կերպարն այլեւս արդիական չէ եւ դուրս է գալիս հայկական զինված ուժերի մտածելակերպից»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:

В прошлом году мы по всем направлениям победили противника: Сейран Оганян
Вооруженные силы Армении осуществляют поставленные перед ними задачи в тяжелых условиях международных и региональных развитий. По оценке министра обороны Армении Сейрана Оганяна, ВС Армении, благодаря инициативности и усвоению новых подходов сумели не только защитиь рубежи страны, но и соответствовать понятию армии 21-го века. «Азербайджан продолжает политику милитаризации, укореняя в своем обществе ненависть к армянам и продолжая политику отрицания в переговорном процессе. Противник в прошлом году и в январе этого года осуществляет диверсионно-снайперскую войну, их действия направлены на прощупывание армянских сил и обострение ситуации. Однако, при малейшем успехе, Азербайджан перешел бы к серьезным действиям. Они не достигли успехов, их остановил армянский воин. В прошлом году мы по всем направлениям победили противника, к сожалению, у нас были жертвы»,- сказал на итоговой пресс-конференции министр обороны Армении Сейран Оганян.
Как передает «Арменпресс», Сейран Оганян свидетельствует, что Азербайджан держал весь год в беспрецедентном напряжении границы Армении и НКР, пытаясь достичь политических уступок. «Увидев, что не достигает успеха, Азербайджан начал этот год с большей наглостью и дерзостью, однако опять потерпели поражение. Армянский солдат защищает свою родину, он честный патриот. Мы не потеряли, мы нашли своих истинных героев»,- сказал министр.
По словам Сейрана Оганяна, противник ведет информационную войну, продвигая на всех площадках свою пропаганду. «Это серьезная угроза стабильности и безопасности в регионе. Тактика МО в прошлом году была основана на развитии оборонной системы и военной мощи ВС, а также интеграции и развития собирательных механизмов безопасности.  В течение года было много достижений, были внедрены показатели, по которым армия не отстает от армии 21-го века. Высок уровень военного образования, вооружений и учений. Все это долгосрочные процессы, результаты еще себя покажут. Образ неотесанного командира более неактуален и вытесняется из менталитета армянской армии»,- сказал Сейран Оганян.