«Տիտանիկ»-ի ողջ մնացած ուղևորուհու նամակը վաճառվել է մոտ 12 հազար ԱՄՆ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Բոսթոն քաղաքում կայացած աճուրդի ժամանակ 11 հազար 875 ԱՄՆ դոլարով վաճառվել է «Տիտանիկ» նավի ողջ մնացած ուղևորուհու նամակը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Associated Press գործակալությունը, նամակը գնողի ինքնությունը չի բացահայտվել:
Նամակը գրել է Լյուսիլ Դաֆ-Գորդոնը 1912 թվականի մայիսին: Նա այն 12 անձանց թվում էր, ովքեր փրկվել էին 40 մարդու համար նախատեսված նավակով: Ավելի ուշ նրա ամուսնուն մեղադրել էին նավի անձնակազմին կաշառելու մեջ, որպեսզի իրենց նավակը հնարավորինս արագ հեռանար խորտակվող նավից: Հետագայում, սակայն, բոլոր մեղադրանքները հանվել էին:
Նավակը, որով Դաֆ-Գորդոնը փրկվել էր, լրագրողներն անվանել էին «Փողի նավակ», ինչից հետո կինն իր ընկերոջը նամակ էր գրել` բողոքելով լրագրողներից: Նամակում Լյուսիլ Դաֆ-Գորդոնը գրել էր. «Այնպիսի տպավորություն է, որ մենք վատ արարք ենք գործել փրկվելով: Միթե այս ամենը զայրացնող չէ»:

В США за $12 тысяч продали письмо одной из выживших пассажирок «Титаника»
На аукционе RR в американском Бостоне продано письмо одной из выживших пассажирок «Титаника». Лот ушел с молотка за $11875. Как сообщает Арменпресс, об этом передает Associated Press.
Уточняется, что письмо написала Люсиль Дафф-Гордон в мае 1912 г. Она была среди 12 человек, которые спаслись с тонущего корабля на шлюпке, предназначенной для 40 человек. Впоследствии ее мужа обвинили в том, что он подкупил экипаж, чтобы быстрее уплыть от судна, не дожидаясь других выживших. Однако позже обвинения были сняты.
Шлюпка, на которой спаслись Дафф-Гордон, была названа газетами «Денежной лодкой». В ответ Люсиль написала другу письмо, в котором жаловалась на журналистов.
«Создается впечатление, что мы поступили неправильно, когда спаслись. Разве это не возмутительно?» — цитирует агентство автора письма.