Հայաստանի կոմպոզիտորները երաժշտության լեզվով միանում են Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը պատրաստվում է տարատեսակ միջոցառումներով հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀԿՄ նախագահ Արամ Սաթյանը նշեց, որ միությունը ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված փառատոն կկազմակերպի:
«Փառատոնը կանցկացվի ապրիլի 6-12-ը: Տեղի կունենան ինչպես սիմֆոնիկ, այնպես էլ կամերային երաժշտության երեկոներ: Եթե ֆինանսական հնարավորություններ լինեն, նաև կոնֆերանս կկազմակերպենք փառատոնի շրջանակում և այլ երկրներից հյուրեր կհրավիրենք»,-նշեց կոմպոզիտորների միության նախագահը:
Արամ Սաթյանի խոսքով՝ իրենք պատրաստվում են կազմակերպել ցեղասպանությանը նվիրված համերգներ Ֆրանսիայում:  «Համերգների ընթացքում կհնչեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ Կոմիտասից մինչև ժամանակակից հեղինակներ»,-ընդգծեց նա:
Բացի այդ, մարտի 15-ին ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում կկազմակերպվի  «Ես իմ անուշ Հայաստանի» խորագրով համերգ, որը ևս նվիրված կլինի ցեղասպանության տարելիցին: «Համերգի ընթացքում հնչելու են իմ և իմ հարազատների՝ հայրիկիս, հորեղբորս, ինչպես նաև որդուս ստեղծագործություննները:  Հայ ժողովուրդը շարունակում է ստեղծագործել:  Ցեղասպանության անմեղ զոհերի թվում որքա՜ն արվեստագետներ կային, ինչքա՜ն տաղանդավոր մարդիկ չկան այսօր: Մենք երբեք չպետք է թույլ տանք, որ երբևէ նման բան կրկնվի»,-ընդգծեց նա:
Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունն առաջիկա օրերին կամփոփի նաև նախորդ տարի հայտարարված մեկ այլ մրցույթի արդյունքները: Հայտարարվել էր վոկալ-գործիքային ստեղծագործությունների մրցույթ` բանաստեղծուհի Սոնա Վանի տեքստերով, որին կարող էին մասնակցել միության անդամներն առանց տարիքային սահմանափակումների, ովքեր իրենց ստեղծվելիք գործերի համար որպես տեսքստային հիմք պետք է օգտագործեին հենց Վանի բանաստեղծությունները:
«Հունվարի 25-ին կամփոփվեն մրցույթի արդյունքները: Հավանաբար, ապրիլին մեր փառատոնի շրջանակներում կհնչեն նաև այդ գործերը: Միությունը ցանկանում էր հայտարարել նաև մեկ այլ մեծ մրցույթ՝ նվիրված վոկալ-սիմֆոնիկ գործերի ստեղծմանը: Իհարկե, մեր կոմպոզիտորրներից շատերը գրեցին նման գործեր, սակայն մրցույթ չհայտարարվեց: Այդ գործերն էլ հենց ապրիլին կներկայացվեն հանրությանը»,-փաստեց Սաթյանը:

Армянские композиторы языком музыки присоединяются к мероприятиям, посвященным столетию Геноцида
Союз композиторов Армении готовит программу, которой готовится воздать почести памяти жертв Геноцида армян.
В беседе с «Арменпресс» председатель СКА Арам Сатян отметил, что Союз готовит к 100-летию фестиваль.
«Фестиваль пройдет 6-12 апреля. Состоятся вечера симфонической и камерной музыки. Если найдутся финансы, то в рамках фестиваля будет организована конференция, на которую будут приглашены зарубежные гости»,- сообщил председатель СКА Арам Сатян.
По словам Арама Сатяна, они готовятся дать во Франции концерты, посвященные Геноциду. «На концертах прозвучит музыка армянских композиторов – от Комитаса до современных авторов»,- подчеркнул он.
Кроме того, 15-го марта в Лос-Анджелесе состоится концерт под лозунгом «Моей Армении», который также будет посвящен 100-летию Геноцида. «На концерте прозвучат мои произведения, а также музыка, написанная моими родными – отцом, дядей, сыном. Армянский народ продолжает творить. Как много искусствоведов были уничтожены в годы Геноцида, каких талантов мы не досчитались сегодня! Мы не должны позволить, чтобы подобное могло повториться когда-нибудь»,- подчеркнул он.
В ближайшие дни Союз композиторов Армении подведет итоги прошлогоднего конкурса на вокально-инструментальные произведения, написанные на тексты поэтессы Соны Ван. В конкурсе могли участвовать члены Союза композиторов, без возрастных ограничений.
«25-го января будут подведены итоги конкурса. Эти произведения прозвучат, вероятно, на нашем фестивале. СКА хочет объявить и другой конкурс – на создание вокально-симфонической музыки. Нашими композиторами были созданы произведения в этом жанре, но конкурс не проводился. Мы представим в апреле и эти произведения»,- подтвердил Сатян.
До Первой мировой войны в Османской империи проживали более 2 миллионов армян, около полутора миллиона из них были уничтожены в 1915-1923гг., или изгнаны и нашли прибежище в разных уголках мира. Начавшись арестами 24-го апреля 1915 года армянской интеллигенции, в основном, в столице Константинополе, а затем их убийствами, уничтожение армянского народа продолжилось на всей территории Османской империи. В дальнейшем армяне, рассеянные по всему миру, начали отмечать 24-е апреля ка День памяти жертв Геноцида.