Ֆրանսիական TV 5 monde-ի եթերում հեռարձակվել է Հայոց ցեղասպանությանը և The Cut ֆիլմին նվիրված հաղորդում
Ֆրանսիական TV 5 monde-ի եթերում հեռարձակվել է Հայոց ցեղասպանությանը և
The Cut ֆիլմին նվիրված հաղորդում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական TV 5 monde հեռուստաընկերության եթերում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին և Ֆրանսիայում թուրքական ծագում ունեցող գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընի` Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող The Cut («Խզում») ֆիլմի ցուցադրությանը նվիրված հաղորդում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` հաղորդման հյուրերն են եղել ֆրանսահայ հայտնի դերասան Սիմոն Աբգարյանը, քաղաքական վերլուծաբան, ռեժիսոր Ալի Կազանջիգիլը, մշակութային սյունակագիր Ժան Բապտիստ Ուրբենը:
Հաղորդման մասնակիցները կարծիք են հայտնել, որ Ֆաթիհ Աքընի ֆիլմը ևս մեկ հնարավորություն է տալիս միջազգային հանրությանն անդրադառնալու 1915 թվականի ողբեգությանը, ինչի հետևանքով Ցեղասպանության ենթարկվեց 1,5 մլն հայ: Հաղորդման հյուրերն անդրադարձել են նաև Հայոց ցեղասպանության պատմությանը, պատճառներին և Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև այսօր առկա հարաբերություններին:
138 րոպե տևողությամբ ֆիլմն արդեն ցուցադրվել է Գերմանիայում և Ֆրանսիայում: «Խզում» ֆիլմի սցենարի հեղինակներն են հենց ինքը` ռեժիսորը, և Մարտիկ Մարտինը: Ֆիլմը պատմում է Ցեղասպանությունը վերապրած հայ մարդու` Նազարեթ Մանուկյանի մասին, ով տարիներ անց հանկարծակի իմանում է, որ իր զույգ աղջիկները հնարավոր է ողջ են մնացել և սկսում է նրանց փնտրտուքները: Ֆիլմում նկարահանվել են Արսինե Խանջյանը, Սիմոն Աբգարյանը, Ակին Ղազին և այլք:
Աքընի համար «Խզում»-ը դարձել է առաջին միջազգային ծրագիրը: Ֆիլմի արտադրությանը մասնակցել են 7 երկրներ` Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Կանադան, Լեհաստանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը: Ֆիլմի բյուջեն կազմել է 15,5 մլն եվրո: Նկարահանումները սկսվել են 2013 թվականի մարտին և տեղի ունեցել Հորդանանում, Կանադայում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Եվրոպացի նշանավոր կինոգործիչ, ազգությամբ թուրք Ֆաթիհ Աքընը ծնվել է Գերմաիայի Համբուրգքաղաքում: Նա բազմաթիվ կինոփառատոնների դափնեկիր է:

Французский телеканал выпустил передачу о Геноциде армян и фильме «Шрам»
В эфире французского телеканала TV 5 monde состоялся показ передачи, посвященной фильму известного немецкого режиссера турецкого происхождения, обладателя наград Берлинского и Венецианского кинофестивалей Фатиха Акина «Шрам» (The Cut) о Геноциде армян.
Как сообщает Арменпресс, гостями передачи были французский актер армянского происхождения Симон Абгарян, политический аналитик и режиссер Али Казанджигил, культурный колумнист Жан-Баптист Урбен.
Гости передачи отметили, что фильм Акина дает международной общественности возможность еще раз коснуться трагедии 1915 года, в результате чего было убито 1,5 армян. Гости также коснулись истории Геноцида армян, его причин и сегодняшних отношений между Арменией и Турцией.
Действие фильма "Шрам" происходит во время геноцида армян в 1915 году. Главный герой - Назарет Манукян - теряет семью, и только спустя годы узнает, что его дочки-близнецы, возможно, спаслись. Отец отправляется на поиски своих детей. "Шрам" - заключительная часть трилогии Акина, повествующей о любви, смерти и дьяволе. Предыдущими ее частями стали драмы "Головой о стену" и "На краю рая", отмеченные большим количеством кинонаград.
Для Акина "Шрам" также стал первым большим международным проектом. В его производстве участвовали семь стран - Германия, Франция, Италия, Канада, Польша, Турция и Россия. Бюджет ленты составил 15,5 млн евро. Съемки начались в марте 2013 года и проходили в Иордании, Канаде, Германии, на Кубе и Мальте.