Վիրահայոց թեմին տրված դրամական փոխհատուցումը կարող է շատ խնդիրներ մասամբ լուծել. վրացագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը վիրահայոց թեմին տրվող 1,25 մլն լարիի չափով փոխահատուցումը բավականին ոգևորիչ փաստ է համարում: Այս մասին վրացագետը գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում: «4 կրոնական միավորումներին՝ Հայ Առաքելական , Հռոմեական-Կաթոլիկ եկեղեցիներին, իսլամական և հրեական համայքներին, ընդհանուր առմամբ փոխանցվել է 4,5 մլն լարի: Տվյալ հանգամանքը բավական ոգևորիչ է հատկապես վիրահայոց թեմի համար, քանի որ շատ խնդիրներ կարելի է գոնե մասամբ լուծել նշված գումարով, որն, ըստ էության, փոքր չէ, և կազմում է մոտ 1,25 մլն լարի (670 հազար դոլար)»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գրել է նա:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին դեկտեմբերի 24-ին հանդիպել Է հրեական եւ մուսուլմանական համայնքների, ինչպես նաեւ Հայ առաքելական եւ Կաթոլիկ եկեղեցիների ներկայացուցիչների հետ: Կառավարության որոշման համաձայն՝ Վրաստանում վերոհիշյալ կրոնական միավորումներին ֆինանսական փոխհատուցում Է տրամադրվել «խորհրդային ամբողջատիրության շրջանում հասցված» բարոյանյութական վնասի համար»:
Այս տարվա հունվարի 27-ին Վրաստանի կառավարությունը որոշում էր կայացրել կյանքի կոչել «Վրաստանում գոյություն ունեցող կրոնական միավորումների հանդեպ մի քանի միջոցառումների իրականացումը խորհրդային միապետական համակարգի կողմից հասցված վնասի մասամբ վերականգնման ուղղությամբ» օրինագիծը:

Переданное Грузинской епархии ААЦ компенсация может решить множество проблем: эксперт по Грузии
Эксперт по Грузии Алик Эроянц считает компенсация Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви в размере 1,25 млн лари довольно воодушевляющим фактом. Как сообщает Арменпресс, об этом Эроянц написал в Фейсбуке.
«Четырем религиозным объединениям – Армянской Апостольской и Римско-католической церквам, а также мусульманской и еврейской общинам Грузии, передано 4,5 млн лари. Данный факт довольно воодушевляет, особенно для Грузинской епархии ААЦ, так как на эти деньги можно решить много проблем. Сумма, по существу, немалая, и составляет около 1,25 млн лари (около 670 тыс долларов)», - написал эксперт.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили 24 декабря встретился с представителями Армянской апостольской и Католической церквей, а также еврейской и мусульманской общин. Согласно постановлению правительства, вышеуказанным религиозным объединениям в Грузии была выделена финансовая компенсация за морально-материальный ущерб, «нанесенный в период советского тоталитаризма».
По его Гарибашвили, государство Грузии оформило договора со всеми четырьмя религиозными конфессиям, и деньги же зачислены на их счета.