ՀՀ կառավարությունում ստորագրվել է հայ-վրացական «Բարեկամության կամուրջ»-ի կառուցման համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ ՀՀ կառավարությունում ստորագրվել է համաձայնագիր՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի կառավարությունների միջև Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետական սահմանի Բագրատաշեն-Սադախլո անցման կետի տարածքում Դեբեդ գետի վրա նոր կամրջի կառուցման վերաբերյալ»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, փաստաթուղթն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, Վրաստանի կառավարության անունից՝ Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
2014թ. դեկտեմբերի 11-12-ը ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նախաստորագրել էին վերոնշյալ համաձայնագիրը և նաև ստորագրել էին արձանագրություն՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով առ այն, որ մինչև 2015թ. համաձայնագիրը կստորագրվի, և Հայաստանի ու Վրաստանի միջև կառուցվելիք նոր կամուրջը կանվանվի «Բարեկամության կամուրջ»:
Համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը հաջորդել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ, ով նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի համանախագահն է: ՀՀ վարչապետը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և կարևորել Վրաստանի հետ երկկողմ կապերի շարունակական ակտիվացումը և սերտացումը: Երկուստեք հաջողված և արդյունավետ է գնահատվել ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցը, որը հնարավորություն տվեց կյանքի կոչել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և համագործակցության զարգացման նոր ուղղություններ նախանշել:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության ընթացքը և ընդգծել, որ պետք է ջանքեր գործադրել առևտրատնտեսական գործակցությունը ևս այդ մակարդակին հասցնելու ուղղությամբ: Առկա ներուժի լիարժեք իրացման և նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման առումով առանձնակի կարևորվել է հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի դերը, որի երկրորդ նիստը գումարվել է այսօր՝ Երևանում:

В правительстве Армении подписано соглашение о строительстве «Моста дружбы» на армяно-грузинской границе
В правительстве Армении подписано соглашение о строительстве «Моста дружбы» на
армяно-грузинской границе
В присутствии премьер-министра Армении Овика Абрамяна 24 декабря было подписано «Соглашение между правительствами Республики Армения и Грузии о строительстве нового моста через реку Дебед на территории пункта пропуска Садахло-Баграташен на государственной границе между Республикой Армения и Грузией».
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, документ подписали: от имени правительства Армении – министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян, от имени правительства Грузии – вице-премьер-министр Грузии, министр экономики и стабильного развития Георгий Квирикашвили.
Отметим, что документ был  парафирован премьер-министрами двух стран в рамках официального визита Овика Абрамяна в Грузию 11-12 декабря. В рамках визита был также подписан протокол о том, что до 2015 г. вышеуказанное соглашение будет подписано, и построенный между Арменией и Грузией новый мост будет назван «Мостом дружбы».
После церемонии подписания соглашения состоялась встреча премьер-министра Армении Овика Абрамяна с вице-премьер-министром Грузии, министром экономики и стабильного развития Георгием Квирикашвили, который также является сопредседателем армяно-грузинской рабочей группы по торгово-экономическим вопросам.
Премьер-министр Армении выразил удовлетворение в связи с развитием отношений между двумя странами и отметил важность последовательной активизации и сближения связей с Грузией.
Стороны посчитали успешным и эффективным визит премьера Армении в Грузию, который позволил воплотить в жизнь достигнутые договоренности и определить новые направления развития сотрудничества.
Собеседники высоко оценили ход политического диалога между Арменией и Грузией и подчеркнули, что необходимо приложить усилия для доведения до того же уровня торгово-экономического сотрудничества.
В контексте полноценного использования потенциала и реализации новых совместных программ была отмечена важность деятельности армяно-грузинской межправительственной комиссии, а также роль рабочей группы по торгово-экономическим вопросам, которая 24 декабря провела в Ереване второе заседание.