Ընթացիկ տարին կարող Է ռեկորդային դառնալ արտագնա զբոսաշրջության ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2014 թվականին կարող նոր ռեկորդ սահմանվել միջազգային զբոսաշրջության ոլորտում. իրենց երկրների սահմաններից դուրս եկած ճանապարհորդների թվաքանակն առաջին անգամ կարող Է գերազանցել 1,1 միլիարդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի կառուցվածքի մեջ մտնող Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության պորտալին:
Ընթացիկ տարվա առաջին տասն ամսվա ընթացքում միջազգային զբոսաշրջությունն աճել Է մինչեւ 978 մլն մարդ, ինչը 4,7 տոկոսով ավելի Է 2013 թվականի համանման ցուցանիշից: Նման դինամիկան գերազանցում Է ավելի վաղ կազմակերպության կողմից պլանավորված 3,8 տոկոսի աճը եւ թույլ Է տալիս հուսալ, որ մինչեւ 2014 թվականի վերջը նման ճանապարհորդողների թվաքանակը կգերազանցի 1,1 միլիարդը:
Առանձին տարածաշրջանների թվում արտագնա զբոսաշրջիկների թվաքանակի առավել մեծ աճ Է նկատվել Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայի երկրներում (3,8 տոկոս), որոնց հաջորդում են Ասիախաղաօվկիանոսյան ավազանի երկրները (5 տոկոս) եւ Եվրոպայի երկրները (4 տոկոս):
Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆային նշել Է, որ մինչեւ 2014 թվականի վերջը միջազգային զբոսաշրջությունը կհասնի ռեկորդային ցուցանիշների: «Դա հիանալի արդյունք Է, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ աշխարհի երկրներից մի քանիսն այժմ բախվում են լուրջ աշխարհաքաղաքական ու համաճարակաբանական խնդիրների, այն ժամանակ, երբ գլոբալ տնտեսության վերականգնումը խիստ անհավասարաչափ Է ընթանում»,-ասել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ООН: текущий год может стать рекордным по выездному туризму
Новый рекорд в сфере международного туризма может быть установлен в 2014 году: количество путешественников, выехавших за пределы собственных стран, впервые может превысить 1,1 миллиарда человек, сообщает портал Всемирной туристической организации (ЮНВТО), входящей в состав ООН.
Международный туризм за первые 10 месяцев текущего года вырос до 978 миллионов человек, что на 4,7% выше аналогичного показателя 2013 года. Такая динамика превышает запланированный ранее ЮНВТО рост в 3,8% и позволяет надеяться, что к концу 2014 года количество таких путешественников превысит 1,1 миллиарда человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Среди отдельных регионов наибольший прогресс по количеству выезжающих путешественников был отмечен в странах Северной и Южной Америки (+8%), далее следуют страны Азиатско-Тихоокеанского бассейна (+5%) и Европы (+4%).
Генеральный секретарь ЮНВТО Талеб Рифаи отметил, что до конца 2014 года международный туризм достигнет рекордных показателей. "Это замечательный результат, особенно учитываю, что некоторые страны мира сейчас сталкиваются с серьезными геополитическими и эпидемиологическими проблемами, в то время, когда восстановление глобальной экономики идет весьма неравномерно", — сказал он.