Հարկավոր Է զբաղվել, ոչ միայն մարմնի, այլեւ մտքերի հիգիենայով. Դալայ լամա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դալայ լաման մոլորակի վրա խաղաղության հանգուցային պայմանների թվում նշել է մտքի խաղաղությունը, այն բանի ըմբռնումը, որ անհնարին Է երջանիկ լինել միայնության մեջ եւ մյուսների հաշվին, հույզերը վերահսկելու կարողությունը, համբերելը, կարեկցելը եւ սիրելը:
«Ամեն տարի հավաքվում Է Նոբելյան դափնեկիրների կոմիտեն, երբեմն ես նույնպես մասնակցում եմ այդ ժողովներին, որտեղ մենք խոսում ենք խաղաղության մասին: Խաղաղությունն ի վերջո հանգում Է մտքի խաղաղությանը: Եթե միտքը լի Է մոլություններով, զայրույթով, ապա շատ դժվար Է մոլորակի վրա խաղաղության հասնել: Երկրի յուրաքանչյուր բնակիչ պատասխանատու Է այս աշխարհի համար: Եթե մենք միայն մեր մասին ենք մտածում, մենք չենք կարող երջանիկ ապրել. մյուսներն ավելի շատ են. նրանք 7 միլիարդ են»,- Դելիում Ռուսաստանի բուդդիստների ուսուցման ընթացքում ասել Է Դալայ լաման, որը 25 տարի առաջ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ Է ստացել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա նշել Է, որ յուրաքանչյուր մարդու երջանկությունը կախված Է իր մտքի խաղաղեցումից, բայց հնարավոր չԷ երջանիկ լինել միայնության մեջ, երբ մնացածները տառապում են: «Մեր երկիրը մեր ընտանիքն Է, մեր տունը: Շատ կարեւոր Է զգալ, որ 7 միլիարդը մենք ենք, մի ամբողջություն»,-նշել Է բուդդայականների առաջնորդը:
Նրա խոսքով, բոլոր կենդանի Էակները, ընդհուպ մինչեւ միջատները, չեն ցանկանում տանջվել եւ ցանկանում են ճաշակել երջանկությունը: Բայց կենդանիներն ի վիճակի չեն միտքն աշխատեցնել այն չափով, որքան մարդը, եւ նրանք հիմնականում զգայական հաճույքի են ձգտում:
Դալայ լաման նշել Է, որ մտքի խաղաղության հասնելու համար մարդուն օգնում են սերը, կարեկցանքը, համբերությունը, քչով բավարարվելու կարողությունը, ինքնակարգապահությունը՝ այն, ինչի մասին դրվատանքով Է խոսվում կրոնական բոլոր ուսմունքներում, եւ ինչը նպաստում Է ինչպես մենթալ, այնպես Էլ ֆիզիկական առողջությանը:
Վկայակոչելով ԱՄՆ-ում անցկացված գիտափորձերի արդյունքները՝ Դալայ լաման հավաստիացրել Է, որ «կարեկցանքը նվազեցնում Է սթրեսի մակարդակը եւ արյան ճնշումը, լավացնում Է հաղորդակցությունը մարդկանց խմբում, մարդկանց պարգեւում Է երջանկության զգացում»:
«Գլխավորը միտքը վերահսկելն Է: Մարդու ուղեղը կարող Է փոխվել մարզումների օգնությամբ, քանի որ այն օժտված Է նեյրոհարմարվողականությամբ»,- ասել Է հոգեւոր առաջնորդը:
Նա ընդգծել Է կրթության կարեւորությունը, քանի որ տգիտությունը չարիքի աղբյուրն Է: «Կարեւոր Է, որ մարդիկ ուսումնասիրեն ուղեղի աշխատանքը: Մենք մարմնի հիգիենա ենք ուսուցանում, բայց չԷ որ հարկավոր Է զբաղվել նաեւ մտքերի հիգիենայով»,-հավելել Է Դալայ լաման, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Далай-лама: для мира на земле нужен покой в умах
Далай-лама назвал ключевыми условиями мира на планете умиротворение ума, понимание невозможности счастья в одиночестве и за счет других, умение контролировать эмоции, терпеть, сострадать и любить, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Ежегодно собирается комитет Нобелевских лауреатов, я тоже иногда участвую в этих собраниях, где мы говорим о мире. Мир в конечном счете сводится к миру в уме. Если ум полон страстями, гневом, то очень сложно добиться мира на планете. Каждый житель земли ответственен за этот мир. Если мы думаем только о себе, мы не сможем жить в счастье: других гораздо больше — их 7 миллиардов", — сказал на учениях для российских буддистов в Дели Далай-лама, получивший 25 лет назад Нобелевскую премию мира.
По его словам, счастье каждого человека зависит от умиротворения его ума, но невозможно быть счастливым в одиночестве, когда остальные страдают. "Наша земля — это наша семья, наш дом. Очень важно чувствовать, что 7 миллиардов — это мы, одно целое", — отметил буддийский лидер.
По его словам, все живые существа, вплоть до насекомых, не хотят страдать и желают испытывать счастье. Но животные не способны задействовать ум в такой мере, как человек, и они устремляются в основном к чувственным удовольствиям.
Далай-лама отметил, что достичь умиротворения ума человеку помогают любовь, сострадание, терпение, умение довольствоваться малым, самодисциплина — то, что превозносится во всех религиозных традициях, и способствует как ментальному, так и физическому здоровью.
Ссылаясь на результаты проведенных в США научных экспериментов, Далай-лама заверил, что "сострадание снижает уровень стресса и кровяного давления, улучшает общение внутри группы людей, приносит людям ощущение счастья".
"Главное — контроль ума. Мозг человека способен меняться под действием тренировки, поскольку обладает нейропластичночтью", — сказал буддийский лидер.
Он подчеркнул важность образования, поскольку неведение является источником множества проблем. "Важно, чтобы люди изучали функционирование ума. Мы преподаем гигиену тела, но нужна ведь и гигиена ума", — сказал Далай-лама.