Քաղաքապետարանը համոզել է երթուղիներ սպասարկողներին մինչեւ հունվարի 15-ը բնականոն աշխատել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը և փոխադրումներ իրականացնող ընկերությունները համաձայնության են եկել մինչև հունվարի 15-16-ը շարունակել բնականոն ուղևորափոխադրումները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Փոխադրողների միության նախագահ Հրանտ Եղիազարյանը` հավելելով, որ դեկտեմբերի 18-ի երեկոյան կայացած հանդիպմանը քաղաքային իշխանությունները հավաստիացրել են, որ ամեն ինչ անելու են` գազի գնի խնդրի կարգավորման համար:
«Չնչին բացառություններով մեզ կհաջողվի մինչև հունվարի 15-ը համոզել վարորդներին շարունակել աշխատանքը: Չի բացառվում, որ մի երթուղու մի քանի վարորդ ընդվզի, սակայն երեկվա նման համատարած գործադուլ չի լինի»,-ասաց Եղիազարյանը: Փոխադրողները տոներից հետո նորից կհավաքվեն և խնդիրները կներեկայացնեն քաղաքապետարանին: «Քաղաքապետարանում էլ խոստացան ականաջալուր լինել»,-նշեց նա: Միության նախագահի խոսքով՝ գործադուլ անող վարորդներ այս պահի դրությամբ չկան: Սակայն այսօր երթուղային մեքենաների շահագործումը կատարվում է ֆիզիկական մաշվածության հաշվին: Ուղեվարձի մինչև 150 դրամ բարձրացումն էլ արդեն չի բավարարելու խնդրի կարգավորման համար:
Երևանի քաղաքապետարանը հույս ունի, որ սահմանված ժամակահատվածում դրամի փոխարժեքը կկայունանա, որից հետո խնդիրն ինքնըստինքյան կարող է կարգավորվել: «Այսօրվա իրադրությունում գազի սակագնի մասին խոսելը բացարձակապես անիմաստ է, և ոչ ոք չգիտի թե մեկ ամսվա ընթացքում դոլարի փոխարժեքն ինչպես կկայունա, գազի գինը կիջնի, թե կբարձրանա: Պետք է այս ամենը կայունանա, հետո կխոսնեք այդ խնդիրների մասին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքապետարանի Տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը:
Դոլարի արժևորման և գազալցակայաններում գազի գնի թանկացման պատճառով դեկտեմբերի 17-ին, ապա նաև 18-ի առավոտից մի քանի տասնյակ երթուղու վարորդներ գործադուլի են դուրս եկել և հրաժարվել ուղևորափոխոդրումներ կատարելուց: Փոխադրողների միության նախագահ Հրանտ Եղիազարյանի խոսքով, 1 խմ գազի գինն այդ օրերին շրջաններում կազմում էր 170-180 դրամ, իսկ Երևան քաղաքում 230-250 դրամ: Միության նախագահը որպես խնդրի լուծման օպտիմալ տարբերակ քաղաքապետարանին առաջարկում էր գազը, դիզվառելիքը և պահեստամասերը երթուղայիններին վաճառել Հայաստան մտնող գնով:

Мэрия убедила обслуживающие маршруты компании работать до 15 января в обычном режиме
Мэрия Еревана и обслуживающие маршруты компании пришли к соглашению работать до 15-16 января в обычном режиме, об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель союза транспортников Грант Егиазарян, добавив, что на встрече, состоявшейся вечером 18-го декабря сотрудники мэрии уверили, что сделают все, чтобы уладить вопрос с подорожанием заправочного газа.
«За редким исключением мы сможем до 15-го января убедить водителей продолжить работу. Не исключен бунт нескольких водителей, однако всеобщей забастовки, как вчера, не будет»,- сказал Егиазарян. После праздников транспортники снова соберутся и представят проблемы в мэрию. «Мэрия пообещала серьезно отнестись к решению проблемы»,- сказал Егиазарян. По словам председателя союза, на данный момент водители не бастуют. Однако сегодня машины эксплуатируются за счет износа амортизации. Поднятие платы за проезд до 150 драм уже не решит вопрос.
Мэрия Еревана надеется, что за это время стабилизируется курс драма, после чего вопросы утрясутся сами собой. «На сегодняшний день бессмысленно говорить о тарифах на газ, поскольку неизвестен курс доллара, и потому, мы не знаем, поднимется цена на газ или упадет. Это все должно стабилизироваться, затем поговорим о проблемах»,- сказал в беседе с «Арменпресс» начальник отдела транспорта мэрии Генрик Навасардян.
17, 18-го декабря несколько десятков водителей маршруток забастовали по причине подорожания заправочного газа. По словам председателя союза транспортников Гранта Егиазаряна, цена на кубометр газа составляет в эти дни 170-180 драмов, а в Ереване - 230-250 драмов. Как вариант, союз транспортников предлагает продавать им все виды топлива по себестоимости.