ՄԵՐԿՕՍՈՒՐ-ը մտադիր է զարգացնել համագործակցությունը ԵՏՄ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավամերիկյան ընդհանուր շուկայի պետությունները (ՄԵՐԿՕՍՈՒՐ) մտադիր են զարգացնել համագործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է կազմակերպության գագաթնաժողովի մասնակիցների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընթանում է Արգենտինայի Պարանա քաղաքում՝ Էնթրե-Ռիոս նահանգի մայրաքաղաքում:
Պետությունների ղեկավարները «նշել են ՄԵՐԿՕՍՈՒՐ-ի եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից կատարված հիանալի աշխատանքը, ինչպես նաեւ միմյանց շնորհավորել են տնտեսության եւ առեւտրի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ հուշագրի տեքստի համաձայնեցման հարցում ձեռք բերված հաջողությունների կապակցությամբ, որը կստորագրվի այն բանից հետո, երբ 2015 թվականի հունվարի 1-ից աշխատանքը կսկսի Եվրասիական տնտեսական միությունը»:
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի վերջին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առեւտրի գծով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Անդրեյ Սլեպնյովը, որը գլխավորում էր բանակցություններն արգենտինացի գործընկերների հետ, ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, որ «ընդհանուր ըմբռնում է ձեռք բերվել առաջիկայում  երկու բլոկների միջեւ իրավաբանորեն պարտավորեցնող լիաֆորմատ համաձայնագրերի նախապատրաստման անհարժեշտության հարցում, որոնք արդեն նոր իրավական հիմք կստեղծեն ՄԵՐԿՕՍՈՒՐ-ի եւ ԵՏՄ-ի անդամ պետությունների միջեւ առեւտրի համար»:
Նա նաեւ նշել է ինտեգրացիոն երկու միավորումների՝ ՄԵՐԿՕՍՈՒՐ-ի (Արգենտինա, Բրազիլիա, Վենեսուելա, Պարագվայ եւ Ուրուգվայ) եւ ԵՏՄ-ի հսկայական ներուժը, որոնք միասին ներկայացնում են համաշխարհային տնտեսության ավելի քան 7 տոկոսը եւ ունեն ավելի քան կես միլիարդի հասնող բնակչություն:

Государства МЕРКОСУР намерены развивать сотрудничество с Евразийским экономическим союзом
Государства Южноамериканского общего рынка (МЕРКОСУР) намерены развивать сотрудничество с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Как передает Арменпресс, об этом говорится в совместном заявлении участников саммита МЕРКОСУР, проходящего в аргентинском городе Парана, столице провинции Энтре-Риос.
Главы государств "отметили прекрасную работу, проведенную МЕРКОСУР и Евразийской экономической комиссией, а также поздравили друг друга с успехами, достигнутыми в согласовании текста меморандума о сотрудничестве в сфере экономики и торговли, который будет подписан после того, как с 1 января 2015 года начнет работу Евразийский экономический союз".
В конце ноября текущего года член коллегии (министр) по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев, возглавлявший переговоры с аргентинскими коллегами, сообщил ТАСС, что "достигнуто общее понимание необходимости выхода в ближайшее время на подготовку полноформатного юридически обязывающего соглашения между двумя блоками, которые сформируют уже новую правовую основу для торговли между государствами-членами МЕРКОСУР и ЕАЭС".
Он также отметил огромный потенциал двух интеграционных объединений - МЕРКОСУР (Аргентина, Бразилия, Венесуэла, Парагвай и Уругвай) и ЕАЭС, которые в совокупности представляют более 7% мировой экономики с общим населением свыше полумиллиарда человек.