ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 7 ուղերձները դրամի արժեզրման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հանդիպում է  ունեցել  լրատվամիջոցների ներկայացուցիչնրի հետ և ներկայացրել դրամի արժեզրկման հետևանքները և Կենտրոնական բանկի անելիքներն իրավիճակի կարգավորման համար: «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է ԿԲ նախագահի ասուլիսի հիմնական ուղերձները:
1.Ներկայումս դոլարը գերարժևորված է, այսինքն՝ այն արժի ավելին, քան նորմալ պայմաններում կարժենար: Մինչդեռ ՀՀ դրամը գերարժեզրկված է:
2.  ՀՀ դրամի իրական գինը հայտնի կլինի գերարժեզրկման պատճառների վերանալուց հետո: Սպեկուլյացիոն և անհարկի խուճապային իրավիճակը վերանալուց հետո ՀՀ դրամը զգալիորեն կարժևորվի:
3.Բանկային համակարգում արտարժույթի խնդիր չկա և անհրաժեշտության դեպքում ԿԲ-ն ունի անհրաժեշտ ծավալի իրացվելիություն տրամադրելու հնարավորություն: Նման խուճապով փոխարկումները պարզապես անիմաստ են:
4.ԿԲ-ն իրավիճակը պահում է վերահսկելի և տիրապետում է գնաճի զսպման բոլոր հնարավորություններին: Կենտրոնական բանկի գերնպատակը մնում է գների կայունությունը:
5. Բանկային համակարգը կայուն է, բանկերը վճարունակ են և կարող են սպասարկել իրենց բոլոր պարտավորությունները, այդ թվում՝ հանրության բանկային հաշիվները և ավանդները:
6. Կենտրոնական բանկը դեկտեմբերի 26-ից հետո դուրս կգա արժութային շուկայից` թողնելով, որ դրամի փոխարժեքը ձևավորվի շուկայական պայմաններում:
7.Կենտրոնական բանկն, այնուամենայնիվ, կվերադառնա ֆոնդային բորսա և կշարունակի իր գործարքները «Նասդաք Արմենիա»-ում:
Հայաստանում նոյեմբերի 24-ից սկսվել է դրամի արժեզրկման փուլ: Պաշտոնական տվյալներով` մինչ օրս դոլարի նկատմամբ դրամը արժեզրկվել է շուրջ 18 տոկոսով, սակայն Հայաստանի բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը դեկտեմբերի 17-ին նախորդ օրվա նկատմամբ բարձրացել է 25 դրամով: Դոլարի վաճառքի համար սահմանված նվազագույն գինը 535 է, առավելագույնը` 560 դրամ:

7 месседжей главы ЦБ Армении о девальвации драма
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян провел встречу с журналистами и представил последствия девальвации драма и действия ЦБ по урегулированию ситуации. Арменпресс выделил основные месседжи пресс-конференция председателя ЦБ:
1. На данный момент доллар переоценен, то есть он стоит больше, чем стоил бы в нормальных условиях. Одновременно, армянский драм сверхдевальвирован.
2. Настоящая стоимость армянского драма станет известна после устранения причин сверхдевальвации. После нормализации спекуляционной и неуместно панической ситуации драм значительно повысится.
3. В банковской системе нет проблем с валютой, и в случае необходимости ЦБ имеет возможности предоставления необходимого объема реализации. Обмен валюты с подобными паническими тенденциями просто бессмысленны.
4. ЦБ контролирует ситуацию и имеет все возможности сдерживания инфляции. Сверхзадача ЦБ – сохранение стабильности цен.
5. Банковская система стабильна, банки платежеспособны и могут обслужить все свои обязательства, в том числе и банковские счета и вклады общества.
6. ЦБ после 26 декабря выйдет из валютной биржи, оставив, чтобы драм формировал свою стоимость в рыночных условиях.
7. ЦБ, тем не менее, вернется на фондовую биржу и продолжит свои сделки в «Насдак Армении».
Отметил, что девальвация драма началась с 24 ноября. По официальным данным, стоимость драма по соотношению с долларом упала на 18%, однако в банках и обменных пунктах Армении 17 декабря доллар подорожал на 25 драмов по сравнению с предыдущим днем. Минимальная стоимость продажи доллара составляет 535 драмов, а максимальная – 560 драмов.