Վատագույն սցենարների դեպքում Հայաստանի միջազգային պահուստները կբավարարեն 3,5 ամիս
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի միջազգային պահուստները բավարար են 3,5 ամսվա ներմուծման ծածկույթ ապահովելու համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայատարարեց ՀՀ կենտրանական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը` վստահեցնելով, որ այդ ցուցանիշով Հայաստանն առաջ է անգամ հարևան Վրաստանից: «Այս պահին մեր ունեցած միջազգային ռեզերվները ապահովում են մեր 3.5 ամսվա ներմուծման ծածկույթը, այնինչ օրինակ Վրաստանում պահուստները բավարար են 3 ամսից էլ պակաս ժամկետայնությամբ օգտագործման համար: Այսինքն, մենք այս պահին խնդիր չունենք արտարժույթի հետ կապված: Բանկերը ևս իրենց հաշիվներում ունեն բավարար արտարժույթ: Այս պահին գոնե, Կենտրոնական բանկի հաշիվներում նրանք ունեն 300 մլն դոլարից ավելի գումար, շուրջ այդքան էլ մնացած թղթակցային հաշիվներում: Դա միայն դոլարով արտահայտված, սակայն նրանք ունեն նաև եվրո, ռուբլի, ինչպես նաև այլ արժույթներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ջավադյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահը նաև վստահեցրեց, որ իրացվելիության նվազման դեպքում բանկերը կարող են միջազգային կառույցներից ստանալ լրացուցիչ իրացվելիություն: «Եթե ինչ-որ պահի մեր քաղաքացիները որոշեն իրենց բոլոր դրամային դեպոզիտները փոխարինել դոլարայինի, մենք այդպիսի վատատեսական սցենարներ էլ ունենք, նույնիսկ այդ պարագայում խնդիր չի լինի փոխարժեքների հետ կապված: Կենտրոնական բանկը սահմանափակում չի դրել և չի դնելու բանկերի վրա` ավանդների և անձնական հաշիվների սպասարկման համար»,- հայտարարեց Արթուր Ջավադյանը: Նա ընդգծեց, որ սպեկուլյատիվ գործողություն իրակացնող բանկերը պատժվելու են և խորհուրդ տվեց նման վարքագիծ նկատելու դեպքում դիմել համապատասխան մարմիններին:
Հայաստանում նոյեմբերի 24-ից սկսվել է դրամի արժեզրկման փուլ: Պաշտոնական տվյալներով` մինչ օրս դոլարի նկատմամբ դրամը արժեզրկվել է շուրջ 18 տոկոսով, սակայն Հայաստանի բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը դեկտեմբերի 17-ին նախորդ օրվա նկատմամբ բարձրացել է 25 դրամով: Դոլարի վաճառքի համար սահմանված նվազագույն գինը 535 է, առավելագույնը` 560 դրամ:

При самом пессимистичном сценарии международных резервов Армении хватит на 3,5 месяца
Международных резервов Армении хватит, чтобы обеспечить импорт на 3,5 месяца, об этом на встрече с журналистами заявил председатель ЦБ Армении Артур Джавадян, уверив, что по данному показателю Армения опережает соседнюю Грузию.  «На данный момент международных резервов Армении хватит, чтобы обеспечить импорт на 3,5 месяца, тогда как в Грузии, например, этих резервов хватит на 3 месяца. То есть,  на данный момент у нас нет проблем с наличием валюты. Банки также имеют достаточный речерв валюты. По расчетам ЦБ, на данный момент у коммерческих банков на счетах находится более 300 млн долларов и столько же на корреспондентских счетах. Кроме доллара, есть также другие валютные резервы – рубли, евро и пр.»,- заявил председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
Как передает «Арменпресс», председатель ЦБ также уверил, что при снижении ликвидности банки могут получить дополнительные ресурсы из международных институтов. «Если вдруг в какой-то момент все наши граждане решат диверсифицировать свои сбережения в доллар, мы рассматривали и подобный сценарий, то даже и тогда у нас не будет проблем с валютой. ЦБ не будет ограничивать банки в отношении обслуживания индивидуальных счетов и вкладов»,- заявил председатель ЦБ Армении Артур Джавадян. Он подчеркнул, что банки, пойманные на спекуляциях, будут наказаны, и посоветовал при обнаружении подобных явлений обратиться в соответствующие органы.
С 24-го ноября в Армении началась девальвация драма. Согласно официальным данным, до сегодняшнего дня драм обесценился на 18%, однако 17-го декабря произошел резкий скачок стоимости доллара на 25 драмов. Минимальная цена продажи доллара - 535 драмов, максимальная - 560 драмов.