ԵԱՀԿ-ն պահանջել է Թուրքիայից ազատ արձակել կալանավորված լրագրողներին
ՊՈԴԳՈՐԻՑԱ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը նամակով դիմել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուին` ձերբակալված լրագրողներին անմիջապես ազատ արձակելու կոչով: «Երեկվա ձերբակալությունները ցուցում են լրագրողների դեմ սպառնալիքների վերածննդի մասին: Նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` նշել է Միյատովիչը:
Դեկտեմբերի 14-ին թերթերի և և հեռուստաընկերությունների վրա կատարված արշավի ժամանակ ոստիկանությունը լրատվամիջոցների բազմաթիվ ներկայացուցիչների էր ձերբակալել: «Ձերբակալությունները կրկին ցույց են տալիս, որ լրագրողների ձերբակալությունները թույլատրող օրենքները Թուրքիայում խիստ անհրաժեշտ է մանրակրկտորեն վերանայել: Օրենքները չպետք է օգտագործվեն հասարակական կարծիքի արտահայտումը զսպելու համար»,- նամակում գրել է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը:
Միյատովիչը նախկինում էլ պարբերաբար կոչ է արել Թուրքիային մի շարք բարեփոխումներ իրականացրել լրատվամիջոցների ազատությունը վերահսկող օրենքներում: Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Թուրքիայում լրագրողների ազատազրկումների էական նվազում է նկատվել: Կազմակերպության ամենամյա հարցումները ցույց են տվել, որ 95 թուրք լրագրողներ են բանտարկվել 2011-ին, իսկ 2014-ին` մոտ 20-ը:

OSCE media freedom representative calls on authorities in Turkey to release detained Journalists
PODGORICA, 15 DECEMBER, ARMENPRESS. The OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatović today wrote to Turkey’s Foreign Minister Mevlut Davuşoğlu calling for the immediate release of detained journalists.
“Yesterday's arrests point to a resurgence in the threats against journalists. They should be released immediately,” Mijatović said.
On 14 December, police arrested numerous members of the media during raids on a newspaper and television station.
“The arrests once again show that a thorough revision of the laws allowing for the imprisonment of journalists in Turkey is urgent. Laws should not be used to curb dissenting views in a society,” Mijatović wrote in the letter.
The Representative has repeatedly been calling for the reform of a series of laws governing media freedom in Turkey, including the provisions of the Criminal Code and the Anti-Terror legislation most often used to imprison journalists.
The Representative noted that in recent years there was a substantial decrease of imprisoned journalists in Turkey. An annual survey commissioned by her Office showed that 95 Turkish journalists were imprisoned in 2011, a number that has fallen to around 20 in 2014 (this year’s survey is available at www.osce.org/fom/119921).
Mijatović is in Podgorica for a roundtable discussion with media representatives in Montenegro on how to improve media self-regulation in the country, report Armenpress.