Իրանի նախագահը նավթի գների անկումը դավադրություն Է որակել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին նավթի գների կտրուկ անկումը բացատրել է քաղաքական դավադրությամբ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Իր հայտարարության մեջ նա ընդգծել Է, որ նավթի շուկայում տեղի ունեցող իրադարձություններն ուղղված են Մերձավոր արեւելքի երկրների եւ ամբողջ իսլամական աշխարհի դեմ:
Ինչպես նշում Է BBC-ն, Իրանի տնտեսությունը, որը կախված է նավթի արտահանումից, տուժել Է համաշխարհային շուկայում նավթի գների անկումից:
Թեհրանի ներկայացուցիչներն ՕՊԷՔ-ի երկրներից պահանջում են կրճատել նավթի արդյունահանման ծավալները, որպեսզի դրա գինը վերստին սկսի աճել:

Президент Ирана назвал падение цен на нефть заговором
Президент Ирана Хассан Рухани объяснил резкое падение цен на нефть политическим заговором, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В своем заявлении он подчеркнул, что происходящее на нефтяном рынке направлено против стран Ближнего Востока и всего исламского мира.
Как отмечает корреспондент Би-би-си, экономика Ирана, зависящая от экспорта нефти, пострадала от падения цен на мировых рынках.
Представители Тегерана требуют от стран ОПЕК сокращения добычи нефти для того, чтобы ее цена снова начала расти.