Աֆղանստանը վավերացրել Է ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ կնքված համաձայնագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի Ավագների պալատը (խորհրդարանի վերին պալատ) վավերացրել Է անվտանգության բնագավառում ԱՄՆ-ի հետ կնքված երկկողմ համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի ուժերի կարգավիճակի վերաբերյալ դաշինքի հետ ստորագրված համաձայնագիրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացրնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Խամա Պրես» գործակալությունը:
Քվեարկությանը մասնակցել Է 72 սենատոր: Ինչպես նշվում Է, երկու համաձայնագրերը հաստատվել են օրենսդիրների մեծամասնության կողմից, «դեմ» Է արտահայտվել միայն յոթ խորհրդարանական:
Աֆղանստանի տարածքում միջազգային զորակազմի կարգավիճակի մասին Քաբուլի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համաձայնագիրը կնքվել Էր սեպտեմբերի 30-ին: Դրա ստորագրումը տեղի Է ունեցել անվտանգության ապահովման վերաբերյալ աֆղանա-ամերիկյան երկկողմ պայմանագրի հաստատումից հետո, որը ենթադրում Է այս տարվա վերջին ՆԱՏՕ-ի հիմնական ուժերի դուրսբերումից հետո Միացյալ Նահանգների կողմից սահանափակ զորախմբի պահպանում Աֆղանստանի տարածքում:
ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մտահղացմամբ՝ նոր տարվանից Աֆղանստանում կմնա ռազմական մասնագետների սահմանափակ զորակազմ 8-հազարից մինչեւ 13 հազար թվաքանակով, որի հիմնական մասը կկազմեն ԱՄՆ-ի զինվորականները եւ գործընկեր պետությունների զինվորները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Афганистан ратифицировал соглашения по вопросам безопасности с США и о статусе сил с НАТО
Палата старейшин (верхняя палата парламента) Афганистана ратифицировала двустороннее соглашение с США в сфере безопасности, а также соглашение с НАТО о статусе сил, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В голосовании приняли участие 72 сенатора. Как сообщается, оба соглашения были утверждены большинством законодателей, "против" выступили только семь парламентариев.
Соглашение между Кабулом и НАТО о статусе междунароappдного воинского контингента на афганской территории было заключено 30 сентября. Его подписание состоялось вслед за утверждением двустороннего афгано- американского договора об обеспечении безопасности, предполагающего сохранение Соединенными Штатами ограниченной вооруженной группировки на афганской территории после вывода основных сил НАТО в конце текущего года.
По замыслу США и Североатлантического альянса, с нового года в Афганистане останется ограниченный контингент военных специалистов численностью от 8 до 13 тыс. человек, основную часть которого составят американские военные и солдаты государств-партнеров.